Омеровић онемогућио расправу о „случају Савамала“ зато што се није догодио 2015.

ОПОЗИЦИЈА ПОДРЖАЛА ИЗВЕШТАЈ САШЕ ЈАНКОВИЋА, ВЛАДАЈУЋА ВЕЋИНА ГА СМАТРА - ПАУШАЛНИМ

Мехо Омеровић

  • Заменик шефа посланичке групе Српске напредне странке (СНС) Владимир Орлић затражио је од Јанковића конкретне примере медија који су прорежимски, који су новинари угрожени и нападани, и да му дефинише термин „ботови“ који се помиње у извештају. Јанковић је навео примере објављивања здравствених картона појединаца и пример Оље Бећковић чије је малолетно дете, на основу информација које су процуреле из МУП-а, било на насловним странама

        ПОСЛАНИЦИ опозиције су данас на седници Одбора Скупштине Србије за људска и мањинска права подржали редован извештај заштитника грађана за 2015. годину и дали подршку раду те институције, док су представници владајуће већине поновили оцену да је извештај паушалан и да излази из оквира надлежности.

        Владајућа већина је оценила да су у извештају наведене анализе управо на основу личног мишљења и опсервације омбудсмана Саше Јанковића, а не на основу аргумената и чињеница.

        Седници Одбора присуствовао је и Јанковић.

        На седници је више пута било речи о делу извештаја у којем се упозорава на проблеме остваривања права грађана на слободу информисања и о наводима да су поједини медији прорежимски, као и о наводима из извештаја да власт утиче на рад правосуђа у Србији.

        Заменик шефа посланичке групе Српске напредне странке (СНС) Владимир Орлић затражио је од Јанковића конкретне примере медија који су прорежимски, који су новинари угрожени и нападани, и да му дефинише термин „ботови“ који се помиње у извештају.

        Јанковић је навео примере објављивања здравствених картона појединаца и пример Оље Бећковић чије је малолетно дете, на основу информација које су процуреле из МУП-а, било на насловним странама.

        „То је оно против чега се боримо. Подаци који цуре из полицијских истрага и државних служби у исте медије доводе до најгрубљег кршења права и за последицу имају осећање код многих новинара, што доводи до самоцензуре“, рекао је Јанковић.

        На питање Орлића - на основу којег критеријума је у извештају навео да власт утиче на рад правосуђа и тужилаштва - Јанковић је казао да је то на основу појединих изјава државних функционера и дужине и тока спорова.

        Одговарајући на питања посланика покрета „Доста је било“ о овлашћењима комуналне полиције, Јанковић је рекао да је та служба требало да много више буде на услузи грађана.

        Он је навео да је било злоупотреба у раду комуналне полиције, да је примењивала непостојећа овлашћења и да су грађани изгубили поверење у ту институцију.

        Председник Одбора Мехо Омеровић није дозвољавао да се на седници говори ван теме. Тако је више пута покушано да се помене случај рушења објеката у београдском насељу Савамала, али је председавајући то прекидао, наводећи да је то било ове године и да се не тиче извештаја који се односи на прошлу годину.

        Посланица Двери Марија Јањушевић ипак је успела да искористи прилику и пита Јанковића да ли је председнички кандидат или заштитник грађана, на шта јој је Јанковић одговорио да ради као заштитник грађана и да су све његове активности усмерене ка томе.

        Он је казао да на то о чему други причају - да ће бити председнички кандидат, не може да каже ни „не“, ни „да“.

        „Не смем да кажем ни не јер је право човека да буде биран једно од основних људских права, а ја грађанима стално говорим да се својих права не одричу, али сасвим сигурно када дође време за то, донећу одлуку, не на основу притисака већ сопственог мишљења“, рекао је Јанковић.

        Бета

Категорије: 

Коментари