Дачић да онемогући „Царину Косова“!
Постигнут договор о печату
ШЕСТА РУНДА ДИЈАЛОГА У БРИСЕЛУ
БРИСЕЛ, 02. септембар 2011. (ФоНет) - Представници преговарачких тимова Београда и Приштине, у новој рунди преговора у Бриселу постигли су договор о царинском печату и катастру, уз договор да на печату пише "Царина Косова", без било каквих симбола.
Шеф преговарачког тима Београда Борислав Стефановић изјавио је да очекује да ће Косово повући трговински ембарго у року од седам - осам дана.
Према његовим речима, споразум о царинском печату предвиðа да на њему пише "Царина Косова", без икаквих других ознака везаних за самопроглашену власт у Приштини.
"После дугог и тешког дана, у повремено негативној атмосфери и са много пребацивања због ситуације на северу, ипак смо успели да постигнемо договор о царинском печату и катастрима", рекао је Стефановић.
Шефица приштинског тима Едита Тахири је потврдила да ће на печату писати "Царина Косово", без икаквих симбола, али да ће царињење и контролу на прелазима спроводити косовски органи.
Она је изразила задовољство због тога што је решење постигнуто и наду да ће дијалог бити настављен до коначног циља, који је, према њеним речима, "да Србија призна Косово".
Тахири је, такоðе, навела да атмосфера "није била добра".
Она је рекла да је шефа тима Београда "до јула доживљавала као човека дијалога, али да се он све више понаша као неко ко изазива проблеме".
Шеста рунда дијалога настављена је у Бриселу после два месеца паузе, уз посредовање Европске уније, а главне теме биле су питања царинског печата, катастра и универзитетских диплома.
Дачић да онемогући „Царину Косова“!
-
Борко Стефановић ће тврдити да је признање печата у оквирима Резолуције 1244. Али, то суштину неће променити! Све и да је на том царинском печату грб Цара Душана - Београд је њиме Тачију признао право да убира царине и да их слива у буџет Приштине
Марко ЈАКШИЋ, председник Заједнице српских насеља и општина:
Царински печат је још једно од признања симбола државности, ма коли- ко се режимски медији трудили да то прикажу као неутрално. Свуда у свету је царина симбол државности. Ни на печату Русије или Грчке не стоји да су њихове царине – царине независних држава!
Зато тврдим да је ово превара и да је то оно што је ЕУ тражила од власти у Београду и што је она послушно одрадила.
Борко Стефановић ће тврдити да је признање печата у оквирима Резолуције 1244. А то је - шта год он причао - признање државности Косова, јер је свуда у свету царина симбол државности. Тим пре што је Србија пристала и да Косово има право на убирање прихода.
Београд овако директно подржава владу и државу Хашима Тачија. На жалост, то режимски медији нигде неће рећи.
Причаће и даље једино о облику печата и ономе што на њему пише. Али, то суштину неће променити! Све и да је на том царинском печату грб Цара Душана - Београд је њиме Тачију признао право да убира царине и да их слива у буџет Приштине.
Сада је на потезу Дачић који је доведен у ситуацију да констатује да не треба признавати симболе државности.
Срби са Косова од Дачића очекују да не дозволи да „Царина Косова“ прође на влади. Он може да запрети падом владе и да тако од печата и признања не остане ништа.
На њему је историјска одговорност да запрети да се та антиуставна одлука не сме примеити.
А актери ће се већ једном наћи пред судом правде.
Ако печат не потврди Скупштина, нећемо да признати, какав год да је!
Драгиша МИЛОВИЋ, председник oпштине Звечан
Ми смо на седници четири скупштине у Београду усвојили закључак да царински печат мора да потврди парламент Србије.
У супротном ће за нас бити неприхватљив. Ма шта на њему писало!
Царина јесте атрибут државности!
-
Ко тврди другачије, шири демагогију!
Рада ТРАЈКОВИЋ, Уједињена српска листа у Скупштини Косова:
Да ли је царина атрибут државности или не? То није спорно! Ко тврди другачије, шири демагогију!
Међутим, Србија печатом није баш признала Косово. Јер, и Унмик је имао царину коју је установио Динкић.
Иначе, свака легализација на простору КиМ има одраза на буџет Косова. Мислим да ће транспарентношћу царине Београд да смањи одливање средстава а Приштина да повећа буџет.
Монополисти у Приштини и они који их из Србије опслужују производима сада ће бити релаксиранији. Ово ће, пре свега, утицати на оне које су били у власти, а који су потпуно криминализовали трговину. Иако су били у институцијама, лично су се богатили и поткрадали буџет.
Овако се неће смањити сиромаштво људи на Косову, али ће долазити јефтинија роба пошто је увоз из Србије јефтинији него из Хрватске.
Диана Милошевић