Скупштина РС отворила врата референдуму о правосудним институцијама на нивоу БиХ

БОШЊАЧКИ ПОСЛАНИЦИ ЗАТРАЖИЛИ ИНТЕРВЕНЦИЈУ „МЕЂУНАРОДНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ”

Скупштина Републике Српске

  • За дан одржавања референдума одређена прва недеља по истеку 50 дана од дана ступања на снагу одлуке
  • ДОДИК: У периоду од 2000 до 2005. направљене су 83 нове институције под плаштом стварања функционалније БиХ. Савет министара је имао три министарства, а сада их има десет. Кључни догађај су требали да буду избори 2014. на којима је требало да се прво сруши персоналитет (Додика) а након тога и цела политичка организација (СНСД)

        НАРОДНА Скупштина Републике Српске усвојила је предлог председника РС Милорада Додика да се у РС одржи референдум о раду правосудних институција на нивоу БиХ.

        Од 76 посланика, колико их је присуствовало седници, 45 их је подржало одлуку о реактивирању одлуке о расписивању референдума о наметнутим одлукама високих представника и правосудним институцијама на нивоу БиХ, док је 31 посланик био суздржан.

        За дан одржавања референдума утврђује се прва недеља по истеку 50 дана од дана ступања на снагу одлуке. Утврђено је да одлука ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у „Службеном гласнику” Републике Српске.

        Посланици из Коалиције Домовина нису присуствовали гласању и позвали су међународну заједницу да спречи одржавање референдума.

        Бошњачки посланици одржали су прес-конференцију са које су позвали представнике међународне заједнице у БиХ да реагују.

        Додик је у својој завршној речи на крају расправе истакао да су се током расправе показале многе разлике и да је РС у политичком смислу подељена на две политичке концепције.

        Додик је истакао да и даље тврди да они који су критиковали референдум у расправи нису схватили о чему се ради и да расправа очигледно није била довољна да им се објасни шта је била интенција.

        „Српски народ је још пре почетка рата био третиран као агресор и као неко ко је починио геноцид. РС је на крају успела да афирмише своју међународну позицију као субјекта у договорању. РС је у Дејтонски споразум унела своју територију и постала фактор у преговарању. Она је потписник свих важнијих анекса укључујући Устав БиХ и ангажовање вискоог представника”, рекао је Додик, додавши да РС само није учествовала у потписивању Оквирног споразума.

Додик је рекао да је постизање споразума у којем су ентитети стране довело до успостављања мира.

       „РС је у почетку, захваљујући тадашњој владајућој структури, одбацила Дејтонски споразум. Касније смо схватили шта нам Дејтон може донети добро и некако смо се навикли на тај споразум“, рекао је Додик.

        Он је нагласио да је после „Дејтонске фазе“ с Волфгангом Петричем почела „Бриселска фаза“ у којој је високи представник почео да крши међународно право и Дејтонски споразум.

        Рекао је да су у периоду од 2000 до 2005. направљене 83 нове институције под плаштом стварања функционалније БиХ.

        Навео је да је анексом 10 уведен високи представик који је имао мандат само да тумачи Дејтонски споразум а не да га мења.

       „Не правдам себе, али бих могао да излажем да је за време моје власти било много мање тих преношења. Кључни моменат разградње РС је било укидање фискалних надлежности а нећу сад да говорим ко је то спровео, то је лако проверити. Ароганцијом Педија Ешдауна уведена је клаузула да се у фискалном систему прво намирује БиХ а тек онда из оног што остане да иде ентитетима“, рекао је Додик.

        Додао је да су за војску дате милијарде, а да РС од тога ништа није добила. Нагласио је да је његов предлог био да се укину оружане снаге а да се БиХ демилитаризује.

       „Да смо то урадили, не бисмо за њу потрошили преко три милијарде“, навео је Додик.

        Додао је да је Ешдаун имао задатак британске владе да развласти РС и да она на крају постане „туристичка атракција“.

       „Педију Ешдауну и његовој политици смо се супротсавили ја, моја политичка партија и наша коалиција“, рекао је Додик.

       „Савет министара је имао три министарства, а сада их има десет“, рекао је Додик.

       „Кључни догађај су требали да буду избори 2014. на којима је требало да се прво сруши персоналитет (Додика) а након тога и цела политичка организација (СНСД)“, рекао је Додик.

        Навео је да мисили да коалиција на нивоу БиХ вуче веома лоше потезе по РС и да је његова политичка одговорност као председника Републике била да оцени тренутак када је време да се потегне питање референдума.

        Навео је да је циљ странаца био да прво РС одузму војску, обавештајне службе и да се онда кренуло и на полицију.

        Недељко Чубриловић, председник Народне скупштине РС је у свом обраћању рекао да је спровођење референдума у складу са међународним правом и да је легално и легитимно, те да грађани РС имају право да о сваком питању изразе свој став.

Категорије: 

Коментари