Власт мора обзнанити: ко је у Бачком Грачацу насртао на новинаре – њени, „ђиласови” или...
А ДАЧИЋЕВА ПОЛИЦИЈА ПРВО ЗАШТИТИЛА НОВИНАРЕ И СНИМАТЕЉЕ, ПА ПРИЗНАЛА ДА ТО ВИШЕ НИЈЕ У СТАЊУ
- Кад су се новинарске екипе појавиле, окупљени су, видевши камере и микрофоне, кренули ка њима претећи да ће их пребити, захтевали су ФАКТИ: Ево теста: Дачић је и министар полиције, а Вучић суперкоординатор функционисања свих специјалних служби и државног апарата силе. Ако иза свега овога стоје „ђиласовци” – било би добро да буду истерани на чистину. Ако је по среди нечија провокација против влати – ево их прилике да га ухвате и за руку и за гушу. Али, ако иза овога стоје странке владајуће коалиције – ако овако освајају власти и обезбеђују лажну подршку својој владавини и „европском курсу” – онда је то својеврсни политички злочин за који ће морати да се кад-тад положе рачуни...
НОВИНАРСКЕ екипе у месту Бачки Грачац биле су данас изложене нападима и претњама док су пратиле локалне изборе у општини Оџаци.
Њима је прећено, упућиване су им увреде и псовке чим су дошли да извештавају о изборима у том месту, у којем се претходно догодио инцидент, односно туча испред бирачких места четири и пет због које је интервенисала и полциија а гласање прекинуто на сат времена.
Кад су се новинарске екипе појавиле, окупљени су, видевши камере и микрофоне, кренули ка њима претећи да ће их пребити, захтевали су да ништа не снимају, те да ће им у супротном разбити камере и осталу опрему.
Како су се екипе извештача оглушиле о претње, неколико најратоборнијих из масе која је претила кренуло је у њиховом правцу с намером да се са њима физички обрачуна, па је морала да интервенише полиција чије је присуство у том тренутку било појачано испред тог бирачког места.
Дошло је до кошкања, гурања, чупања, псовки и увреда упућених новинарима и сниматељима, али је интервенцијом полиције спречен тежи инцидент, јавио је Тањугов новинар са лица места.
Претњама и физичким нападима биле су изложене екипе ТВ Б92, ТВ Прва, а слично је прошла и екипа Тањуга, која је такође доживела непријатности на истом месту, али је све прошло без већих последица.
Удружење новинара Србије најоштрије је осудило претње и нападе на новинаре, сниматеље и фоторепортере и у свом је саопштењу навело да су теже последице избегнуте захваљујући благовременој интервенцији полиције која је окружила медијске посленике и тако их заштитила.
УНС захтева да полиција истражи инцидент и што хитније процесуира виновнике и подсећа да је за угрожавање сигурности претњом особама које обављају посао од јавног значаја информисањем запрећена казна од шест месеци до пет година затвора.
Раније данас интервенцију полиције затражили су и представници СНС и ДС, које су у форми саопштења обавестиле јавност о инцидентима на појединим бирачким местима у општини Оџаци.
Нападе на новинарске екипе које су извештавале о инцидентима на локалним изборима у Оџацима осудила је вечерас и ТВ Б92.
У саопштењу те медијске куће наводи се да су окупљени испред бирачког места које је било затворено због туче, насрнули на њихову и екипу ТВ Прве, као и да их је полиција заштитила од првог напада, а затим саветовала да се удаље, јер није могла да гарантују да би и следећи напад могла да одбију.
ТВ Б92 у саопштењу подсећа да су њихови новинари годинама изложени претњама и физичким нападима и указује да се, у тренутку када Савет безбедности УН расправља о иницијативи Репортера без граница да напади на новинаре у кризним подручијима буду третирани као ратни злочин, у Србији дешава да новинари буду изложени нападима и у мирнодопским условима.
Та медијска кућа захтева од свих који учествују у изборном процесу да напад на новинарске екипе најоштрије осуде, а од надлежних државних органа да се одговорни за напад најхитније открију и да се против њих покрену одговарајући поступци.