ЂУРИЋ: Србија неће једнострано повући тужбу против Хрватске
НИКОЛИЋЕВ САВЕТНИК ВЕРУЈЕ ДА ЈЕ ОДРЖАО ЛЕКЦИЈУ ХРВАТИМА
И ДА ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ОДЛУЧУЈЕ О СПОЉНОЈ ПОЛИТИЦИ
Марко Ђурић
- Марко Ђурић уверен да би плебисцитарна подршка СНС на ванредним изборима, укључујући КиМ, учврстила државне позиције и несумњиво смањила маневарски простор онима који непрекидно играју на поделе у српским редовима
- ФАКТИ: С обзиром на курс СНС, Ђурић прижељкује да Србија листом стане иза своје даље демонтаже, пропадања и препуштања и остатака суверенитета странцима. А с обзиром на то да „бриселске странке“ контролишу и државу, и новац, и медије, а да не мали део Србије показује спремност да се храни Вучићевим, Дачићевим, Николићевим и Ђиласовим бајкама о бољем животу - сви су изгледи да ће ново квазиизборно подупирање државне куће одозго и у интересу искључиво политичке класе заиста бити масовно…
НЕЋЕМО једнострано и уз било каква условљавања повлачити противтужбу против Хрватске за геноцид, зато да бисмо науштрб наших државних и националних интереса отворили другима излаз из проблема који су сами створили, изјавио је саветник председника Србије Марко Ђурић.
„Наша порука је била и остала: повуцимо безусловно тужбе и окренимо се будућности. Сва друга отворена питања, укључујући и питање несталих, спремни смо да у доброј вери, у интересу људи, истине и будућности решавамо и доведемо до краја“, рекао је Ђурић за данашње „Новости“.
Према његовим речима, стање са тужбама за геноцид пред Међународним судом правде наноси велику штету нашим републикама.
„Ствара подлогу за стално одржавање лоших међунационалних односа и шаље у свет веома лошу поруку да регион није превазишао мржњу и крваве историјске поделе, продубљене ратом који је имао братоубилачки карактер“, нагласио је Ђурић.
Он је истакао да се данашња Хрватска, као иницијатор и главни протагониста судског спора који многи не без разлога карактеришу као наставак југословенског сукоба правним средствима, налази „пред изазовом савладавања унутрашњих отпора нормализацији међунационалних и међудржавних односа, у чему увек може рачунати на подршку Србије“.
Када је реч о дијалогу Београда и Приштине, чији је Ђурић учесник, казао је да је наша жеља да се у интересу стабилности и суштинске нормализације односа разговори воде о стварању услова који би довели до широког учешћа Срба у покрајинским институцијама, односно на изборима за покрајински парламент, затим о веома важним питањима имовине, правима Цркве и правној регулативи потребној за ефикасно функционисање Заједнице српских општина.
„За наше виђење у великој мери уживамо разумевање међународне заједнице“, истакао је саветник председника државе.
На питање како би се евентуално расписивање ванредних парламентарних избора у Србији одразило на бриселски дијалог, он је одговорио да би у том случају грађани на читавој територији Републике, па и на КиМ, били у прилици да оцене државну политику и вреднују значајан труд, учињен са циљем стварања дугорочне перспективе за наш народ и државне и националне интересе у покрајини.
„Имајући у виду досадашње држање представника Српске напредне странке у процесу дијалога, евентуална плебисцитарна подршка коју би СНС добила на изборима, укључујући КиМ, учврстила би државне позиције и несумњиво смањила маневарски простор онима који непрекидно играју на поделе у српским редовима“, рекао је Ђурић.
Према његовим речима, екстремни Албанци тешко се мире са чињеницом да је „нову реалност“ заменила нова стварност и да будућност за њих значи да ће морати да деле власт над институцијама у Приштини са легитимним представницима српског народа.
„Евентуално заустављање дијалога од стране косовских Албанаца учинило би медвеђу услугу њиховој заједници, али то је ипак на њима да процене“, казао је Ђурић.
(Тањуг)