ТАДИЋ НИКОЛИЋУ: Близу смо већине, са Дачићем имамо начелни договор
ДЕЛЕГАЦИЈА ДС (ПЛУС ЉАЈИЋ) КОД ТОМИСЛАВА НИКОЛИЋА
ОСТАЛА САМО 15-АК МИНУТА
- „Близу смо формирања парламентарне већине и уверен сам да ћемо у наредним данима то и учинити”, рекао је Борис Тадић новинарима по изласку из Председништва Србије и додао да се разговори воде о економској и националној политици, ЕУ, преговорима са ММФ
- При том је поновио да коалиција окупљена око ДС разговара са свим странкама осим са ДСС и СНС која такође настоји да формира парламентарну већину
- Тадић је код Николића стигао без Ненада Чанка, али на челу страначке делегације у којој су били његов заменик Драган Ђилас и сви потпредседници ДС - Бојан Пајтић, Душан Петровић, Драган Шутановац и Јелена Триван
КОАЛИЦИЈА ДС близу је формирања парламентарне већине. За неколико дана ћемо вас обавестити да је већина формирана - обавестио је Борис Тадић председника Србије Томислава Николића.
Тадић је у Председништво Србије стигао на челу страначке делегације у којој су били његов заменик Драган Ђилас и сви потпредседници ДС - Бојан Пајтић, Душан Петровић, Драган Шутановац и Јелена Триван. У делегацији је био и Расим Љајић. Али, било је по принципу из оне рекламе: дошли, ушли, изашли и - готово.
Све је потрајало 15-так минута. А тадић је Николићу пренео: да ће будућа влада водити усаглашену политику о свим питањима, укључујући питање Косова и Републике Српске.
„Близу смо формирања парламентарне већине и уверен сам да ћемо у наредним данима то и учинити”, рекао је Тадић новинарима и додао да се разговори воде о економској и националној политици, ЕУ, преговорима са ММФ.
При том је поновио да коалиција окупљена око ДС разговара са свим странкама осим са ДСС и СНС која такође настоји да формира парламентарну већину.
„Није било ниједног минута паузе по завршетку парлементарних избора. Сви са свима разговарају, СНС покушава да договори своју парламентарну већину, а ДС чини сваки напор да формира већину која ће бити у интересу грађана”, рекао је Тадић по изласку од Николића.
Тадић је, међутим, иза осмеха крио не баш претерану увереност да ће његова странка успети да формира нову владу. Уосталом, Николићу је морао да призна - да већину још нема, а и да са коалицијом око СПС има само „начелан договор о формирању парламентарне већине“.
Да би све „на нешто личило“, и Николићу и новинарима је рекао да „постоји жеља да се формира Влада, али и да није разговарано о персоналним решењима јер је суштина у економској сфери“.
Лидер демократа сматра да је добро да све странке пре формирања Владе заузму јасан став о свим питањима, не само о Републици Српској, већ и о монетарним питањима, преговорима са ММФ-ом Косовом и Метохијом...
Не постоји могућност да буде формирана пармалентарна већина у којој ће постојати било какве разлике у вези косовске политике, истакао је Тадић.
Он није желео да се бави, како је рекао, приближавањем политичких односа појединачних странака, али је навео да је уверен да постоји могућност компромиса СПС-а и ЛДП-а.
Кандидат ДС за мандатара уверен је да Србија има потенцијал да превазиђе економске тешкоће у којима се налази за шта је потребна политичка доктрина.
„То је питање око кога желимо да се договоримо када је реч о влади. Није питање ко ће у њој учествовати и ко ће и на који начин проводити ту политику, као и ко је на то спреман”, нагласио је Тадић.
Одговорајући на питање зашто је састанак са Николићем трајао само 15 минута, Тадић је рекао да је делегација ДС председнику Србије у пет минута изнела све што је имала, додајући уз осмех да су они „ефикасан политички систем”.
Лидер Лиге социојалдемократа Војводине Ненад Чанак није дошао „на ноге“ Николићу, како је и раније најавио.
Данијели и Балдијери окренули леђа Србији
НЕСТАЛА је лепа фатаморгана из Тадићеве изборне кампање. Морао је то сам да призна.
Обзнанио је очекивано: да су италијанске компаније за производњу челика и за прецизну механику „Данијели” и „Балдијери” након избора одложиле своје инвестиције у Србији до даљњег, што је, како је рекао, веома лоша вест за нашу земљу.
У изјави новинарима, Тадић подсетио да су те две компаније потписале Меморандуме о разумевању са намером да у јуну потпишу и обавезујуће споразуме о инвестицијама, који би осигурали бројна нова радна места и извоз већи од милијарду евра годишње.
Упитан - да ли је „Данијели” у потпуности одустао од инвестирања - Тадић је рекао да у наредним данима мора да разговара са председником те компаније која се бави производњом челика, али да није добра вест што је Данијели купио железару Сисак у Хрватској пре два дана.
„Данијели је начинио инвестицију у Хрватској. То није добра вест за нас, а то се управо десило након ових избора. Свака компанија води рачуна о својим интересима и сви потенцијални инвеститори гледају какав ће бити резултат формирања владе у Србији”, рекао је Тадић и додао да у зависности од тог резултата, односно питања да ли ће влада ићи у једном или другом правцу, зависи и да ли ће они доћи у Србију.