Прибој и даље не пропушта возове за Бар, са границе вратио и муфтију Зукорлића
РАДНИЦИМА ФАП-А ДАНАС СЕ У ШТРАЈКУ ПРИДРУЖИЛИ
РАДНИЦИ ФАБРИКЕ СЕДИШТА И БРОЈНИ ЖИТЕЉИ ГРАДА
- Прибојци кажу да им је „због ФАП-а дошла вода до грла и док Влада Србије не реши статус ФАП-а, кроз Прибој више неће проћи ни један воз, нити било какво транспортно средство“
- ФАКТИ: А Господар Вучић им - ето, пре који дан - обећао да ће у Прибој и ФАП доћи велики и моћни „Мерцедес“. Можда и хоће, само што је Господар Вучић много већи у изнемоглој и очајној Србији него чим изађе из ње...
НЕПРЕГЛЕДНА колона аутомобила, камиона и шлепера стоји у Прибоју и околини, све градске и приградске улице су закрчене услед блокаде железничке пруге Београд-Бар и магистралног пута од Прибоја ка међународном граничном прелазу Увац, између Србије и БиХ.
Радницима ФАП-а данас су се у штрајку придружили радници Фабрике седишта и бројни житељи града.
Радници ФАП-а други дан штрајкују због неисплаћених зарада, неоверених књижица и недостатка посла.
На прузи и магистралном путу је најмање неколико хиљада грађана Прибоја и радника ФАП-а, који, изузев колима хитне помоћи, не дозвољавају пролазак ниједном аутомобилу или камиону. Прибојци кажу да им је „због ФАП-а дошла вода до грла и док Влада Србије не реши статус ФАП-а, кроз Прибој више неће проћи ни један воз, нити било какво транспортно средство“.
Радници Фабрике седишта и бројни житељи града наглашавају да су у још тежој ситуацији од ФАП-а, јер им је предузеће у реструктуирању, нису примили седам плата, последњу зараду су добили у марту ове године, нису им оверене здравствене књижице, и годинама им се не уплаћују доприноси за радни стаж.
Радници прибојске Фабрике седишта наводе још да је њихов додатни проблем то што не могу да наплате испоручена седишта од српских фирми, које такође немају средства. Штрајкачи кажу да су разочарани што им се ни после 24 сата од почетка блокаде пруге Београд-Бар и магистралног пута који од Прибоја води га међународном граничном прелазу Увац, између Србије и БиХ, још нико од представника Владе није обратио, нити најавио долазак или могућност да се у Београду разговара са делегацијом ФАП-а.
Према речима председника Штрајкачког одбора ФАП-а, Милорада Драгаша, радници неће одустати од захтева да им се исплате плате и овере здравствене легитимације.
„Иако смо јуче упутили писмо председнику Владе Ивици Дачићу, да дође или да нас прими, нисмо још никакав одговор добили“, казао је Драгаш данас Тањугу. Он је напоменуо да је јутрос привремено ослобођен алтернативни путни правац, како би се општина снабдела хлебом и основним животним намирницама, док су главни пут ка прелазу Увац и барска пруга и даље у блокади.
Драгаш је подсетио да радници захтевају исплату најмање једне од четири и по заостале зараде.
Радници ФАП-а на барикадама кажу да су бројни приватни угоститељи из Прибоја од почетка блокаде радницима слали храну и освежавајућа пића, а све време приправно је и возило хитне помоћи прибојског Дома здравља. Комплетна акција радника ФАП-а на блокади пруге и пута одвија се у доброј организацији Штрајкачког одбора без и најмањих инцидената.
Данас око 10 сати са барикада на магистралном путу враћен је и муфтија Муамер Зукорлић са пратњом, који се из Сарајева упутио у Нови Пазар. Муфтија се вратио у Босну, па је преко Мокре Горе и Ужица отпутовао на одредиште.
Саветник министра привреде Душан Павловић поручио је данас радницима ФАП-а у Прибоју да изврше притисак на управу да достави реалну личну карту предузећа Министарству привреде.
Упитан како ће одговорити на захтеве радника да им држава обезбеди посао, исплати заостале зарада и овери здравствене књижице, он је рекао да је прошло време у коме је држава обезбеђивала послове за фабрике, и да је то било могуће социјализам никада не би пропао.
„Држава нема пара за то, и нема довољно стручних људи“, нагласио је Павловић гостујући на РТС-у, и додао да оно што може да се уради јесте да се преостала државна предузећа поставе на здраве ноге, да се приватизују и да сами обезбеде себи место на тржишту.
ФАП, рекао је, није упутио захтев Министарству привреде на одговарајући начин, односно на позив министарства да му се достави лична карта предузећа, управа је доставила нереално стање у коме се тврди да фирма има шест милијарди динара у залихама.
„Ово није проблем само Министарства привреде, већ целе владе“, рекао је Павловић и додао да је политика министарства да се субвенције постепено укину, јер оне нису новац које министарство држи у сандуцима, већ новац пореских обвезника.
„Радницима ФАП-а бих препоручио да изврше притисак на управу да достави личну карту предузећа, како би министарство могло да им каже шта могу да очекују“, нагласио је Павловић.