СТЕФАНОВИЋ: Надам се да никакве војвођанске полиције никада неће бити

ЧАНКОВА СТРАНКА ТРАЖИ ПОЛИЦИЈСКУ „ОРГАНИЗАЦИОНУ ЈЕДИНИЦУ ЗА ВОЈВОДИНУ“

Др Небојша Стефановић

  • Законским изменама се министар унутрашњих послова лишава права да води предкривични поступак, а и права да некога ванредно унапреди

        НАДАМ се да никакве војвођанске полиције никада неће бити, био је одговор министра унутрашњих послова Небојше Стефановића на захтев ЛСВ у данашњој расправи о предлогу закона о полицији за увођење војвођанске полиције.

        Посланици ЛСВ предложили су амандманом да буде формирана војвођанска полиција, што је Стефановић одбацио.

        „Ја се надам да никакве војвођанске полиције никада неће бити, биће српске полиције и српска полиција ће бити у Војводини и у другим деловима Србије, једна полиција ове земље“, рекао је Стефановић.

        Посланик ЛСВ Дејан Чапо рекао је да жеља те странке није стварање паралелних снага, већ само посебне организационе јединице за Војводину, наводећи да је безбедност у том делу Србије, док је постојала војвођанска полиција, била на високом нивоу.

        Предлог ЛСВ је да седиште те јединице буде у Новом Саду, а да је води секретар кога на предлог покрајинске владе именује министар унутрашњих послова.

        „Ми ћемо се за војвођанску полицију изборити кад-тад“, рекао је Чапо.

        Посланик ДС Драган Шутановац рекао је за предложени закон о полицији да је то „пропуштена шанса да се реформише полиција“.

        Он је предложеном закону замерио што је у надлежности полиције остало издавање возачких и саобраћајних дозвола, које могу да се „спусте“ на локални ниво, само декларативно опредељење за модел полиције у локалној заједници, те што није јасно дефинисана улога сектора за људске ресурсе.

        „Неприхватљиво је и да се дипломци Криминалистичко полицијске академије третирају као дипломци осталих факултета, сви који упишу ту школу и прођу тријажу треба да буду примљени на стални рад у полицију. Због чега онда постоји та установа ако запошљавамо неког са факултета који издају сумњиве дипломе“, рекао је Шутановац.

        Министар му је, поред осталог, одговорио да закон јасно прописује предност на конкурсима за оне који заврше Криминалистичко полицијску академију, а на примедбу о могућности министра да даје сагласност на употребу специјалних јединица, рекао да се ту ради о финансијском аспекту.

        „Свака употреба Жандармерије кошта и ако имате неконтролисану употребу тих јединица можемо да дођемо у ситуацију да немамо новца“, рекао је Стефановић.

        Он је одбацио наводе посланика СДС да ће предложени закон о полицији довести до даље политизације полиције, наводећи да се тим решењима драстично смањују овлашћења и надлежности министра.

        „Овај закон драматично смањује овлашћења и надлежности министра и прописује драматично веће надлежности директора полиције. Директор полиције ради апсолутно све“, рекао је Стефановић у расправи са шефом посланика СДС Марком Ђуришићем, после његове тврдње да ће усвајање тог акта довести до даље политизације полиције.

        У прилог својој тврдњи Стефановић је навео да актуелни Закон о полицији дозвољава министру да води предкривични поступак.

        „Па где ћете већу политизацију? Ми то сад право укидамо министру. Министар по актуелном закону има могућност ванредног унапређивања како му падне на памет, без икаквих критеријума, сада то мењамо, нема могућности за ванредно напредовање у полицији. Овим законом смањена су драстична овлашћења министру“, рекао је Стефановић.

        Ђуришић је претходно изнео низ критика на рачун предложеног закона о полицији, наводећи да се министру дају много већа овлашћења, а самим тим и могућност утицаја на рад полиције.

        „Сматрамо да ће рад полиције бити под још већим политичким притиском и да ће се полиција бавити испуњавањем очекивања министра, односно странке из које министар долази“, рекао је Ђуришић, који је критиковао и што се у предложеном закону не помиње директор полиције и његова овлашћења.

        Танјуг

Категорије: 

Коментари