Тужилаштво верује да Багзи нешто зна и о убиству Ћурувије

БИО СВЕДОК-САРАДНИК У ДВА ПРОЦЕСА - О ЊЕГОВОЈ БЕЗБЕДНОСТИ БРИНУ СЕ ПОСЕБНЕ ЈЕДИНИЦЕ ПОЛИЦИЈЕ

         У ТУЖИЛАШТВУ за организовани криминал данас је исказ дао Дејан Миленковић звани Багзи у окрвиру истраге против осумњичених за убиство новинара и власника листа „Телеграф” Славка Ћурувије 11. априла 1999. године.

         Миленковић даје изјаву као сведок, речено је Тањугу у том тужилаштву.

         Он је први сведок у тој истрази која је започела хапшењем двојице осумњичених 14. јануара.

         Миленковић је иначе сведок-сарадник у процесима за убиство премијера Србије Зорана Ђинђића и на суђењу "земунском клану" и о његовој безбедности брину се посебне јединице полиције. И током тих процеса причао је поред осталог и о својим сазнањима о убиству новинара.

         Тужилаштво за организовани криминал води истрагу за убиство Ћурувије против тадашњег шефа Државне безбедности Радомира Марковића, шефа београдског центра ДБ-а Милана Радоњића, начелника Шестог одељења тог центра Ратка Ромића и припадника посебне службе обезбеђења у ДБ-у Мирослава Курака.

         Радоњић и Ромић су ухапшени 14. јануара и налазе се у притвору, док Марковић у пожаревачком затвору издржава казну од 40 година затвора. Курак је у бекству и за њим ће бити расписана потерница.

         Према наредби за спровођење истраге Марковић и Радоњић се терете као налогодавци, а Ромић и Курак као извршиоци убиства.

         Кључни сведок у овој истрази је и некадашњи комадант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија који у пожаревачком затвору издржава казну од 40 година затвора, као и још два лица чији идентитет није саоспстен из безбедносних разлога.

         Улемек је о убиству Ћурувије проговорио крајем прошле године и истражним органима дао податке који су помогли расветљавање тог случаја.

         Славко Ћурувија убијен је на Ускрс, 11. априла 1999, у јеку NАТО бомбардовања СР Југославије. Убиство је извршено око 17 часова у Београду, у Светогорској улици (у то време Иве Лоле Рибара), у пролазу испред броја 35, где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа, а на четвртом спрату и стан у коме је Ћурувија живео.

         Убице су у Ћурувију испалиле 17 метака, а затим га „овериле” и једним пуцњем у главу.

         Са њим је тада била његова невенчана супруга, историчарка Бранка Прпа.

         На власти у Србији је била коалиција СПС, ЈУЛ и СРС.

         Радомир Марковић је ухапшен у фебруару 2001. Осуђен је на максималну затворску казну од 40 година због убиства Ивана Стамболића 25. августа 2000. године и четворице чланова СПО у атентату на вођу СПО - Вука Драшковића на Ибарској магистрали, 3. октобра 1999.

         Радоњићу и Ромићу суди се у Вишем суду у Београду за помагање у покушају убиства Драшковића у Будви 2000. године. Првостепено су били осдујени на осам и седам година затвора, али је та пресуда укинута и наложено је ново суђење.

         (Тањуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари