Промењена готово петина посланика

ПОСЛАНИЧКЕ МАНДАТЕ ДО САДА ВРАТИЛО ЊИХ 44

         У СКУПШТИНИ Србије је за протеклих седам месеци, колико ради нови сазив, промењена готово петина посланика, а највише промена било је у посланичком клубу Српске напредне странке, која је добила 15 нових посланика.

         Од 31. маја, када је конституисан републички парламент, мандат је из разних разлога вратило 44 посланика, а последњих дана 2012. и почетком ове још три посланика.

         Према подацима које је Тањуг добио из републичког парламента, највише промена било је у табору напредњака, где је, због преласка на другу државну функцију, промењено 15 посланика.

         Јавности су, међутим, највећу пажњу привукле промене у саставу посланичког клуба Демократске странке и то због позива новог председника демократа Драгана Ђиласа бившим министрима из редова те странке да због лошег рада поднесу оставке на посланичке функције.

         Позиву Ђиласа да поднесу оставке одазвали су се некадашњи премијер Мирко Цветковић и министри Снежана Маловић, Оливер Дулић и Милан Марковић, који је оставку поднео последњих дана 2012. године, због чега она још увек није констатована у скупштинском Административном одбору.

         Уместо Снежане Маловић посланик је постао Александар Сенић, уместо Дулића Биљана Хасановић Кораћ, а уместо Цветковића Срђан Миливојевић. Крајем прошле седмице дошло је до још једне промене у табору демократа, будући да је оставку на посланичку функцију поднео и Јанко Радаковић.

         Мандате су, убрзо по конституисању парламента, вратили и сам Ђилас, Бојан Пајтић, Ружица Ђинђић.

         Када је у питању посланички клуб СНС, који има 65 посланика, новог председника државе Томислава Николића у посланичким клупама заменио је Александар Радојевић, првог потпредседника владе и министра одбране Александра Вучића Павле Мирков, а министре Милана Бачевића, Зорану Михајловић и Горана Кнежевића Миланка Јевтовић Вукојчић, Нинослав Гирић и Јасмина Обрадовић…

         Посланички мандат од нове гувернерке НБС Јоргованке Табаковић “наследила” је Тања Радовановић, од директора владине Канцеларије за Косово и Метохију Александра Вулина Драган Тодоровић, државног секретара у Министарству одбране Александра Николића Павле Мирков…

         У посланичком клубу СПС, који броји 25 посланика, промењена су четири посланика и то, поново, због преузимања других државних функција.

         Тако је част да у републичком парламенту буде посланик уместо премијера Ивице Дачића припала Снежани Богосављевић Бошковић, а уместо министара Жарка Обрадовића, Милутина Мркоњића и Славице Ђукић Дејановић места у посланичким клупама заузели су Славољуб Влајковић, Зоран Радовановић и Бојана Кркић.

         У УРС је промењено десет посланика, па је тако интересе те странке у највишем законодавном телу уместо Млађана Динкића најпре бранио Мирослав Чучковић, али је и он, с обзиром да је постао председник београдске општине Обрановац, замењен Снежаном Стојановић Плавшић.

         Потпредседницу владе за европске интеграције Сузану Грубјешић заменила је Ана Новаковић, министарку за регионални развој и локалну самоуправу Верицу Калановић Владимир Илић, Ивицу Којића Небојша Здравковић, али је њега нешто кансије заменио Бранислав Митровић.

         Градоначелнике из редова УРС Видоја Петровића (Лозница), Бошка Ничића (Зајечар) и Верољуба Стевановића (Крагујевац) заменили су Јожеф Шандор, Рајко Стевановић, Никола Јовановић.

         Том посланичком клубу накнадно је пришла Драгана Ђуковић из Народне партије, док је њена страначка шефица Маја Гојковић прешла у посланички клуб СНС.

         И у посланичком клубу ДСС било је промена, па је уместо лидера те странке Војислава Коштунице у посланичке клупе сео Александар Пејчић, уместо Драгана Јочића Дејан Михајлов, а уместо Александра Поповића Горица Гајић.

         У посланичким клубовима ПУПС, СДПС, НС и ЈС је била по једна промена – Јована Кркобабића је заменио Борисав Ковачевић, Расима Љајића Иван Бауер, Велимира Илића некадашња чланица групе “Моделс” Невена Аџемовић, а Ану Секуловић из ЈС Радослав Комленовић.

         И у ЛСВ је било промена – најпре је лидер те странке Ненад Чанак, незадовољан што га парламент није заштитио после инцидента у коме је, како је и сам признао, тукао Павла Лешановића, поднео оставку, а неколико месеци касније то је учинила и Александра Јерков, досадашња шефица тог посланичког клуба.

         Она је протекле седмице обавестила јавност да је поднела оставку на посланичку функцију и све страначке функције и да ће у будуће бранити боје Демократске странке.

         Када је у питању ЛДП, Нишлијка Сања Јефић Бранковић је иступила из те посланичке групе и постала самостални посланик, што је учинио и Захарије Трнавчевић који је за посланика изабран на листи те странке.

         Једине две посланичке групе у којима није било промена су СВМ и СПО-ДХСС.

 

Категорије: 

Коментари