Вујовић обећао „другу обалу“, од Срба се очекује да плачу од среће

ЈОШ ЈЕДАН РЕБАЛАНС БУЏЕТА, ЈОШ 2-3 ГОДИНЕ РЕФОРМИ

И СМАЊЕЊА ПЛАТА И ПЕНЗИЈА, ЈОШ ЈЕДНОМ УЗ УЖЕ ММФ...

Душан Вуjовић

  • МАНТРА: Ребаланс буџета и реформске мере неопходни су због будућности Србиjе и њених грађана, а не због било каквих, па ни иностраних интереса
  • МАНТРА: Пропустили смо шансе jер смо у време глобалне кризе, док jе цео свет штедео, ми повећавали плате и пензиjе, из политичких или других разлога, и данас се зато суочавамо са последицама
  • МАНТРА: У реформе идемо добровољно, упркос чињеници да имамо велике девизне резерве, на коjима бисмо могли да „седимо и чекамо“

         MИНИСТАР финансија Душан Вуjовић изjавио jе да ће предлог ребаланса буџета бити на дневном реду парламента наћи у петак 25. октобра.

         Вуjовић jе рекао да очекуjе и да већ у недељу или понедељак буде и расправа о амандманима на предлоге тих закона и да се ребаланс и усвоjи.

         Ребаланс буџета и реформске мере неопходни су због будућности Србиjе и њених грађана, а не због било каквих, па ни иностраних интереса, рекао jе Вуjовић.

         Oн jе на конференциjи за новинаре у Влади Србиjе рекао да ово значи и краj реформи коjе су предузете пре 20 година, али никада нису доведене до краjа.

         Све то, додао jе, на дужи рок Србиjи треба да обезбеди раст плата и пензиjа, као и отварање радних места коjа Србиjа заслужуjе.

          „Пропустили смо шансе jер смо у време глобалне кризе, док jе цео свет штедео, ми повећавали плате и пензиjе, из политичких или других разлога, и данас се зато суочавамо са последицама. Mорамо да погледамо где смо, да сагледамо проблеме у прошлости и перспективе за будућност“, рекао jе Вуjовић додаjући да реформе захтеваjу две до три године и оне би требало да обезбеде траjну основу развоjа.

         Уз напомену да у реформе идемо добровољно, упркос чињеници да имамо велике девизне резерве, на коjима бисмо могли да „седимо и чекамо“, Вуjовић jе поновио да тиме обезбеђуjемо извесниjу будућност.

         Tакође, додао jе, Србиjа треба да оправда поверење свих коjи су своjевремено купили обвезнице државе и очекуjу да покажемо напредак у реформама и да смо били вредни њихових инвестициjа коjе су значаjан извор финансирања.

          „Важни су нам инвеститори и међународне финансиjске организациjе“, рекао jе Вуjовић и додао да ће до краjа године бити потписан споразум са MMф-ом, а у наjскориjе време сачињен и програм преговора са том међународном финансиjском институциjом.

         Влада Србиjе усвоjила jе на данашњоj седници сет предлога закона чиjом применом ће бити обезбеђена финансиjска стабилност економског система земље.

         Вуjовић је саопштио да ће смањење плата и пензиjа бити привремено и делимично и да ће ступити на снагу 1. новембра, утицаће на плате и пензиjе коjе се исплаћуjу у децембру.

         Истовремено, додао jе, смањењем плата и пензиjа укида солидарни порез коjи jе до сада био на снази.

         Вуjовић jе нагласио да ће пензиjе и плате у jавном сектору бити враћене чим се успостави реални ниво доходака коjи може да се обезбеди на дужи рок.    

          „Привремено и делимично смањивање усмерено jе на обезбеђивање довољне уштеде на расходима. Mи у наjвећоj могућоj мери уважавамо принцип солидарности и социjалне правде као уставно начело“, рекао jе Mинистар финансиjа.

         Oн jе нагласио да ће већина пензионера, 61 одсто, бити изузета од сваког смањења а такође оне чиjе су плате и пензиjе мање од 25.000 динара ове мере неће погодити.

          „Oстали пензионери и запослени у jавном сектору ће имати смањења према одредбама закона коjи ће бити у парламенту у петак“, рекао jе Вуовић.

         Mинистар финансиjа jе поjаснио да ће пензиjе бити смањене по маргинализованоj стопи и као пример навео да ће пензиjе од 40.000 динара бити смањене за 3.300 динара, што jе смањење од око осам одсто.

         Смањење плата, поjаснио jе, биће 10 одсто и линеарно, с тим што ће плате од 25.000 до 27.800 бити смањене од 0 до 10 одсто, а оне преко 27.800 биће смањене 10 одсто.

         Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари