Ако Вучићев Арапин буде тражио - добијаће и по пет грађевинских дозвола за исти објекат
СКУПШТИНА КОРИГОВАЛА ЗАКОН О „БЕОГРАДУ НА ВОДИ“ У КОРИСТ СТРАНОГ ИНВЕСТИТОРА И ВЕЋИНСКОГ ВЛАСНИКА
- Најдражи Арапин Александра Вучића добијаће посебну грађевинску дозволу за извођење припремних радова, за највеће објекте ће му на располагању бити грађевинске дозволе за две одвојене фазе изградње, дозвољава му се и „доказивање испуњености захтева према страним прописима и стандардима“…
СКУПШТИНА Србије усвојила је данас и допуне Закона о утврђивању јавног интереса и посебним поступцима експропријације и издавања грађевинске дозволе ради реализације пројекта „Београд на води“.
Њима је предвиђено да се по захтеву инвеститора може издати и решење о посебној грађевинској дозволи за извођење припремних радова.
Допунама је прецизирано да се до привођења земљишта урбанистичкој намени у складу са планским документом, за изградњу привремених објеката различите намене који су у функцији пројекта, по захтеву инвеститора, може издати привремена грађевинска дозвола.
За изградњу објеката високоградње преко бруто грађевинске површине 30.000 метара квадратних у обухвату планског документа, могу се због сложености објекта и технологије извођења радова, по захтеву инвеститора, издати грађевинске дозволе за две одвојене фазе изградње.
Прва фаза за коју се издаје грађевинска дозвола обухвата извођење радова на изградњи темеља објекта, укључујући постављање и извођење шипова, док друга фаза обухвата радове на изградњи преосталог дела објекта.
Прописана је могућност да се приликом оцене испуњености услова утврђених посебним прописима, стандардима и другим актима, може прихватити и доказивање испуњености захтева према страним прописима и стандардима, као и према признатим методама прорачуна и моделима уколико су тим прописима они предвиђени.
Допуне, како је објаснила Влада Србије, треба да омогуће поделу изградње сложених објеката високоградње на фазе, које одступају од општих правила садржаних у Закону о планирању и изградњи, као материјалном пропису који се супсидијарно примењује у овим поступцима.
Скупштина Србије усвојила је 9. априла тај пропис, којим је регулисан поступак експропријације и издавања грађевинске дозволе, што је био предуслов за почетак изградње пројекта.
Пројекат „Београд на води“ дефинисан је као пројекат од посебног значаја за Србију и Београд, а предвиђа инвестицију од 3,5 милијарди евра у изградњу стамбено-пословног комплекса, површине око два милиона квадратних метара на обали Саве.
Радови на првом објекту почели су крајем септембра.
Танјуг