Вучићева влада ће по диктату ММФ још две године „кресати“ јавну управу
УДОВИЧКИ: ТОКОМ 2015. ЋЕ ОТКАЗ ДОБИТИ ОКО 4.600 РЕПУБЛИЧКИХ
И 4.478 ЧИНОВНИКА „У ЛОКАЛУ“
Кори Удовички
- Нацрт закона оставља слободу председнику Србије Томиславу Николићу да сам одреди потребан број запослених у служби председника, а исто право саморегулације добила је и Народна банка Србије
- Они који остану без радног места у јавном сектору имају право на отпремнину у висини трећине просечне зараде у последња три месеца за сваку годину рада у организацији коју напуштају
МИНИСТАРКА државне управе и локалне самоуправе Србије Кори Удовички изјавила је данас да ће у државној управи, која има 493.505 запослених на одређено и неодређено време и по уговору о делу, ове године отказ добити око девет хиљада људи, а да ће у пензију отићи њих један одсто, односно око 4.900 људи.
Удовички је на конференцији за новинаре у Влади Србије о рационализацији државне управе казала да ће за 4.600 бити смањен број запослених у републичкој администрацији, а за 4.478 у локалним самоуправама, укључујући и локална јавна предузећа.
Како је објаснила, на крају прошле године у пензију је отишао велики број људи који примају плату из државне касе, због чега неће бити неопходно да се јавна управа у 2015. години смањује за пет одсто, колико је било договорено аранжманом са Међународним монетарним фондом (ММФ).
Удовички је истакла да ће отпуштања из јавне управе можда бити већа него што је сада процењено, због уклапања у буџет. Она није могла да наведе колике ће бити уштеде услед смањења јавног сектора у 2015. години, али је додала да ће рационализација у том сектору бити настављена и наредне две године, по договору са ММФ.
Циљ рационализације, по њеним речима, није смањење броја запослених, већ ефикаснија јавна управа, уз смањење трошкова.
Удовички је рекла да смањење броја запослених у јавном сектору може да се очекује од септембра, а да ће откази бити неизбежни у управама 80 одсто локалних самоуправа.
Нацртом закона о максималном броју запослених у јавном управи, који је у јавном расправи до 4. јуна, предвиђено да се свуда где је то могуће обједине послови, посебно они административни.
Предлог тог закон, како је рекла Удовички, требало би да буде у Скупштини крајем јуна, а на снази ће године и даље бити заон којим је забрањено запошљавање у јавном сектору.
Одредбе будућег закона о максималном броју запослених у јавном сектору неће се примењивати на јавна предузећа и јавне медијске сервисе. Како се наводи у Нацрту закона, максималан број запослених у систему државних органа, систему локалне самоуправе и систему јавних служби биће одређен актом Владе Србије, који ће утврдити и максималан број запослених за сваки орган, организацију, службу и други организациони облик у јавном сектору, осим у локалним самоуправама.
У општинама до 50.000 становника остаће 9,5 запослених на хиљаду становника, на локалу који обухвата од 50.000 до 100.000 становника потребно је 11 запослених на хиљаду грађана, док општине и градови до 150.000 становника имају право на 13 запослених на хиљаду становника.
Специјални статус омогућен је Крагујевцу чија ће локална администрација моћи да задржи 15 запослених на хиљаду становника, Ниш 16,5 запослених, Нови Сад 18, а Београд 18,5 чиновника на хиљаду становника.
Нацрт закона оставља слободу председнику Србије Томиславу Николићу да сам одреди потребан број запослених у служби председника, а исто право саморегулације добила је и Народна банка Србије. Они који остану без радног места у јавном сектору имају право на отпремнину у висини трећине просечне зараде у последња три месеца за сваку годину рада у организацији коју напуштају.
Бета