И Јосиповић тражи да Косово у Охриду има третман суверене државе

И ХРВАТСКИ ПРЕДСЕДНИК ДЕМОНСТРАТИВНО ОБЈАВИО

ДА НЕ ДОЛАЗИ НА РЕГИОНАЛНИ САМИТ У МАКЕДОНИЈИ

  • ФАКТИ: Ево, и Загреб је подвукао своју црту испод „статусне неутралности“ Дачићевих бриселских сеанси и договора са Хашимом Тачијем и Кетрин Ештон. Ево праве цене Тадићевим и Вучићевим „бајкама“ о добром и Србији наклоњеном Јосиповићу!

          НИ ХРВАТСКИ председник Иво Јосиповић неће учествовати на самиту у Охриду, који је заказан за следећи викенд, јер Македонија као домаћин није позвала Косово, а хрватски председник сматра да би циљ таквих скупова требало да буде укључивање свих земаља у регионалну сарадњу.

         Јуче је учешће на самиту, из истог разлога, отказао и албански председник Бујар Нисани.

         „Председник Јосиповић сматра да је циљ регионалних окупљања сарадња и укључивање свих у сарадњу у регији. Хрватска остаје привржена политици регионалне сарадње, солидарности и потпуне подршке свим земљама у регији у њиховим процесима напредовања према чланству у ЕУ“, истичу у Канцеларији председника, преноси агенција Хина.

         Годишњи самит Процеса сарадње у југоисточној Европи (SEECP) одржаће се 1. и 2. јуна у Охриду и окупиће челнике земаља с Балкана и из југоисточне Европе.

         Македонија, која је признала независност Косова 2008, објаснила је како није у могућности да позове земљу која не припада том регионалном форуму „без пристанка свих земаља чланица“. Из министарства спољних и европских послова поручили су да још није одлучено да ли ће шефица хрватске дипломатије Весна Пусић учествовати на министарском састанку SEECP-а, који се одржава уочи самита - у петак.

         Хрватска је у марту 2008. признала независност Косова које је признало укупно 99 земаља. Пет од дванаест земаља чланица SEECP-а - Србија, Грчка, Румунија, Молдавија и БиХ нису признале статус Косова као независне државе.

         Приштина је осудила одлуку Македоније да не буде позвана на самит због противљења Србије што, како сматра, противречи недавном напретку између Београда и Приштине у нормализацији односа под покровитељством Уније. Незадовољан одлуком Македоније, председник Албаније Бујар Нисани такође је одбио да учествује на самиту.

         SEECP је основан 1996. ради јачања сарадње међу чланицама на очувању трајног мира и стабилности, јачања проевропских снага у региону, као и приближавања земаља учесница у европским и евроатлантским интеграцијама. Земље чланице су Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Црна Гора, Грчка, Хрватска, Македонија, Молдавија, Румунија, Словенија, Србија и Турска.


Слични садржаји

Коментари