ТАДИЋ: Да се провери пословање Ђиласове фирме и анализирају примања и имовина свих функционера
ОПТУЖИО ЂИЛАСА И ПАЈТИЋА ДА СУ ОД ДС НАПРАВИЛИ ПРИВАТНУ СТРАНКУ И ПОСЛОВНУ ЗАЈЕДНИЦУ БЕЗ ИКАКВЕ ИДEОЛОГИЈЕ
Борис Тадић
- Тврди да је годинама носио одговорност и за неправилности у раду и грешке Пајтића, Ђиласа и многих других функционера ДС и због тога, између осталог, платио цену на изборима
- Говорећи о оптужбама Ђиласа да је напустио странку у дуговима, Тадић свом наследнику поручује да је финансијским средствима у ДС управљао, у складу са Статутом странке, директор странке Душан Елезовић, а не он, тако да би Ђилас, Пајтић и Елезовић сва питања везана за дугове и финансијске трансакције требало да расправе међу собом
- Ђилас је у интервјуу „Блицу“, поред осталог, рекао да је у време Тадића странка потрошила више пара на изборима него што је имала и оставила дуг од пет милиона евра
ЛИДЕР НДС Борис Тадић изјавио је данас да челни људи ДС Драган Ђилас и Бојан Пајтић користе изношење оптужби на његов рачун у медијима у сврху унутарстраначке борбе и да је Демократска странка постала приватна странка и пословна заједница без икакве идеологије.
Време је, додао је Тадић, да се провери и пословање фирме Ђиласа и да се направи упоредна анализа примања и имовине свих страначких и државних функционера.
Поводом интервјуа који је Ђилас дао „Блицу“, Тадић је у писаној изјави медијима рекао да су сами Ђилас и Пајтић одговорни за стање у ДС и да би, с обзиром да је њих двојица воде у тандему скоро две године, оптужбе могли да упућују искључиво један другоме.
Бивши председник и почасни председник демократа одбацио је одговорност за вођење војвођанске политике, подсетивши да је Пајтић, у то време имао искључиву и директну одговорност и надлежност за све што се дешавало у Војводини и да никада није гласао ни против једне одлуке.
Подсетивши да је јавно изнео критике и напустио ДС када се није слагао са политиком странке, Тадић је истакао да они који сада износе критике на рачун његове политике иза које су годинама стајали, немају простора да говоре о моралним начелима.
Према његовим речима, коначно одлуку о напуштању странке донео је када су на изборну листу ДС доведени они који су зарад личних финансијских интереса депоновањем државних средстава и новца јавних предузећа на рачун банке повећавали имовину Мирослава Мишковића.
Тадић указује да је уложио огромну енергију да прекине такву праксу у странци и да поврати њен кредибилитет, након што је постао њен председник 2004. године и није желео да буде део партије која се вратила тој пракси.
„Управо због моралне одговорности сам и напустио странку, јер моја морална начела не подразумевају подршку таквом приступу политици“, рекао је Тадић, али и нагласио да је годинама носио одговорност и за неправилности у раду и грешке Пајтића, Ђиласа и многих других функционера ДС и због тога, између осталог, платио цену на изборима.
Пошто сада, како каже, више нема ниједан разлог да сноси одговорност за њихов рад, Тадић је оценио да је потребно да се утврде истине и одговорност за све потенцијалне неправилности, укључујући и рад Развојне банке Вјводине, која је, како тврди, искључиво лични пројекат Пајтића и која је била у директној надлежности покрајинске владе.
Он додаје да треба да се разјасне сумње да су постојале и друге финансијске малверзације везане за разне покрајинске фондове, који су били под покрићем појединаца из ДС, али да то важи и за функционере СНС, СПС и свих осталих странака.
Тадић каже да у време када је био на челу ДС нису постојале индиције о тим малверазцијама, али да је, када су се оне појавиле, потребно да се испитају до краја и да се за њих преузме лична одговорност.
„То је много значајније питање од тога ко је долазио у војвођански парламент, а ко није желео да се меша у рад тог парламента“, рекао је Тадић.
Говорећи о оптужбама Ђиласа да је напустио странку у дуговима, Тадић свом наследнику поручује да је финансијским средствима у ДС управљао, у складу са Статутом странке, директор странке Душан Елезовић, а не он, тако да би Ђилас, Пајтић и Елезовић сва питања везана за дугове и финансијске трансакције требало да расправе међу собом.
Време је, додао је Тадић, да се провери и пословање фирме Ђиласа и да се коначно утврди истина и прекине са гласинама, а предлаже да се направи упоредна анализа примања и имовине свих страначких и државних функционера.
„Нико није крив док то суд не утврди, али до тада не желим да сносим одговорност за туђе евентуалне грешке, а поготово за приватна пословања функционера Демократске странке. Без утврђивања истина о индицијама везаним за рад страначких функционера свих странака, за које постоје те индиције, неће бити могућа здрава основа за даљи развој друштва и нормално функционисање политичког система у Србији“, уверен је Тадић.
Тадић је навео да је, када је реч о моралној одговорности за напуштање странке уочи избора, питање да ли је странку напустио онај који је из ње формално изашао или онај који је напустио све принципе на којима је странка основана, а да су за њега принципи увек били важнији од формалног чланства.
Ђилас је у интервјуу „Блицу“, поред осталог, рекао да је у време Тадића странка потрошила више пара на изборима него што је имала и оставила дуг од пет милиона евра.