Вучић није оспорио Вулинову тврдњу да су Американци пустили Шешеља из Хага да руши владу
ВЕРУЈЕ ДА ЋЕ СЕ У БУДУЋНОСТИ БАВИТИ НЕКИМ МИРНИЈИМ ПОСЛОМ, А ДА СРБИЈУ ВИДИ НА ВРАТИМА ИЛИ ВЕЋ У ЕУ
- Рекао да је срео министра Вулина после те изјаве, да га веома поштује, те да му је Вулин рекао да ће покренути на влади питање преиспитивања актуелне спољне политике
- Вучић тврди да Србија води добру спољну политику и према ЕУ, САД, Русији и у региону, и да се таква политика води и због економских интереса земље
- Говорећи о Шешељу, приметио је: ”Ја бих желео да Шешељ није болестан, али не желим да улазим у то. Желим му, искрено, добро здравље, то је све што могу да кажем. О Шешељу лично нити хоћу, нити могу, нити желим да говорим било шта лоше
- Подвукао је да се њихове политике битно разликују: „Ствари је потребно преместити у будућност, а не бавити се политиком прошлости”
ПРЕМИЈЕР Александар Вучић изјавио је да неће бити нових мера штедње на рачун плата и пензија, да смо на корак од постизања трогодишњег аранжмана са ММФ и на корак од тога да променимо Србију у модерну и успешну државу.
Вучић је за РТС рекао да ће 2015. година бити тешка, али свакако „нешто лакша” од ове године, али да ће се прави резултати реформи видети тек 2016. године.
Премијер је рекао да се разговори са ММФ завршавају у четвртак и да је Србија на корак од постизања трогодишњег аранжмана, што, према његовим речима, значи да држава има план и програм који подржавају и та међународна институција, и Светска банка и Европска банка за обнову и развој.
Вучић је поновио да ће Србија, и према проценама конзервативне финансијске организације какав је ММФ, у 2016. години имати раст од 1,5 одсто БДП, а 2017. године и до два одсто, али и да је његова процена да ће то бити и више, јер међународна институција у својим проценама није узела у обзир решавање проблема Железаре у Смесдереву, Азотаре, ФАПа, Београд на води...
Премијер је рекао да је држава после само шест месеци успела да направи дугорочан план за будућност, за промену живота у земљи, јер је „ред да засадимо дрво у чијој сенци нећемо да лежимо ми, него наша деца”.
Вучић је, одговарајући на критике да није требало да буде смањења плата и пензија, већ се могло уштедети на друге начине, рекао да је политичким партијама Законом о финансирању политичких активности одузето 35 одсто новца из буџета новца, да се акцизе и ПДВ наплаћују више него икад, као и да се највише досад наплаћује порез од тајкуна.
Он је рекао да је свима јасно да другог нема, а да су многи спремни да подрже реформе, али, мисле, не преко њихових леђа.
Кад будемо радили више и поштовали правила, а не кукали над својом судбином, моћи ћемо да постигнемо циљ, рекао је премијер.
Он је захвалио неким опозиционим партијама које сматрају да нема другог пута до предложених мера и реформи, као што, уверен је, и синдикати знају да је то једини излаз за земљу.
Он је рекао да разуме просветне раднике и највећи део здравствених радника, али да неће бити попуштања и изузимања било кога од примене мера.
„Неће бити попуштања. Ту се поставља једно просто питање: желимо ли ми да успемо или не. Ја разумем те људе, али ми нисмо зарадили толико а трошимо много више. Држава није ћуп из ког можете само да вадите новац”, рекао је Вучић.
„Моја плата није много већа од ваше ( водитељкине), а мања је од вашег генералног директора и мислим да није фер да се о томе сваки пут говори”, рекао је Вучић.
Вучић је рекао да највећи проблем имамо са запосљавањем младих људи, између 21. и 35 година и да су ово мере којима ћемо да у будућности створимо услове у којима ће они моћи да раде.
„Када трајекторија јавног дуга почне да се спушта са 76 одсто, када фискални дефицит померимо испод пет одсто, када остваримо раст од два одсто на годишњем нивоу - ова земља ће бити спасена”, рекао је и додао да ће тада бити ”техничко питање” ко ће да влада.
„Када сам прихватио да будем председник владе, размишљао сам да ли ћу наставити да се бавим трик-политиком или ћу да спроведем структурне реформе које ће променити земљу. Успеле или не успеле, а сигуран сам да ће успети, највећу цену платићу ја и моја странка, али ће се у историји памтити да је неко урадио нешто за ову земљу и сви знају да је то једино могуће”, рекао је Вучић.
Председник владе је приметио да је успех могућ, али уколико ујединимо све снаге, а не као подељено друштво.
Премијер је истакао да у последњих осам месеци сваког месеца имамо смањење броја незапослених и да је и овог месеца број незапослених смањен за 8.400.
„Према последњим подацима Републичког завода за статистику, незапосленост је пала на 17, 2 одсто”, рекао је Вучић.
Он је рекао да влада није размишљала о било каквом повећању пореза.
„Хрватска има 27 одсто ПДВ, Мађарска 25 одсто, нема 20 одсто што је иначе најнижа граница у региону. Не мислимо то да повећавамо. Не мислимо да повећавамо ништа по том питању. Ово су већ донете мере. Мислимо да створимо што је могући бољи пословни амбијент”, истакао је.
„Цела наша спољна политика заснива се на томе како да привучемо инвестиције и како да побољшамо економију Србије”, прецизирао је премијер и подсетио да су у Србији били немачки инвеститори, најмоћнијих немачких 40 компанија, пре тога најмоћнијих француских 25 компанија.
„Сви су за Србију заинтересовани”, рекао је и навео да свима њима Србија може да понуди политичку и економску стабилност, са јасним програмом, који подржава и ММФ, те тржиште од једне милијарде људи, јер ми смо једини који имамо споразуме о слободној трговини са ЕУ, Турском, Русијом, Белорусијом, Казахстаном...
Морамо да завршимо и са свим случајевима тајкунско-политичког богаћења на рачун грађана Србије, рекао је.
„Одете у банку, на волшебан начин добијете кредит, не планирате никад да га вратите, неко вам је омогућио да га добијете и држава после то мора кроз своје канале и механизме да исплаћује, и депозите грађанима и дуговања повериоцима”, описао је на који начин је то функционисало.
„То нам је увек проблем и због тога смо увек у минусу, 100, 200, 250 милиона евра. Ми више потрошимо на то што су се неки обогатили и што су глумили привреднике, него што можемо да уштедимо на неким другим стварима”, оценио је и прецизирао да мисли и на случај Перчевић и на оне које ће доћи после њега, када, како се изразио, узмете из банке више десетина милиона евра, а „колатерал вам је јаловина, онда ја не знам шта да урадим од муке”.
Према његовим речима, то говори да постоје људи који су живели за то да они буду што богатији, а Србија што сиромашнија, и то се не би променило да влада није решила да заустави то.
„Држава не може више да узима од народа да би плаћала тајкунима да они могу добро да живе”, рекао је Вучић.
„Ја немам ништа против богатих људи, само против лопова”, прецизирао је.
Упитан - како види себе и Србију у будућности - рекао је да ће се он лично бавити неким мирнијим послом, а Србију види на вратима или већ у ЕУ, као уређену, модерну и ефикасну земљу у којој ће људи да буду задовољни.
„Уверен сам да Србија неће више бити земља незадовољних људи, људи који понекад траже разлог да буду незадовољни, већ људи који ће имати веру у своју државу, који ће одговорно поступати, а на власти ће бити они који ће тачни знати шта је мера одговорности, озбиљности, марљивости и поштења са којом морају да се односе према грађанима”, рекао је.
Вучић је, коментаришући изјаву министра Александра Вулина да су САД пустиле Шешеља из Хашког трибунала и да би зато требало променити спољну политику земље, истакао да се то неће догодити.
„Ако одлука буде на мени и већина ту одлуку прихвати, нећемо мењати своју спољну политику, она се не мења у складу са дневним приликама”, рекао је Вучић,
Он је рекао да је срео министра Вулина после те изјаве, да га веома поштује, те да му је Вулин рекао да ће покренути на влади питање преиспитивања актуелне спољне политике.
Вучић је истакао да Србија води добру спољну политику и према ЕУ, САД, Русији и у региону, и да се таква политика води и због економских интереса земље.
Говорећи о Шешељу, он је приметио: „Ја бих желео да Шешељ није болестан, али не желим да улазим у то. Желим му, искрено, добро здравље, то је све што могу да кажем”, рекао је Вучић.
Он је навео да о Шешељу лично нити хоће, нити може, нити жели да говори било шта лоше, али је истакао да се њихове политике битно разликују:
„Ствари је потребно преместити у будућност, а не бавити се политиком прошлости”.