ТАДИЋ: Немачка је мотор проширења ЕУ, зато са њом имамо „продубљени дијалог”

Говор председника Србије на годишњој Аамбасадорској конференцији

* Резолуција 1244 дефинисала је интегритет Србије над Косовом и на основу тог акта је могуће пронаћи одрживо решење за комплексан изазов какав Косово представља за Србију, регион, ЕУ и међународну заједницу

* Немачка је мотор проширења ЕУ. Та земља је имала одлучујућу реч 9. децембра када је "одложена одлука о статусу кандидата за март"

"Оно што је несумњиво, ми са Немачком морамо водити продубљени дијалог и он је у току"

"Нашим немачким партнерима морамо објаснити позицију Србије и оснажити нашу аргументацију" јер "без подршке Немачке, сасвим је сигирно, Србија не може добити статус кандидата"

* Имамо јасну идеју, како кроз технички дијалог, пронаћи сва неопходна решења и одржати Србију на европском путу, без одустајања од националних интереса на Косову

* Земље које лако одустају од својих стратегијских циљева, не могу у будућности рачунати на принципијелну подршку других

* ФАКТИ: Тешко је рећи чега Србија треба да се више боји: `техничког` или `продубљеног дијалога`, `подршке Немачке` или досадашње Тадићеве одбране `стратегијских циљева` Србије! А председник Србије и даље верује да је `партнер` Ангеле Меркел!

          БЕОГРАД,  (ФоНет) - Приближавање Европској унији (ЕУ), очување интереса Србије на Косову, јачање регионалне сарадње и економске сарадње са иностранством, остају приоритети спољне политике Србије, истакао је председник Србије Борис Тадић, али је напоменуо да ће спољну политику ове године доминатно карактерисати амбијент економске кризе.

          Тадић је, на Амбасадорској конференцији, рекао да ће Србија наставити да се бори за напредовање у процесу европских интеграција, добијање статуса кандидата и датума са почетак преговора до краја 2012.

          С друге стране, указао је Тадић, Србија ће морати да уложи велики напор за одбрану националних интереса на простору Косова.

          Према његовим речима, економски проблеми са којима се суочава ЕУ не доприносе амбијенту проширења Уније.

          Посебна је тешкоћа што су земље које подржавају Србији по питању очувања националних интереса на Косову најтеже погођене економском кризом, објаснио је Тадић.

          Немачка је мотор проширења ЕУ, додао је Тадић и подсетио да је ова земља имала одлучујућу реч 9. децембра, када је "одложена одлука о статусу кандидата за март".

          "Оно што је несумњиво, ми са Немачком морамо водити продубљени дијалог и он је у току", нагласио је Тадић.

          "Нашим немачким партнерима морамо објаснити позицију Србије и оснажити нашу аргументацију", рекао је Тадић, који сматра да, "без подршке Немачке, сасвим је сигирно, Србија не може добити статус кандидата".

          С друге стране, истакао је Тадић, Србија не може изгубити подршку других земаља које је подржавају у процесу интеграција, па се не сме са њима занемарити комуникација.

          Захтев да Србија одустане од Резолуције 1244, подсетио је Тадић, био је највећи камен спотицања за решавање питања регионалног представљања Приштине, као услова за добијање статуса кандидата.

          Србија није одустала од Резолуције 1244, јер је то обавезујући акт Савета безбедности, објаснио је Тадић и нагласио да Србија не може одустати од обавезујућих акта УН.

          Резолуција 1244 дефинисала је интегритет Србије над Косовом, оценио је Тадић, и на основу тог акта је могуће пронаћи одрживо решење за комплексан изазов какав Косово представља за Србију, регион, ЕУ и међународну заједницу.

          Тадић је прецизирао да приоритети спољне политике остају непромењени у односу на протеклих 12 година, напомињући да је међу њима први приближавање чланству у ЕУ, кроз стицање статуса кандидата, "и надамо се датуму за почетак преговора".

          Приоритети остају и очување виталних националних интереса на Косову, јачање регионалне сарадње, наставак рада на помирењу Западног Балкана и решавању конфликата који спутавају развој региона и јачање економске сарадње, у циљу развоја и отварања нових радних места, рекао је Тадић.

          Протекле године, подсетио је Тадић, Србија је добила најпозитивније мишлење Европске комисије за спровођење унутрашњих реформи и ставила ад акта кључне елементе сарадње са Трибуналом у Хагу.

          Према његовим речима, Србија се 2011. године суочавала са изазовима очувања националних интереса на Косову, од којих су неки коинцидирали са питањем кандидатуре.

          Београд је у техничком дијалогу са Приштином, према речима Тадића, трагао за решењима која су врло често уникатна и комплексна за имплементацију и тај процес и даље траје.

          Имамо јасну идеју, како кроз технички дијалог, пронаћи сва неопходна решења и одржати Србију на европском путу, без одустајања од националних интереса на Косову, нагласио је Тадић.

          Прошле године, додао је Тадић, потписан је споразум о стратешким партнерству са Француском, окончани су преговори о партнерству са Русијом и почела је примена споразума са Италијом и Кином, који су Србији већ донели значајне инвестиције.

          Очекујем да у 2012. години, указао је Тадић, на спољну политику утичу нови изазови економске кризе и питања везана за кризу евра.

          Не суочава се само Србија са кризом и незапосленошћу која је премашила 20 одсто, приметио је Тадић и пдосетио да земље ЕУ "мање или више" имају сличне проблеме.

          Шпанија има стопу незапосленост од 22 одсто, Пољска од 13 одсто, док је незапосленост на нивоу целе ЕУ премашила 10 одсто, прецизирао је Тадић.

          Решавање економских проблема, према његовом објашњењу, не зависи само од Србије, већ и од ЕУ и глобалних сила и "тога морамо бити свесни".

          У 2012. години Србија не може очекивати већи привредни раст од два одсто, предочио је Тадић, али ће, упркос кризи, морати да се настави са процесом европских интеграција.

          Земље које лако одустају од својих стратегијских циљева, не могу у будућности рачунати на принципијелну подршку других, закључио је Тадић.

 


Слични садржаји

Коментари