ВУЧИЋ: Референдумско питање неће бити „Треба ли Косово да буде у Србији“

ПОРУЧИО ОПОНЕНТИМА: ОНАЈ КО МИСЛИ ДА МОЖЕМО ДА ВОДИМО ЗЕМЉУ БЕЗ ПОДРШКЕ ЗАПАДА - НЕКА ЈЕ ВОДИ САМ

  • „Рекао сам Србима са Косова - идемо на референдум, постављамо најтеже питање за нас, али немојте да се играте са тим да нам говорите да питање треба да буде - да ли Косово треба да буде у Србији или не. Ко ће на то да каже не?!
  • Упитан да ли очекује да ће Срби са севера КиМ пристати на договор о референдуму, он је рекао: „Таквом одговору се надам у уторак, а плашим се да га неће бити“
  • Кад је на састанку са Србима рекао да је и питање „Да ли сте за споразум или не“ прихватљиво, један од председника општина са севера, Славиша Ристић, одговорио: „Може, али немој ти да се укључујеш у кампању“
  • На ово је Вучић рекао да тако не може. Уз објашњење: Морам да се укључим, јер хоћу да кажем народу да је то начин да Србија опстане, да не будемо изловани, да нам не уводе визе и да престане то да не разговарамо ни са ким у свету“

         ПРВИ потпредседник владе Александар Вучић рекао је данас да се мора постићи договор са Србима са севера, али да се одлука руководства земље о бриселском споразуму може мењати само на изборима.

         „Ми тај договор морамо да постигнемо, а одлуку руководства земље (о бриселском споразуму) могу да промене на изборима, на референдуму - ако већина народа каже да је против, али уличним протестима никад“, рекао је Вучић, напомињући да се на тим протестима обично окупи сто-двеста људи.

         Он је додао и да је важно што власт не користи моћ да би уцењивала Србе са севера, али да од њих тражи да добро разумеју позицију целе Србије и све проблеме са којима се суочавамо.

         Вучић је поручио и да Србија треба да има подршку и Русије, и западних земаља.

         „Онај ко мисли да можемо да водимо земљу без подршке Запада, нека је води сам“, рекао је он.

         Према његовим речима, западне земље нам у преговорима Београда и Приштине нису биле савезници, али је циљ да се то промени и да се мења имиџ Србије.

         Вучић је у том контексту најавио да ће у „Њујоркеру“ данас или сутра изаћи, како је рекао, веома негативан текст о албанским властима, у којем се на пристојан начин говори о томе колико су Срби били у праву.

         Он је подсетио да су се два текста позитивна по Србију последњих месеци појавила и у „Њујорк тајмсу“.

         Прецизирао је да је држава спремна да прихвати референдум о бриселском спроразуму на питање „да ли сте за споразум или не“, али да не долази у обзир да питање буде - да ли Косово треба да буде у Србији.

         „Рекао сам Србима са Косова - идемо на референдум, постављамо најтеже питање за нас, али немојте да се играте са тим да нам говорите да питање треба да буде - да ли Косово треба да буде у Србији или не. Ко ће на то да каже не?“, рекао је Вучић у емисији „Став Србије“ на ТВ Прва.

         Вучић је подсетио да је Србима са севера понуђено да се одржи референдум, али да они, у случају да већина подржи споразум, морају да прихвате већинску одлуку и да учествују у примени споразума.

         Додао је да у случају да споразум на референдуму не добије подршку не би остао на власти.

         „Ако одговор на референдуму буде негативан, то значи да нема више владе“:
Актуелна власт се „склања и одлази у историју“, јер одсуство подршке споразуму значило би ускраћивање подршке полуитици актуелне власти, а у том случају питање није да ли ће бити нових избора, већ би, како је прецизирао, после тога било бесмислено да људи који су водили такву политику владају.

         Упитан да ли очекује да ће Срби са севера КиМ пристати на договор о референдуму, он је рекао: „Таквом одговору се надам у уторак, а плашим се да га неће бити“.

         Вучић је навео да је, када је на састанку са Србима рекао да је и питање „Да ли сте за споразум или не“ прихватљиво, један од председника општина са севера, Славиша Ристић, одговорио: „може, али немој ти да се укључујеш у кампању“.

         „Рекао сам да то тако не може. Морам да се укључим, јер хоћу да кажем народу да је то начин да Србија опстане, да не будемо изловани, да нам не уводе визе и да престане то да не разговарамо ни са ким у свету“, рекао је Вучић.

         Он, рекао је, у другачијој политици у Србији не жели да учествује.

         Вучић је изјавио да Канцеларија Владе Србије за Косово и Метохију неће бити укинута.

         Он је рекао да је Александар Вулин, који је поднео оставку на место директора Канцеларије за Косово и Метохију, током дијалога у Бриселу теже него други прихватао многе ствари везане за Косово.

         „Он је у Бриселу теже прихватао многе ствари или гледао на њих него већина других, или једнако као ја, можда чак и брижније, на то шта се збива и кад дође Кетрин Ештон. Ту је било једно стакло, он је 'скакао' да види да ли одговарамо са да или не. Био је веома забринут и поштујем ту врсту забринутости и посвећености“, рекао је Вучић и додао да су он и Вулин дуги низ година саборци.

         Вицепремијер је на питање да ли се затвара Канцеларија за Косово што су пренели поједини медији, рекао да не жели и не може да коментарише све што се објави у новинама, али је навео да Канцеларија неће бити укинута.

         Прошлог уторка, Вулин је најавио да ће поднети оставку на место директора Канцеларије за Косово и Метохију, што је и учинио у среду када је оставку званично упутио Влади Србије.

         Образлажући разлоге за оставку Вулин је рекао да је у Бриселу био против споразума, као и да сматра да је логично и неопходно да сноси косеквенце за своје политичке ставове.

         Након Вулинове оставке, грађани Ораховца су покренули петицију за његов повратак на чело Канцеларије, а како је раније данас Тањугу рекао члан Општинског већа у Лепосавићу Зоран Милојевић и мештани четири општине са севера Косова петицијом ће тражити да се Вулин врати на досадашњуи функцију.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари