„Вучићеви таблоиди“ видљиво „глођу Дачића” - шта ће међу њима бити наредних месеци?
ПРИМИЧУ ЛИ СЕ ВАНРЕДНИ ИЗБОРИ И КО ЋЕ О ЊИМА ОДЛУЧИВАТИ - ЊИХ ДВОЈИЦА, НЕКО ОД ЊИХ ДВОЈИЦЕ ИЛИ СТРАНЦИ?
СРБИЈА је од ретких земаља које истовремено имају два премијера. А ако се гледа по количини моћи њеној употреби – онда је реални председник Владе Александар Вучић.
И зато, мада не само због те неравнотеже, Србија никад у новијој својој историји није имала владу у којој је међу двема првим фигурама било оволико међусобног зазирања, нездраве конкуренције, нетрпељивости и удараца „испод стола”.
С обзиром да „Вучићеви таблоиди” последњих дана систематично и крајње агресивно „глођу” – обележавају и прогоне – управо Ивицу Дачића, да ли је то знак да се ванредни избори примичу и да Господар Вучић креће у „демонтажу” формалног премијера и његове партије?
Улазе ли односи између „вицепремијера Дачића” и „премијера Вучића” у нову фазу и како ће се развијати наредних недеља и месеци?
Хоће ли се скривени конфликт међу њима разрешити политички и на изборима или ће све бити много драматичније и са класичним обрачуном и истрагама?
Ко ће одлучивати о ванредним изборима – они, неко од њих двојице или странци?
_______________________________________________________________________________
Слободан АНТОНИЋ, социолог, политички аналитичар
Везани су цементом власти и
аранжманима са странцима
- Вучић је утицајнији, не само зог тога што има већу странку, него и већу популарности код бирача. Та несразмера је стални извор проблема, али за сада релативно успешно помирују несклад
- Везани су и као двојац и као појединци, и зато покушавају да не доводе у питање оно што већ имају, већ настоје да добију још више
ОДНОС Вучића и Дачића је стално актуелна тема. Он је проблематичан, несигуран и нестабилан, јер постоји раскорак у равнотежи моћи.
Вучић је утицајнији, не само зог тога што има већу странку, него и већу популарности код бирача. Та несразмера је стални извор проблема, али за сада релативно успешно помирују несклад.
Ипак, видимо сталне сукобе око доношења одлука, постављања људи и распоређивања новца. То се види по Јужном току, по односу Михајловић-Бајатовић, а и свако трвење између људи из две странке се прелама као однос Дачића и Вучића.
Њих двојица су везани цементом власти, а и аранжманима које су склопили са страним фактором.
Везани су и као двојац и као појединци, и зато покушавају да не доводе у питање оно што већ имају, већ настоје да добију још више.
Обојица тренутно избегавају ситуацију у којој би дошло до некаквог бурног распада владе и њиховог савезништва, а да нема разрађеног следећег корака – нове владе или избора. За то би им, наравно, био потребан и благослов Брисела и Вашингтона.
Док то обезбеде - неће урадити ништа да озбиљно поремете односе.
_______________________________________________________________________________
Александар ГАЈИЋ, научни сарадник Института за европске студије
Неће им дати да се разиђу док не
одраде све на шта су се обавезали
ОКО свих кључних тема су Дачић и Вучић на линији.
Пошто нису успели да бриселски споразум имплементирају, неизвесно је када ће избори и зато су по кључним питањима и даље уиграни.
Све друго су чарке и пецкања.
Напредњацима више одговарају избори, али раздруживање неће бити могуће док не буду урадили оно на шта су се обавезили, а то се још није десило.
_______________________________________________________________________________
Милорад ВУЧЕЛИЋ, главни уредник недељника „Печат”
На штету Србије – и кад су њихови
односи идилични и кад нису
- Ово је неприродно стање. Ако су у питању виши циљеви који су сакривени од нас и на том пољу влада идила, онда треба да нам саопште који су то циљеви
НИШТА се посебно не мења између њих двојице. Остају у стабилним односима који су на штету Србије - и кад су идилични, и кад нису.
Ово је неприродно стање. Ако су у питању виши циљеви који су сакривени од нас и на том пољу влада идила, онда треба да нам саопште који су то циљеви.
А овако - свакако није добро стање по Србију и оно не може да се реши пољупцима или ишчекивањем пољубаца између Бајатовића и Михајловићке. То су више водвиљске тачке, него одговор на питања који нас коштају неколико милијарди!
Било би логично да се однос реши изборима, али мислим да су они крајње неизвесни, а зависе од питања која је то идилична сагласност око виших циљева.
Ако постоји та идеална сагласност - онда нема избора! Само: нека нам кажу који су циљеви и како та сагласност изгледа.
_______________________________________________________________________________
Остоја СИМЕТИЋ, Српски културни клуб
Странци контролишу и сукоб
поглавника и доглавника
- Вучић контролише медије, па одржава лакрдијама своју популарност, сасвим непримерену за човека у петој деценији без радне књижице који је управо продао Косово Зато он прижељкује републичке, заједно с београдским изборима. Тога ће бити ако му допусте странци
- Дачић, окрњен Вучићевим медијима и псеудоаналитичарима, не жели изборе. Сад се такмиче у поклањању и обећавању странцима свега што ови пожеле
НАЖАЛОСТ, у овој земљи људи не долазе на власт да би лечили друштво, већ да би остваривали сопствене лукративне интересе. Такође, власт се не осваја (само!) вољом народа, но у доброј мери, милошћу страних сила.
Нису изузетак ни наши тренутни поглавник и довлавник.
Пошто су обојица под јаким утицајем странаца, њихов сукоб није концепцијско-идеолошки, него ситношићарџијски, тј. очитује се у борби да свако заграби што више.
Наши политиканти заиста тако функционишу - на бази најогољенијег личног интереса. У том смислу, свако је у сукобу са сваким (мала бара, пуно крокодила).
Један другом сметају, па сукоб постоји и јача.
Вучић контролише медије, па одржава лакрдијама своју популарност, сасвим непримерену за човека у петој деценији без радне књижице који је управо продао Косово.
Зато он прижељкује републичке, заједно с београдским изборима. Тога ће бити ако му допусте странци.
Дачић, окрњен Вучићевим медијима и псеудоаналитичарима, не жели изборе. Сад се такмиче у поклањању и обећавању странцима свега што ови пожеле.
`За шаку долара`, сјајна је метафора њиховог карактера и, последично, сукоба.
Диана Милошевић