Породицама гардиста висока одштета и право на темељну истрагу

ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ СРПСКОГ ПРАВОСУЂА -

УСТАВНИ СУД НЕКОМЕ ПРИЗНАО ПРАВО НА ПРАВИЧНО СУЂЕЊЕ

  • Супервештачењем лабораторије FBI у Америци потврђена је теорија да је гардисте убила трећа особа, а након тога тужилаштво је покренуло преткривични поступак против „непознатог извршиоца“ која још није ништа разрешила

        ОДЛУКА Уставног суда Србије о одштети породицама убијених гардиста на Топчидеру је својеврсна казна држави Србији за то што њени органи нису радили ефикасно и законито, рекао је Политици адвокат Предраг Савић, заступник породица војника Драгана Јаковљевића и Дражена Миловановића који су страдали 5. октобра 2004. године на стражи код војног објекта „Караш” у Топчидеру.

       Уставни суду Србије наложио је Вишем тужилаштву и Вишем суду у Београду да предузму све мере како би се у најкраћем року окончао преткривични поступак и открили починиоци убиства гардиста. Истрага се и даље води против „непознатог починиоца“, а тиме је повређено право на живот, зајемчено Уставом Србије, одлучио је Уставни суд.

       - Ова одлука има велики процесни значај, али и правни. Ово је први пут да је одлуком Уставног суда заштићено право на живот као темељно уставно право. Одлука је обавезујућа, извршна и правноснажна и за тужилаштво и за суд. Уколико они не поступе по одлуци Уставног суда, сасвим сигурно ћемо ићи на суд у Стразбуру, а то би било веома лоше по државу Србију, јер би то значило да одлуке Уставног суда Србије нису делотворне - каже адвокат Предраг Савић.

       Уставне жалбе СУ поднете захваљујући иницијативи Владана Батића, а заступници породица страдалих гардиста били су - наглашава Савић -мета хајке војних безбедносних органа и појединих медија:

       - Покушавали су да наметну причу да је реч о убиству и самоубиству, да су гардисти имали психичких проблема. То је била врло јака медијска хајка. Убијена су два младића из домаћинских кућа, здрави и прави.

       Уставне жалбе поднете су због „непоступања надлежних државних органа у циљу расветљавања свих околности око убиства покојних Јаковљевића и Миловановића, а нарочито откривања и процесуирања починиоца”.

       Уставни суд је утврдио да породице убијених гардиста имају право на накнаду нематеријалне штете од по 5.000 евра, у динарској противвредности, која ће им бити исплаћена из буџетских средстава - Министарства правде и државне управе.

       - Таква висина нематеријалне штете, у складу са стандардима Европског суда за људска права, спада у веће износе. Кад процењује нематеријалну штету, суд у Стразбуру води рачуна о стандарду грађана Србије, па се може рећи да је ово врло висока накнада штете. То је веома битно, јер представља својеврсну казну за државу, зато што није водила темељну и праву истрагу - каже Савић.

       Уставни суд је наложио да се ова одлука објави у „Службеном гласнику Републике Србије” имајући у виду њен значај за заштиту уставности и законитости и људских права.

       После страдања војника Гардијске бригаде Војске СЦГ Драгана Јаковљевића и Дражена Миловановића, војна истражна комисија је закључила да је у питању убиство и самоубиство, док је државна комисија оценила да је гардисте убила трећа особа.

       Супервештачењем лабораторије FBI у Америци потврђена је теорија да је гардисте убила трећа особа, а након тога тужилаштво је покренуло преткривични поступак против „непознатог извршиоца“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари