Дачић нема ништа против да за нагодбу са Тачијем добије Нобелову награду
ПРИЗНАО ДА НЕМА НИШТА ПРОТИВ ДА И ЊЕГА И СРБИЈУ И ДАЉЕ УЦЕЊУЈУ „ДИЈАЛОГОМ СА ПРИШТИНОМ”
- „Нисмо (Тачи и ја) кандидати због наше прошлости већ због оног што се ради за будућност”, рекао је скромно Ивица Дачић
- ФАКТИ: Ово може да изговори само Дачић: „Ми смо до сада… имали велику подршку и Француске, Енглеске”. Можда и Вучић. Јер, само њих двојица имају разлога да бркају подршку коју сами имају у Паризу И Лондону са подршком Србији. Уосталом, обојица функционишу по принципу: држава – то сам ја…
ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић изјавио је вечерас да треба да буде потпуно јасно да је Србија добила датум за почетак преговора са Европском унијом пре свега због напретка у дијалогу са Приштином.
То је кључни политички критеријум и тако ће бити и надаље, рекао је Дачић гостујући у емисији РТС-а Упитник наглашавајаући да се у преговорима ходало по жици - између потребе да Србија иде даље и заштите државних и националних интереса.
Коментаришући вест о иницијативи да му се додели Нобелова награда, Дачић је рекао да је несумњиво да се напредак постигнут у дијалогу са Приштином веома цени у међународној заједници, можда више него у самој земљи, јер је донео извесну стабилност у региону, али да не верује да су велике шансе да се то догоди.
То међутим може да буде наговештај поправљања спољнополитичке позиције Србије будући да се ради о предлогу америчких конгресмена, додао је он.
На констатацију да је својевремено за то признање предлаган Слободан Милошевић а сада са њим Хашим Тачи и питање да ли му је због тога нелагодно, Дачић је рекао да не може да бира другу страну са којом преговара.
„Нисмо кандидати због наше прошлости већ због оног што се ради за будућност”, рекао је Дачић.
Дачић је изјавио да се у неформалним разговорима може чути да ће неке земље ЕУ можда тражити да се поново уведу визе за Србију али да се не зна да ли ће се то догодити.
„Ми смо до сада, поред наших традиционалних пријатеља, имали велику подршку и Француске, Енглеске... Нама је сада приоритет да радимо са Берлином и надам се да Немачка неће покренути суспензију визног режима„, рекао је Дачић, поводом одлуке ЕУ да уведе механизам који омогућава суспензију визне либерализације у случају драстичног повећања илегалних миграната или лажних азиланата.
Он је рекао да Србија сада има проблем виза, и подсетио како су неки грађани у Србији реаговали на азиланте.
„Шта мислите како они реагују на наше азиланте„, рекао је Дачић наводећи да су то углавном Албанци.
Он је додао да је у новембру било 1.700 азиланата из Србије и да је влада сто пута апеловала на наше грађане по том питању.
На питање како да се реши тај проблем, премијер је одговорио:
„Нама су руке скоро везане. Можемо да им не дамо пасош, али то није демократски, можемо да им забранимо излазак, али не знамо коме, никада нисмо добили спискове. Свака наша таква мера би била оборена од стране суда за људска права.Ми можемо само да утичемо на свест и поостримо контролу организованог одласка тамо”, рекао је премијер.
Према његовим речима, ЕУ сада има 28 држава и свака од њих има свој поглед на питање ширења ЕУ и да, као што се у Србији сматра да је логично да нема Европе без целе Европе, тако Немци и Енглези говоре да неће бити проширења за 10 година, јер је њихово јавно мњење против.
„Србија ће ЕУ да пружи много мање него што ће да добије, јер је неразвијена земља, а Немачка даје много више него што добија”, рекао је Дачић.