ВУКОМАНОВИЋ: Не постоје никакви државни разлози за ванредне изборе
У СТРАХУ ДА ИХ ВУЧИЋ НЕ ОСТАВИ ИЗВАН НОВЕ ВЛАДЕ - СОЦИЈАЛИСТИ
СЕ „СЕТИЛИ“ ДА СЕ ВИШЕ ОД 40.000 ХРАНИ У НАРОДНИМ КУХИЊАМА
Дијана Вукомановић
- Потпредседница СНС Зорана Михајловић фолира и СПС и Србију да ће избори „зависити од тога којом се брзином иде ка реформама“
ДОСАД у страначким органима није било речи о евентуалним ванредним парламентарним изборима, таквог разговора није било ни са коалиционим партнерима, а избори ће зависити од тога којом се брзином иде ка реформама - изјавила је потпредседница Српске напредне странке Зорана Михајловић.
На конференцији за новинаре је рекла да су чланови Председништва СНС, као и чланови странке, излазили у јавност и износили своје мишљење о томе да ли су за или против избора, да је међу њима била и она, али да треба подвући да су реформе императивни циљ.
Према њеним речима, у 2014. години треба завршити са свим резовима који се морају учинити и у привреди и не сме се дозволити да се формира антиреформски блок или антиреформско понашање.
Она је објаснила да под тиме подразумева стални отпор да када год се жели да се нешто учини, из разних разлога, то не може да се уради.
Поновила је да није било разговора ниту унутар странке нити са коалиционим партнерима о ванредним изборима.
„Коалициони партнери или било ко други морају да размишљају о томе када кажу да реформе не смеју бити разлог за изборе, а када са друге стране, имамо јавна предузећа која нису реформисана, а припадају такође, на неки начин, коалиционим партнерима“, рекла је Михајловић на тражење да прокоментарише изјаве из СПС-а да избори не би били добри за брзину реформи.
Потпредседница СПС Дијана Вукомановић, изјавила је јутрос да ће кључни политички договор о сврсисходности ванредних парламентарних избора у овом тренутку бити донет на релацији Дачић- Вучић и додала да је тандем Дачић-Вучић успео у ономе у чему нису политичари уназад 30 година.
Успели су у постизању мировног споразума са косовским Албанцима и отварању преговора са ЕУ, што је велики успех и политички капитал на коме ова влада може и мора да опстане, рекла је Вукомановић на РТС-у.
Међутим, Вукомановић је навела да, што се тиче СПС, ванредних избора неће бити.
„Што се тиче СПС, не постоји никакав државни разлог за расписивање ванредних парламентарних избора и да би се они издејствовали потребно је да постоји озбиљан или економски или политички програм. Чињеница је да ту кључну политичку одлуку треба да донесу премијер и први потпредседник владе и мислим да ће у њиховој комуникацији та одлука врло брзо бити донета,“ рекла је Вукомановић.
„Али наше „не“ није довољно, ако се окупи коалиција која математички може да буде бројнија и каже „да“„, рекла је она истичући да се СПС не плаши избора.
Напоменула је да СПС бележи мали процентуални раст и већи рејтинг.
„Зависи од општине до општине, али на изборима у Оџацима, Костолцу и Вождовцу смо забележили већи резултат. На Вождовцу за 700 гласова више, иако је излазност била мала“, рекла је потпредседница СПС.
У прилог тврдње да није време за ванредне изборе у Србији, она наводи да ће то бити скупо. Из буџета треба да се издвоји 0,1 одсто за парламентарне изборе, око осам милиона евра, плус оно што ће странке да издвоје, плус београдски избори, што ће да „оде“ на десет милиона евра.
Она напомиње да један посланик у Скупштини Србије из буџета кошта 2,7 милиона динара и подсећа да се у Србији више од 40.000 људи храни у народним кухињама.
„Није време да се разбацујемо парама“, рекла је Вукомановић и навела да СПС преиспитује рад „својих“ директора јавних предузећа, градоначелника, што је показала реконструкција владе.
Вучићу блиски лист „Информер“ објавио је да се очекује да СНС коначну одлуку о евентуалним ванредним изборима саопшти до недеље, 29. децембра.
Овај дневник пише да ће, ако буде парламентарних избора, они бити одржани заједно са локалним у Београду, односно на пролеће идуће године, јер би било неодговорно да у два термина у 2014. два пута буду избори.