Шта најављује Ештонова кад најављује „други споразум” Србије са Тачијем?
ЈЕСУ ЛИ ЗА ЊЕГА НИКОЛИЋУ, ДАЧИЋУ, ВУЧИЋУ И ВУЛИНУ ОВОЛИКО ВАЖНИ 3.11. И ШИПТАРСКИ ИЗБОРИ?
ВЕЋИНА у Србији више не реагује ни на шта што није у видном пољу и што се „не једе”.
Ево примера. Она што у статусу високе пресдтавнице ЕУ за спољну политику наводи Ивицу Дачића на „шиптарски грех” – она што се одазива на име Кетрин Ештон – изјавила је: „Избори на Косову, који ће бити одржани 3. новембра, представљају велику шансу. После тих избора могло би да дође до другог споразума две стране”.
Ештонова изговорила гостујући на трибини Центра „Вудро Вилсон” у Вашингтону. А у Београду и широм Србије – мук. Већина није ни регистровала да је европска Олбрајтова то рекла. А међу онима који јесу: многи имају разлога да о томе ћуте, а осталима је – свеједно.
Шта је Ештонова, заправо, најавила – најављујући „други споразум две стране”?
Шта се иза тога брда ваља и чему ће тај „други споразум” бити нова, друга или завршна фаза?
Да ли је тај „други споразум” унапред био предвиђен, можда условима са којима је Меркелова долазила у Београд?
Хоће ли Вучић, Дачић и Николић бити срећни да и њега наметну својој земљи и народу?
----------------------------------------------------------------------------
Љубомир КЉАКИЋ, политиколог и публициста
Ештонова и Рикер праве
„природну Албанију”
- Када је 27. септембра Србија била заокупљена дилемом - да ли ће бити геј параде, у Вашингтону је била приређена 17. гала вечера Албанског националног савета, кога су САД основале пре 20 година да притисну Југославију и друге земље да се коначно реши албанско питање на Балкну. На њој је награду за 2012. годину добио Филип Рикер који је координирао преговоре у Брислелу, где се као домаћица номинално појављује Ештонова
- Рикер је поздрављен као један од првобораца за албанско питање у контексту стратегије која води формирању природне Албаније. Бриселски споразуми су епизода која олакшава да се то питање реши и да се на крају каже: изволите, добили сте проширену Албанију
ТО ШТО је Ештонова рекла у вези је са седмим условом о међудржавном уговору. Треба имати у виду да је у самом Центру „Вудро Вилсон” та њена опаска око другог уговора била изречена у оквиру представљања активности које ЕУ има ван својих граница (у Судану, Сирији и другим земаљама) где се ЕУ ангажује војно, политички и обавештајно.
Њен наступ је део пакета догађаја који представљају снажан притисак на Србију и српске политичаре држе заробљене у оквиру договора на које су пристали.
Када је 27. септембра Србија била заокупљена дилемом - да ли ће бити геј параде, у Вашингтону је била приређена 17. гала вечера Албанског националног савета, кога су САД основале пре 20 година да притисну Југославију и друге земље да се коначно реши албанско питање на Балкну. То вече је награду за 2012. годину добио Филип Рикер који је координирао активности преговора у Брислелу, где се као домаћица номинално појављује Ештонова.
Рикер је поздрављен као један од првобораца за албанско питање у контексту стратегије која води формирању природне Албаније. Бриселски споразуми су епизода која олакшава да се то питање реши и да се на крају каже: изволите, добили сте проширену Албанију и то је питање решено.
Ештонова је после вечере рекла да је то заједнички рад на успостављању природне Албаније. Други договор који је поменула је део - те приче.
Наша јавност је потпуно равнодушна, политичка јавност игнорише из разлога незнања, корумпираности, издаје. Тако да нисмо приметили ни изјаву председника општине Прешево Рагби Мустафе, који је у овдашњој штампи врло лепо говорио о поменутој вечери, а текст је насловљен овако: Прешевска долина није заборављена.
А та долина је део нечега што се у последње време назива „источно Косово”! И из даљине се види да све те епизоде - Ештонова, вечера и све остало - говоре да је динамика догађаја за конституисање природне Албаније у пуном замаху.
Ми у Србији и у региону, а ни у Европи, немамо одговор на такав ток ствари и оне ће се одвијати несметано све до артикулисања тог одговора.
----------------------------------------------------------------------------
Слободан САМАРЏИЋ, потпредседник ДСС
То је седма тачка немачких услова!
- Ештонова све време ради по немачком плану. Седма тачка ће бити нови услов ЕУ (а стари услов Немачке) да би се отворили преговори са Унијом
ТО ЈЕ седма тачка немачких услова за Србију, а то значи да ће Србија и Косово потписати обавезујући правни документ.
Дакле, то није ништа ново. Не разумем како то наши политичари не схватају.
Ештонова све време ради по немачком плану. Ова седма тачка ће бити нови услов ЕУ (а стари услов Немачке) да би се отворили преговори са Унијом, односно да би Београд добио датум за почињање преговора.
То што је Дачић најавио да ће се повући из даљих преговора (ако српским политичарима не буде дозвољен улазак на КиМ током предизборне кампање ) нема тежину јер нема више преговора, пошто су све већ предали.
----------------------------------------------------------------------------
Душан ЈАЊИЋ, научни саветник Центра за социолошка истраживања
Следи споразум о сарадњи у међународним
организацијама, укључујући и УН
- Тачка која је одложена у априлу је тачка о срадњи у међународним организацијама укључујући и УН. Београд је у задњи час тражио да се одложи потписивање, али то не значи да је избегао, само је - одложио
- Зна се и датум, у другој половини новембра, пошто се чекало да прођу избори у Немачкој
УГОВОР који је потписан у априлу у 15. тачака се зове Први уговор. А то значи да ће их бити још.
Поред Првог уговора је потписано још и 7 појединачних договора или уговора о посебним темама.
Од раније је планирано да ће се овај преговарачки процес завршити Оквирним споразумом о нормализацији односа Србије и Косова. Тај Оквирни споразум је у фебруару објавио дневни лист Данас, а и Дачић га је коментарисао. Дакле, он није непознат. Тај споразум би вероватно био потписан крајем новембра и људи из Немачке то стално говоре.
Тачка која је одложена у априлу је тачка о срадњи у међународним организацијама укључујући и УН. Београд је у задњи час тражио да се одложи потписивање, али то не значи да је избегао, само је - одложио.
Још треба да се преговара о повратку, имовинским правима, посебној заштити српске заједнице, прекограничној регионалној сарадњи и заједничком наступу у економији Косова и Србије. У тај споразум треба да се стави нешто што је договорено код Ахтисарија, а то је заштитта културног наслеђа и заштита манастира и њихова аутономија.
Кад све то уђе у један документ добијамо - Оквирни споразум, који ће само да набраја шта је све договорено и неће имати више од 14 или 15 тачака.
Ту нема ничег новог, већ је проблем само у томе што политичари не кажу пуну истину.
А истина је да ће се потписати Споразум о сарадњи у међународним организацијама укључујући УН. Биће потписан и Оквирни споразум.
Постоји и идеја да се на потписивању појаве председници Косова и Србије. Онда више нема преговора - само примена.
Зна се и датум, у другој половини новембра, пошто се чекало да прођу избори у Немачкој.
----------------------------------------------------------------------------
Марко ЈАКШИЋ, народни посланик
То ће бити споразум
између две државе!
МЕРКЕЛОВА је тражила да Србија и Косово потпишу међудржавни споразум. Кад одрадите изборе значи да сте признали независно Косово и онда остаје да потпишете споразум између две државе о добросуседским односима.
И то што се Јахјага спрема да позове Николића на самит председника држава Балкана – иде у истом смеру.
Није случајно Ештонова је похвалила Дачића и открила да је њиме задовољна.
Диана Милошевић