МИЛОВ ЗАМЕНИК: Покушаји урушавања државе Црне Горе и даље су на сцени
У СКУПШТИНИ ОПТУЖИО ДФ ДА ЈЕ НАМЕРАВАО ДА ВЛАСТ ОСВОЈИ „СА УЛИЦЕ“
Душко Марковић
- Потпредседник Владе Црне Горе Душко Марковић оптуживао Демократски фронт да су његови протести били и антинатовски. Део позиционих посланика, који су били у парламенту, тврдили да није тачно и да је међу организаторима и учесницима протеста било и оних који сз уа улазак у NATO
ПРОТЕСТ Демократског фронта (ДФ) био је антидржавни јер се покушало насилним путем преузети власт са улице, поновио је потпредседник Владе Душко Марковић, наводећи да никад као ових дана, нису били јасни покушаји компромитације и урушавања државе као слободне и демократске.
Посланик Социјалистичке народне партије Александар Дамјановић поставио је Марковићу питање на основу чега тврди да је на протестима ДФ покушан државни удар и да ли осећа личну одговорност, „односно да ли се ваше политичко деловање током мирних протеста може довести у везу са подстрекавањем инцидената и прекомерном употребом силе“.
Марковић је казао да је од почетка говорио да су протести антидржавни и антиНАТО и да могу имати елементе насиља, на основу информација надлежних служби.
Он је рекао да је на тај начин хтео да упозори организаторе и јавност на предузимање више одговорности, како до тога не би дошло.
„Спин је да је то био антинато протест јер су међу организаторима и међу учесницима били и посланици који подржавају чланство за NATO“, рекао је Дамјановић
„Антидржавни су јер је 24. октобра био покушај упада у институције и преузимања власти са улице, а то је противуставно јер се власт може само освајати на изборима“, оцијенио је Марковић, наводећи да су били јасно антинато јер је од почетка била присутна реторику да Црна Гора не треба да добије позив за чланство.
Према његовим речима, протести су били насилни и рушилачки јер се десио покушај насилног упада у институције, јер је нападнута полиција и повређено 29 полицајаца, 26 грађана, разрушено 26 објеката у Главном граду, оштећено 13 возила полиције и опљачкана златара.
„Немам никакав осећај одговорности већ сам поносан на своје опредељење да упозорим да протести могу бити насилни и да могу угрозити јавни ред и мир и грађанску сигурност и имовину грађана“, поручио је Марковић.
Он је казао да није сигуран да ли тај осећај опуштености може имати СНП, јер је, како је навео, присуство њиховог лидера Срђана Милића значајно обележило догађаје те ноћи.
Дамјановић је упитао зар није антидржавно деловање када се држава поткрада, када се милиони не исплаћују за порез, кад се дешава вишемилионска дивља градња и када расте број нерасветљених убистава.
Данко Шаранчић из СНП-а питао је Марковића на чему се темеље наводи о умешаности других организација, држава, појединаца и институција у протесте у Црној Гори и ко су ти субјекти? Он је питао зашто нису су, ако су ти наводи тачни, предузете контрамере Владе и Министарства вањских послова и интеграција према другим државама?
Марковић је рекао да никад није било јасније ко све стоји и подржава протесте, чије је финале, како је казао, био покушај насилног преузимања власти.
Он је подсетио да су на ту тему све рекли државни званичници, на основу чињеничног стања, које је изведено на основу јасних показатеља које држава има као озбиљан систем.
„Нисмо ловачко удружење да нас не занима шта се дешава, осим у нашем атару, већ држава има институције да препозна опасност и утицаје који утичу на њену безбедност, стабилност и очување уставног поретка“, додао је он.
Марковић је оценио да су и данас ти покушаји на сцени.
„Никад као ових дана покушај компромитације и урушавања државе као слободне и демократске нису јачи. И можете пратећи портале, саопштења а и скупове ван Црне Горе видети какве се поруке шаљу“, додао је он.
Посланица СНП-а Данка Марковић питала је шта је предузео на откривању идентитета лица „која су по вашим бројним изјавама дошла у Црну Гору из других држава, са намером да је дестабилизују“ и да ли ће сносити одговорност за подизање тензија међу грађанима уочи протеста?
Марковић је поручио да потпредседник владе нити открива нити гони нити суди оне који су у сукобу са законом.
„Не осећам одговорност за подизање тензија јер им нисам доприносио“, додао је он.
Посланица Демократског фронта Јелисава Калезић питала је да ли Устав и Пословник имај члан којим се посланицима може спречити улазак у Скупштину. Она је указала да посланици опозиције - којих је било више од 20 на протестима 24. Октобра - нису звали масу да уђе за њима.
„Посланици су стали између ограде и полиције. Ако то није знак да су хтели да спрече покрет масе, онда га нема“, рекла је она.
Калезић је поручила да је идеја о уласку у парламент била симболична, јер је намера, како је појансила, била да се посланици попну на степениште и да одатле саопште да је скуп завршен.
„Наводи да је циљ био да се преузму институције, то је конструисање, које није достојно, посебно не од потпредседника Владе“, казала је она.
Мина