НИКОЛИЋ: Сарађујте са Владом Србије и гарантујем вам да ћете живети боље
УПОЗОРИО „ДЕЛЕГАЦИЈУ СРБА СА КИМ“ ДА ЋЕ ДРЖАВА БИТИ УЗ ЊИХ САМО АКО ИЗАЂУ НА ШИПТАРСКЕ НОВЕМБАРСКЕ ИЗБОРЕ
- Сами ћете морати да преузмете одговорност ако одлучите да их бојкотују - није крио Томислав Николић
- ДАЧИЋ: Срби треба да изађу на локалне изборе, јер ће само тако њихова заједница општина бити међународно призната, док ће у противном ту заједницу чинити „неко други, можда Срби који су у Тачијевој влади, Албанци...“
- ВУЧИЋ: Очекујем да већина Срба који живе северно и јужно од Ибра прихвати политику Београда, а држава ће у контакту са њиховим политичким представницима исказивати вољу за договор, а не силу и бахатост
- ЂУРИЋ: Општине које ће бити формиране на основу новембарских избора неће бити општине независне државе Косова већ српске општине преко којих ће представници српског народа на међународно признат начин остваривати своја права
- ФАКТИ: Било би корисно на полиграф довести Хашима Тачија и Кетрин Ештон. Да кажу шта мисле о овим београдско-режимским бајкама...
ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић сусрео се данас у Београду с делегацијом Срба с КиМ и пренео им да ће држава бити уз њих ако изађу на изборе, али да ће сами морати да преузму одговорност ако се одлуче да их бојкотују.
„Сарађујте с Владом Србије, немате са ким другим и ја вам кажем да ћете живети боље“, рекао је Николић на састанку у Председништву, а сазнаје Тањуг.
Он је поновио да је лаж да је излазак на изборе признавање Косова, те да се сваки такав покушај сече у корену и поручио: „Наш предлог је јединствена српска листа, да победи на свим местима, и да има подршку из целог света.
Премијер Ивица Дачић изјавио је да Срби треба да изађу на локалне изборе, јер ће, како је рекао, само тако њихова заједница општина бити међународно призната, док ће у противном ту заједницу чинити „неко други, можда Срби који су у Тачијевој влади, Албанци...“. Он је додао и да влада не би никада позвала Србе да изађу на изборе, а да они нису статусно неутрални, што значи да их неће позивати у случају било какве злоупотребе.
Тренутно се разговара о формирању јединствене српске листе, на којој треба омогућити учешће свим српским партијама које делују на КиМ, рекао је Дачић новинарима након полагања венца на спомен обележје Александру Ранковићу.
Премијер је поновио да ће бити смењени сви чиновници које именује Влада Србије, а који не спроводе владину политику и раде против интереса државе, што апсолутно недопустивим сматра и први потпредседник Александар Вучић.
Он је новинарима у Влади Србије изјавио да не воли да говори о сменама пре него што се исцрпе све могућности да се постигне договор, али је нагласио и да је недопустиво да поједини политички актери на Косову и Метохији поручују да су за државу Србију а да истовремено раде против њених интереса.
„Увек је лако неког сменити, али је то последње средство, а много је важније покушати пре тога да се договорите. Живот није охолост, бахатост и сила, живот је безброј компромиса који сваки дан морате да постижете посебно када је реч о вашем народу и његовим интересима“, рекао је Вучић.
Први потпредседник Владе Александар Вучић, како је рекао, очекује да већина Срба који живе северно и јужно од Ибра прихвати политику Београда и поручује да ће држава у контакту са њиховим политичким представницима исказивати вољу за договор, а не силу и бахатост.
Николићев саветник Марко Ђурић изјавио је после састанка да је на њему постигнуто суштинско јединство представника српског народа на КиМ и државе да се изађе на локалне изборе 3. новембра са јединственом српском листом.
„На састанку са представницима 25 општина са Косова и начелницима свих округа постигнут је јединствен став да се на изборе изађе са уједињеном српском листом иза које ће стајати акт подршке институција у Србији“, рекао је Ђурић новинарима.
Ђурић је рекао да општине које ће бити формиране на основу тих избора неће бити општине независне државе Косова већ српске општине преко којих ће представници српског народа на међународно признат начин остваривати своја права.
„Сви они који данас у име привремених институција самоуправе охрабрују српски народ да на те изборе изађе са аспекта наводне подршке косовској независности треба да знају да резултат тих избора неће бити афирмација косовске државности и да ће ови избори бити спровођени искључиво на основу бриселског споразума и плана његове примене“, нагласио је Ђурић.
Он је прецизирао да се на састанку разговарало о свим детаљима и изазовима који предстоје а који нису малобројни - од тога како ће бити спроведена контрола гласања, како ће се решити проблем са бирачким списком, па до тога како се треба суочити са изузетно кратким роковима како би се све потребне радње обавиле.
Ђурић је подвукао да ће сви капацитети који држава и народ имају јединствено бити стављени у функцију тога да Срби на Косову и Метохији за себе изборе власт у оним општинама у којима чине већину. Он је прецизирао и да је циљ да као народ Срби на Косову стекну преко потребан ауторитет, кредибилитет у очима међународних институција и тако дођу у бољу позицију од ове у којој институције нису универзално прихваћене.
Састанку, који је завршен око 16 часова, присуствовали су и премијер Ивица Дачић и директор Канцеларије за КиМ Александар Вулин.
У делегацији Срба са југа КиМ били су начелници Косовског, Косовско-поморавског, Пећког и Призренског округа, шеф бироа за КиМ у Грачаници и представници 25 општина јужно од Ибра, између осталог општина Гора, Сува Река, Ораховац, Призрен, Пећ, Ново Брдо, Приштина, Исток, Ђаковица, Дечани, Косово Поље...
Ђурић је прецизирао да су састанку присуствовали представници свих општина и начелници свих округа који функционишу у систему Републике Србије јужно од Ибра и подвукао да су са њима била и представници Горанаца.
Ђурић изјавио је да се са Србима са севера КиМ интензивно разговара и да је убеђен да ће грађани са севера покрајине подржати државну политику.
Ђурић је, после састанка са представницима Срба јужно од Ибра, рекао и да је убеђен да ће неки од оних који се противе изласку на локалне изборе на Косову 3. новембра имати довољно одговорности да следе јединствену државну политику.
Он је додао да ће Србија излазак Срба на изборе 3. новембра подржати и конкретним корацима, који ће омогућити да до тога дође и на северу.
„Не очекујем да ће сви они који су вођени идеологијом или страначком припадношћу и не прихватају државну политику лично променити ставове, али уверен сам да ће велика већина Грађана КиМ, посебно у срединама на северу... следити државну политику“, рекао је Ђурић.
Он је додао да ниједан појединац, без обзира како се неодговорно односи, неће моћи да утиче на излазак на изборе.
Начелник косовског округа Владета Костић изјавио је данас да Срби јужно од Ибра нису уопште ни имали дилему да ли да изађу на локалне изборе на Косову и Метохији 3. новембра.
„Данас је постигнута сагласност - ми нисмо ни имали дилему да ли треба изаћи на ове изборе од дана потписивања бриселског споразума зато што је то преузета обавеза која у том споразуму стоји“, рекао је Костић новинарима након састанка са државним врхом у председништву Србије.
Према његовим речима, они као представници институција Републике Србије која им је, како је рекао, све ове године помагала и заслужна је за то што су опстали, а посебно јужно од Ибра, такво дилему нису имали.
„Оно што је битна порука јесте да ће иза те заједничке листе стати државни врх Републике Србије и да ћемо имати подршку у сваком смислу, како логистички, тако и вербално“, подвукао је Костић.
(Тањуг)