Шта је градоначелник Крагујевца писао Дачићу и Вучићу?

КРАГУЈЕВАЧКИ СУКОБ РЕШАВА АНТИКОРУПЦИЈСКИ ТИМ МУП СРБИЈЕ

  • Новинарима је Верољуб Стевановић изјавио да га брине што са њим ни после 40 дана од инцидента нико није „конкретно реаговао“, па ни политички партнер, министар финансија и привреде Млађан Динкић са којим је основао Уједињене регионе Србије
  • Дачић га је упозорио: да ниједан политичар или странка не може да утиче на рад полиције или да кадрује МУП-ом Србије. Па му поручио да неће дозволити да се у Србији формирају било какве страначке војске и полиције
  • Стевановић још није имао прилику да сарађује са Вучићем, коме се поводом догађаја у Крагујевцу, такође, обратио. У писму које му је упутио, он покушава да објасни како су „насртаји“ дела крагујевачке полиције на градску власт само плод „измишљених афера“, и то са циљем да се ослаби „Заједно за Шумадију“, странка која је „штрчала у свим заокретима политичке воље у Београду“
  • После тога, Стевановићу је, ипак, стигао један „конкретан одговор“ из Београда, и то у виду специјалног антикорупцијског тима МУП-а Србије, који је од овдашње полиције преузео рад на свим случајевима за које се сумња да су плод организованог криминала и корупције у граду

         У ПИСМУ које је упутио премијеру Ивици Дачићу, градоначелник Крагујевца и председник „Заједно за Шумадију“ Верољуб Стевановић наводи да припадници крагујевачке полиције против њега и његових сарадника воде „учесталу хајку“. Његов сарадник, члан Градског већа за инвестиције и развој Небојша Васиљевић је на конференцији за новинаре прецизирао како „томе има пет, шест месеци“.

         Стевановић у писму каже да подржава борбу против корупције и организованог криминала, и у том смислу се не позива на хапшење челних људи крагујевачке Дирекције за урбанизам, осумњичених за финансијске малверзације током израде пројекта за покривен базен, већ на „брутално пребијање“ свог пријатеља Ивице Самаиловића, функционера „Заједно за Шумадију“ и директора „Шумадија сајма“.

         Градоначелник Крагујевца тврди и да „ни једног момента“ није помислио да је реч о „инструираној акцији“, већ да је у питању непримерено понашање „од система одбеглих полицајаца“, па захтева смену полицијског начелника Ивана Ђоровића и његових сарадника.

         Тај захтев, међутим није уважен. Новинарима је Стевановић изјавио да га брине што са њим ни после 40 дана од инцидента нико није „конкретно реаговао“, па ни политички партнер, министар финансија и привреде Млађан Динкић са којим је основао Уједињене регионе Србије.

         Иначе, градоначелник Крагујевца и шеф овдашње полиције сарађују од 2005, када је Стевановић покушао па одустао од смене Ђоровића. Из те сарадње профитирали су и један и други. Стевановић је несметано радио на економском препороду, Крагујевац је проглашен за „Град будућности“, полицијска управа за једну од најбољих у земљи, а Ђоровићу је пре три године, за резултате остварене на пољу безбедности грађана, додељена Ђурђевданска награда, највише признање града.

         Иако не желе да открију шта је пореметило њихов складан однос, јасно је да се то догодило после мајских избора који су из темеља променили политички миље у Србији. Тачно је да се тај „земљотрес“ у Крагујевцу није много осетио, па је Стевановић поново изабран за градоначелника, али сада са хипотеком локалног политичара који је у изборној трци за председника државе јавно подржао Бориса Тадића. И Ђоровић је остао начелник полиције, али у сасвим другачијој хијерархији одлучивања у републичкој власти, где први потпредседник владе Александар Вучић, као шеф Бироа за координацију рада служби безбедности, доноси пресудне одлуке у борби против организованог криминала и корупције.

         Иако је досад успевао да исплива из свих „политичких вирова“, Стевановић још није имао прилику да сарађује са Вучићем, коме се поводом догађаја у Крагујевцу, такође, обратио. У писму које му је упутио, он покушава да објасни како су „насртаји“ дела крагујевачке полиције на градску власт само плод „измишљених афера“, и то са циљем да се ослаби „Заједно за Шумадију“, странка која је „штрчала у свим заокретима политичке воље у Београду“.

         После тога, Стевановићу је, ипак, стигао један „конкретан одговор“ из Београда, и то у виду специјалног антикорупцијског тима МУП-а Србије, који је од овдашње полиције преузео рад на свим случајевима за које се сумња да су плод организованог криминала и корупције у овом граду.

         Крагујевац је, иначе, једини град у Србији који је остао изван прича и договора о „прекомпоновању“ локалних власти по узору на републичку, највећим делом због тога што СНС овде тешко може да направи нову већину. Чак и ако им се придруже одборници СПС-а и Г17 плус, недостају им четири гласа, а њих је, бар за сада, тешко наћи у редовима ДС-а и ДСС-а.

         Све, заправо, зависи од извештаја београдских „специјалаца“. Уколико они утврде да су челни људи градске власти умешани у корупционашке послове, неће много воде протећи Лепеницом до тренутка када ће се Стевановићеви политички партнери окренути против њега и „бацити у загрљај“ све јачим „напредњацима“.

         Истовремено, долазак београдских „специјалаца“ je и својеврсна је порука и начелнику полиције Ђоровићу.

----------------------------------------------------------------

 

ДАЧИЋ: Нећу дозволити „страначке војске” у Србији

         Иако је демантовао да је изјавио како је „Заједно за Шумадију“ регрутовала „2000 чланова у циљу одбране градске власти“, Стевановић је, ипак, рекао да је „будност странке подигнута на виши ниво“, те да његову кућу чувају „патроле оданих људи“.

         У одговору који је уследио, премијер Дачић је напоменуо да „полиција мора да ради по закону“, али да „ниједан политичар или странка не може да утиче на рад полиције или да кадрује МУП-ом Србије“. Дачић је, такође, поручио да неће дозволити да се у Србији формирају било какве страначке војске и полиције.

         http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Kragujevacki-sukob-resava-specijal...

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари