Динкићев „генијалац“ из Словеније после „дужег размишљања“ одлучио да не ради за српску плату

ДИРЕКТОР ПОРЕСКЕ УПРАВЕ ИВАН СИМИЧ ПОДНЕО ОСТАВКУ

ПОСЛЕ РАЗГОВОРА СА ЛАЗАРОМ КРСТИЋЕМ

Иван Симич на додели признања НАЛЕД

  • Добио опомену Фискалног савета да је најлошији директор који је икада водио Пореску управу
  • Упркос томе, Симичу је јуче додељено признање НАЛЕД-а за реформатора године у категорији „руководилац регулаторног тела“
  • ФАКТИ: Овде је, очито, неко „луд“. Јер, ко је водио Пореску управу - увозни генијалац и „реформатор године“ или неуспешни и неспособни „усрећитељ“ полуколонијалне Србије?! Ко напушта Србију: наметнути „реформатор године“ или легионар за којим Србија не би требало да плаче ни да је Симић а не Симич?!

        ДИРЕКТОР Пореске управе Иван Симич поднео је данас оставку на то место после, како је саопштио, „дуготрајног размишљања и анализе свих догађаја у последњих месец дана“.

        Министарство финансија саопштило је да је одлука о оставци договорена после „дуготрајне и детаљне анализе рада Пореске управе и разговора министра финансија Лазара Крстића са Симичем“.

        Симич је почетком децембра најавио да ће до краја године донети одлуку да ли му се исплати да и даље буде на тој функцији, имајући у виду да му је плата вишеструко мања, него што зарађују директори других пореских управа у Европи, и него што је зарађивао у Словенији.

        Он је тада демантовао медијске написе да прима две плате.

        Симич је навео да је у Пореској управи формално запослен од 1. јула ове године, да је током јула и августа примао плату и као директор те управе и накнаду од УНДП-а, а да од 1. септембра добија само плату директора Пореске управе.

        Тада је прецизирао и да је, док је од августу 2012. када је постао саветник бившег министра финансија Млађана Динкића, плату добијао од Програма Уједињених нација за развој (УНДП) са којим је склопио уговор.

        Желео је, по његовим речима, да и на месту директора настави да прима накнаду од УНДП-а уместо плату у Пореској управи, али да је Агенција за борбу против корупције донела одлуку да то није могуће.

        Најављујући одлуку о оставци, Симич је и пре неколико дана изјавио да је за свој досадашњи рад на месту директора добио две „опомене“.

        Једна је, како је објаснио, опомена Фискалног савета да је најлошији директор који је икада радио и да је наплата веома лоша, а друга су били медијски наводи да прима две плате, што, каже није истина, али је схватио да то не може да се објави без дозволе одређених људи.

        Симич је на челу Пореске управе био од 1. фебруара ове године.

        Од 2006. до 2008. године био је директор Пореске управе Словеније. У августу 2012. године постављен је за саветника министра финансија и привреде Србије Млађана Динкића, задужен за реформу пореског система.

        Симич се по доласку на чело Пореске управе заложио за бржу и једноставнију комуникацију између запослених у тој институцији са пореским обвезницима, а и лично се састао са више од 330 пореских обвезника.

        Такође, залагао се и за буђење пореског морала код обвезника, пре кажњавања, па је локалу за продају пљескавица „Мара“, када је видео да муштеријама не издају рачун, послао писмо у којем је упозорио власницу да убудуће издају рачуне.

        Током његовог мандата, неколико дана били су затворени и кинески тржни центри у Блоку 70 због доласка пореских инспектора.

        Симич је у данашњој писаној изјави навео да Пореска управа ради добро, многе реформе и побољшања пословања су спроведене успешно, по први пут Пореска управа све пореске обвезнике третира подједнако, а запослени коначно осећају да су потребни овој установи.

        Пореска управа је ове године наплатила највише пореза у историји постојања Пореске управе, ефикасност наплате ће бити једна од најбољих, а електронско пословање постаје саставни део пословања пореских обвезника, што је и био мој највећи циљ, навео је он.

        Симичу је јуче додељено признање НАЛЕД-а за реформатора године у категорији „руководилац регулаторног тела“.

        У образложењу је наведено да је покренуо виталне пројекте и иницијативе како би обезбедио лакши административни поступак пријаве пореза, видљивост у раду Пореске управе и амбијент за даље реформе пореског система.

        Иницирао је и пројекте обједињавања наплате пореза и доприноса, онлајн пријаву ПДВ-а и пореза на имовину, као и контролу кинеских радњи, а започео је и припреме за унапређење система фискализације.

        Министарство финансија саопштиће до уторка, 31. децембра, предлог за именовање на дужност новог в.д. директора Пореске управе.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари