РИКЕР: Босна је опомена да би било лоше било делити Косово
ЗАМЕНИК ПОМОЋНИКА ХИЛАРИ КЛИНТОН
ПОСЛЕ РАЗГОВОРА У ПРИШТИНИ И БЕОГРАДУ
- После разговора са званичницима Приштине и Београда, Рикер је оценио да је четири тачке Тадићевог плана „неопходно размотрити“, али и да „постоје и питања на северу Косова, као и питања која Приштина жели да буду размотрена“
- Нисмо расправљали о овим предлозима детаљно, нити смо заузели неки одређени став САД о томе. Наш став је да би тренутно фокус Србије требало да буде на непосредном циљу, а то је обезбеђивање статуса кандидата за чланство у ЕУ, изјавио је Рикер
- Он је оценио да поделе или промене граница неће допринети бољем животу људи и већој стабилности. Ситуација у БиХ је само један од многих разлога зашто се снажно противимо томе и мислимо да је подела Косова или промена граница лоша идеја. Једном кад кренете тим путем, ставићете под знак питања сваку државу, изјавио је Рикер
- ФАКТИ: Американци су баш прави „саговорници“ за Бориса Тадића, Чеду Јовановића, Вука Драшковића и остале. Није им разбијање Југославије уливао страх да ће то „ставити под знак питања сваку државу“. Није их тај страх посетио ни ‘99 кад су рабијали СРЈ и Србију, а мучи их, ево, бојазан да ће подела шиптарске НАТО-творевине уздрмати све државе! Овај или је сам... или верује да су сви Срби кретени!
БЕОГРАД, (ФоНет) - Заменик помоћника америчког државног секретара Филип Рикер изјавио је данашњој политици да Вашингтон није заузео одређен став према плану од четири тачке председника Србије Бориса Тадића за решавање проблема Косова, већ сматра да је, пре свега, неопходно наставити дијалог Београда и Приштине.
Рикер је рекао да САД сматрају да би Србија требало да се фокусира на испуњавање услова за добијање статуса кандидата за чланство у Европској унији (ЕУ).
После разговора са званичницима Приштине и Београда, Рикер је оценио да је четири тачке Тадићевог плана „неопходно размотрити“, али и да „постоје и питања на северу Косова, као и питања која Приштина жели да буду размотрена“.
„Нисмо расправљали о овим предлозима детаљно, нити смо заузели неки одређени став САД о томе. Наш став је да би тренутно фокус Србије требало да буде на непосредном циљу, а то је обезбеђивање статуса кандидата за чланство у ЕУ“, изјавио је Рикер.
На питање да ли је могуће убедити Приштину да преговара о све четири тачке Тадићевог плана, који помиње специјални статус за српске манастире и културно наслеђе на Косову, заштиту Срба јужно од Ибра, посебан статус севера Косова и заштиту имовине државе Србије и Срба на Косову, Рикер је одговорио да би се требало фокусирати на дијалог.
Разговори Београда и Приштине тренутни су циљ и неопходност, оценио је Рикер.
Према његовим речима, у дијалогу није питање ко ће устукнути - Београд или Приштина, већ како наæи практична решења, која ће побољшати свакодневни живот свих грађана на Косову.
„То ЕУ ради водећи овај дијалог и видимо напоре да се постигну споразуми. У случају Приштине, они су применили све споразуме без изузетка“, изјавио је Рикер, додајући да предстоји постизање споразума за представљање Косова на регионалним скуповима, што је ЕУ истакла на свом самиту 9. децембра.
Рикер је рекао да нико не тражи од Србије да одустане од своје привржености Резолуцији 1244 Савета безбедности Уједињених нација.
„Оно што смо тражили од обе стране јесте флексибилност и креативност, како би и Србија и Косово могли да учествују и да се њихов глас чује на регионалним форумима. И то српски преговарач веома добро зна“, изјавио је Рикер.
Он је изразио очекивање да ће обе стране наæи формулу која ће им одговарати.
Верујемо да постоје решења, а посредник ЕУ Роберт Купер дао је многе предлоге и постоји савршено разложан пут да се настави даље са преговорима, рекао је Рикер.
Он је изјавио да су САД, услед природе догађаја који су довели до независности Косова, што укључује и девет година управљања УН, сматрале да је косовска независност специјални случај и да није преседан.
Устав Косова обезбеђују знатну аутономију мањинским заједницама и Срби јужно од Ибра већ користе те уставне одредбе да развију своју заједницу и промовишу своје интересе. Желимо да видимо и побољшање услова живота и на северу Косова, рекао је Рикер.
Он је оценио да поделе или промене граница неће допринети бољем животу људи и већој стабилности.
„Ситуација у Босни и Херцеговини је само један од многих разлога зашто се снажно противимо томе и мислимо да је подела Косова или промена граница лоша идеја. Једном кад кренете тим путем, ставићете под знак питања сваку државу“, изјавио је Рикер .