Русија СБ УН није поднела свој предлог резолуције о Сребреници да би могла да стави вето на британски

ЕВО ШЕФА ДИПЛОМАТИЈЕ ЧИЈИ ЈЕ ПОСАО

ПОВОДОМ СРЕБРЕНИЦЕ ОДРАДИО НИКОЛИЋ

Ивица Дачић на N1

  • „Ако од свих злочина и геноцида који су били у 20. веку доносимо резолуцију само о Руанди и Сребреници, овде је очигледно да неке земље траже поље за намиривање рачуна с неким другим земљама. Велика Британија има велике интересе у исламском свету…“

        ПОТПРЕДСЕДНИК Владе Србије и шеф дипломатије Ивица Дачић изјавио је да Русија није пустила свој предлог резолуције о БиХ, тако да ће се вечерас у Савету безбедности УН гласати само о британском предлогу резолуције о Сребреници.

        Дачић је за ТВ N1 рекао да би дискусија у СБ требало да траје три сата, те да ће након тога све бити познато.

        Када је реч о руском вету, Дачић је објаснио да је Србија изнела јасан став који је био против покушаја изазивања нових подела.

        „Председик Републике се обратио свим шефовима држава чланица СБ и позвао их да не усвоје ову резолуцију. Послата су писма свим шефовима држава, па и краљици Елизабети. У протоколарном смислу председник је поступио исправно, наравно да неће краљица о томе одлучивати, већ влада. Не могу да говорим и да износим претпостпоставке о вету“, рекао је Дачић.

        Он је додао да верује да ће чланице Савета безбедности схватити да се до помирења не може доћи новим поделама.

        „Очекујем да све државе које су учествовале у Дејтонском споразуму покажу висок ниво одговорности за ситуацију у БиХ, а то значи да не доносе никакве одлуке које би могле да дестабилизују ситуацију тамо“, сматра Дачић.

        Како је истакао, Србија је заиста много уложила у помирење са БИХ.

       „И са Бакиром Изетбеговићем сам разговарао више пута и заједно смо констатовали да су незгодни овакви датуми јер обично такве ствари не доприносе помирењу“, рекао је Дачић.

        Србија и српски народ, историјски гледано, нису заслужили да, осим Руанде, буду једини означени као починитељи геноцида, изјавио је Дачић оценивши да ће на основу британске резолуције, када је о политичким последицама реч, неко можда оспорити легитимитет Републике Српске.

        „Зато је важан приступ, прво морамо да се уравнотежено говори о свим жртвама на свим странама у БиХ. Политичари се мењају, али РС је историјска творевина Дејтонског споразума“, указао је Дачић.

        Тај споразум су, подсетио је, предложиле велике силе.

        „Нису га с одушевљењем прихватили ни Милошевић ни председник РС. Политичари могу да се мењају, да се воле или не воле, али Србија и РС, која је саставни део БиХ, ће бити већи и то нема шансе да било ко угрози“, рекао је Дачић.

        Србија се никада није бавила утврђивањем или порицањем да се у Сребреници догодио злочин, али овде је реч о томе може ли се рат у Босни и Херцеговини и геноцид уопште свести само на један догађај, запитао је он.

        „Ако од свих злочина и геноцида који су били у 20. веку доносимо резолуцију само о Руанди и Сребреници, овде је очигледно да неке земље траже поље за намиривање рачуна с неким другим земљама. Велика Британија има велике интересе у исламском свету и мисли да ће се тако, пошто учествује у многим кампањама у тим земљама, најлакше да тако намири рачуне према малој земљи као што је БиХ“, рекао је Дачић.

        Према његовим речима, не сме се заборавити да је Велика Британија јака сила с којом Србија има добре односе, али да не можемо да прећутимо да је британска резолуција „скривана од нас и није припремана заједно с нама“.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари