Ештонова и Филе чланицама ЕУ сугерисали „јасну позитивну одлуку” о придруживању Србије

БРИСЕЛ ОЦЕНИО ДА СУ БЕОГРАД И ПРИШТИНА ПОСТИГЛИ

„ЗНАЧАЈАН НАПРЕДАК” У НОРМАЛИЗАЦИЈИ ОДНОСА

  • У среду и четвртак ће, најпре у спољнополитичком комитету, а затим на пленарној седници, посланици Бундестага одлучивати да ли да препоруче канцеларки Ангели Меркел да гласа за додељивање датума за отпочињање преговора са Србијом
  • Ештонова претходно саопштила да је целоноћна „радна вечера“ са Вучићем, Тачијем и Дачићем резултирала „конкретним напретком и сагласношћу о многим питањима, укључујући правосуђе, полицију и локалне изборе“
  • ФАКТИ: Истим писмом Филе и Ештонова су иницирали и „почетак преговора о Споразуму о стабилизацији и придруживању за Косово“, а и даље Србију - и домаћи и странци - сложно лажу да Вучић и Дачић не помажу настанак државе Косово. Што је можда још горе: део Србије је задовољан што ствари иду куда иду, а други део се прави да га не лажу. Аферим!

        ЕВО новог гвозденог закона: оно што је добро за власт у Београду - није добро за територијалну целовитост Србије.

       Знајући предобро шта раде и шта ће - само за маглу „датума“ - још из Србије исцедити, висока представница Европске уније за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон и комесар за проширење Штефан Филе упутили су јутрос заједничко писмо чланицама ЕУ у коме траже „јасну позитивну одлуку” о отварања преговора о придруживању са Србијом.

       У четири странице дугом писму у које је Тањуг имао увид, констатује се да су Београд и Приштина постигли „значајан напредак” у нормализацији односа, што је био услов који је Савет поставио у децембру да би Србија добила датум за почетак преговора.

       У писму се затим таксативно наводе конкретни кораци који су предузети на имплементацији Бриселског споразума, као и договори које су две стране постигле протеклих недеља.

       Кључна реченица је на самом крају писма, а у њој Ештон и Филе траже да Савет донесе „Јасну и позитивну одлуку о отварању преговора са Србијом и почетку преговора о Споразуму о стабилизацији и придруживању за Косово.

       Дипломатски кругови у Бриселу - шта би ти „кругови“ друго! - оцењују да ће ово писмо имати велики значај када шефови држава и влада земаља чланица буду расправљали о датуму за Србију 28. јуна у Бриселу.

       Шефови мисија земаља чланица при ЕУ данас ће одржати састанак и на основу писма Ештонове и Филеа сачинити нацрт одлуке о датуму који ће након тога бити прослеђен шефовима дипломатија.

       Састанак министара спољних послова земаља чланица ЕУ ће о том нацрту расправљати у Луксембургу, другог дана седнице Министарског савета која почиње у понедељак, 24. јуна, али коначну реч имаће шефови држава и влада.

       У среду и четвртак ће, најпре у спољнополитичком комитету, а затим на пленарној седници, посланици Бундестага одлучивати да ли да препоруче канцеларки Ангели Меркел да гласа за додељивање датума за отпочињање преговора са Србијом.

       И коначно, шефови држава и влада земаља чланица ће на бриселском самиту у петак, 28. јуна, једногласно донети коначну одлуку о датуму, чиме ће вишемесечна неизвесност у вези са овим питањем бити окончана.

       Позитивном мишљењу шефице европске дипломатије и комесара за проширење претходио је састанак премијера Србије Ивице Дачића, првог потпредседника Александра Вучића и косовског премијера Хашима Тачија, који је завршен рано јутрос у Бриселу, на којем је, како је саопштила Ештонова, постигнут конкретан напредак и сагласност о многим питањима, укључујући правосуђе, полицију и локалне изборе.

ЉАЈИЋ: И даље су спорни и позивни број за Косово и статус Телекома

         МИНИСТАР спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Расим Љајић изјавио је да је данас, без видљивих резултата и помака, завршена још једна рунда преговора о телекомуникацијама на техничком нивоу са Приштином.

         Он је рекао да су и даље спорна два питања - међународни позивни број за Косово и Метохију (КИМ) и статус и деловање „Телекома Србија“ на КИМ, рекао је Љајић новинарима у Београду.

         „Ми смо апсолутно били спремни за постизање економски и технички одрживог решења, али је проблем настао што смо увек били суочавани са новим предлозима и детаљима, чак и за стрвари које су већ биле договорене,“ прецизирао је Љајић.

         Спремни смо за наставак разговора и да учинимо додатни напор, да би постигли коначно решење питања телекомуникација у оквиру преговора са Приштином, казао је Лајић.

         Љајић није могао да прецизира када ће доћи до нове рунде преговора за област телекомуникација, али је најавио да ће српска страна данас доставити коначну верзију решења тих питања посредницима у разговору и чекати позив из ЕУ за наставак разговора.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари