Полемички окршај Демократске странке и Танјуга
УМЕСТО ДА СНС УПУТИ КРИТИКЕ СВОЈОЈ АГЕНЦИЈИ КОЈА ПРЕНОСИ НЕТАЧНЕ ВЕСТИ…
- ДС: Чињеница да је државна агенција у мање од две недеље два пута пласирала нетачну вест - више него ишта говори о неспособности Српске напредне странке да среди било шта у овој држави
- ТАНЈУГ: Скандалозно је и разочараваjуће то што Демократска странка, коjа у имену има демократску одредницу и програмски се залаже за слободу медиjа, позива владаjућу партиjу да интервенише и „сређуjе” ствари у било ком медиjу, па макар он био и државни. Немоћ тражи силу. Tако смо ми то разумели
ДЕМОКРАТСКА странка и поред тога што Закон о раду није био предмет разматрања Савета Европе, стоји иза сваке критичке речи које је изрекла о том закону којим се крше права радника и даље тврди да је он лош и да га треба ставити ван снаге. То што он није био предмет разматрања у Савету Европе неће променити ту чињеницу.
Разлог због ког смо јуче поновили своје тврдње је вест коју је државна агенција ТАНЈУГ нетачно објавила, а коју су после пренели сви медији. Чињеница да је државна агенција у мање од две недеље два пута пласирала нетачну вест више него ишта говори о неспособности Српске напредне странке да среди било шта у овој држави, а чињеница да, уместо да критике упути својој агенцији која преноси нетачне вести, критике упућује опозицији, говори више о карактеру Српске напредне странке него било шта друго.
Третман овог догађаја у појединим медијима, исто тако, показује колико је суштински била нетачна вест коју је ТАНЈУГ објавио пре две недеље - да је Србија напредовала када су у питању медијске слободе.
За Демократску странку није никакав проблем да убудуће полази од претпоставке да државна агенција лаже, посебно онда када буде извештавала о лажном паду незапослености, изласку из кризе или повећању животног стандарда.
Истине ради, Закон о раду који је Савет Европе критиковао није, како то тврди Српска напредна странка, усвојила Демократска странка него Влада Војислава Коштунице 2005. године, а Борис Тадић, тада председник Србије, потписао је тај Закон тек након дугих преговора и консултација.
На ово саопштење ДС, Танјуг је одговорио својим:
„Саопштење Деморатске странке, у коjем се тврди да Новинска агенциjа Танјуг лаже, а Српска напредна странка се позива да среди „своjу агенциjу”, jе скандалозно.
Танјуг не лаже, како се увредљиво тврди у овом саопштењу.
Непрецизну вест о ставу Савета Eвропе о закону о раду, Танјуг jе, у складу са легитимном праксом свих новинских агенциjа у свету, коjе вести током 24 часа непрестано емитуjу, дорађуjу и понављаjу, исправио истог дана, у року од неколико сати, и о томе обавестио све медиjе, кориснике Танјугових сервиса вести.
Jасно нам jе, међутим, да овде ниjе реч о професиjи и професионалним стандардима и аргументима, већ о настоjању Демократске странке да одговорност за политичку непромишљеност и истрчавање свог лидера Боjана Паjтића пребаци на jедан медиj.
Mеђутим, оно што jе скандалозно и разочараваjуће jе то да Демократска странка, коjа у имену има демократску одредницу и програмски се залаже за слободу медиjа, позива владаjућу партиjу да интервенише и сређуjе ствари у било ком медиjу, па макар он био и државни.
Немоћ тражи силу. Tако смо ми то разумели”.