Светска банка и ММФ тврде да не врше притисак на Вучића поводом програма нове владе

„НОВОСТИ” ОБЈАВИЛЕ ДА ЈЕ ЛИДЕР СНС ТОКОМ ПРИПРЕМЕ ПРОГРАМА

БИО ПОД ЊИХОВИМ СТАЛНИМ ПРИТИСКОМ

  • Међународне финансијске институције од будућег премијера траже да Влада Србије у наредном периоду смањи пензије за 25 одсто, а плате у јавном сектору за 20 одсто, као и да се, према њиховим „рачуницама“, у јавном сектору отпусти 15 одсто запослених – тврде „Новости“

          СВЕТСКА банка (СБ) саопштила је данас да у разговорима са представницима Владе Србије није препоручивала конкретне цифре везане за плате и број запослених у јавном сектору, нити у погледу пензија, оцењујући да конкретне мере економске политике треба да дефинишу надлежни у Србији.

          Канцеларија СБ у Београду је навела у саопштењу, које је одговор на писање дневног листа „Новости“, да су представници те међународне финансијске институције протеклих месеци разговарали са представницима српске владе о потреби да се успостави одрживи средњорочни макроекономски и фискални оквир, који стимулише привредни раст и отварање нових радних места, као и заштиту најосетљивијих група становништва.

          „Супротно ономе што је наведено у чланку, Светска банка није препоручила конкретне бројеве везане за плате у јавном сектору, број запослених, ни за пензије“, наводи се у саопштењу Светске банке.

          Према оцени те финансијске институције, конкретне мере постизања циљеве макро-економске политике дефинишу надлежни у Србији, узимајући у обзир социјално-економску ситуацију у земљи.

          „Ми ћемо наставити разговоре о фискалној стабилности, реформи јавних и државних предузећа са новом владом када она буде именована“, додаје СБ у саопштењу.

          Поводом истог написа у „Новостима“, реаговала је и Мисија ММФ-а, која је саопштила да у разговорима са представницима власти у Србији није предложила конкретне мере потребне за фискалне уштеде и подсетила да је став те институције да мере које буду усвојене треба буду друштвено прихватљиве.

          Стални представник ММФ-а у Србији Даехаенг Ким у саопштењу за јавност поручио је да Мисија ММФ-а није предлозила конкретне мере потребне за фискалне уштеде.

          Према његовим речима „преговори о потенцијалном програму са ММФ-ом ће се наставити по формирању нове владе“.

          Према писању „Вечерњих Новости“, економски програм лидера СНС Александра Вучића, који ће чинити и окосницу његовог премијерског експозеа, предвиђа три основне тачке а то су - велике структурне реформе у земљи, финансијска консолидација државног буџета и подстицајне мере.

          Према писању листа, током припреме програма за нову Владу Вучић је био под сталним притиском ММФ и Светске банке.

          Поменуте међународне финансијске институције, од будућег премијера траже да Влада у наредном периоду смањи пензије за 25 одсто, а плате у јавном сектору за 20 одсто, као и да се, према њиховим „рачуницама“, у јавном сектору отпусти 15 одсто запослених.

          Како наводе „Новости“, током разговора Вучић је пренео да разуме њихове захтеве, али да неће пристати да се у Србији закочи живот, нагласивши саговорницима да је наследио катастрофално стање и уз подсећање да су 2008. и 2009. пензије повећане за 22 одсто, а да је претходна власт за пет година створила рупу у буџету од седам милијарди евра.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари