Погоршана „Пајтићева декларација“ на усвајању 20. маја
КЉУЧНИ ОД ШЕСТ ПРИХВАЋЕНИХ АМАНДМАНА ПРЕДЛОЖИЛА ЧАНКОВА ЛСВ
- Промењени текст Декларације подржало седам чланова Одбора Скупштине АПВ за уставно-правна питања из редова странака које чине владајућу већину у Скупштини Војводине и три стручна члана Одбора: Момчило Грубац, Стеван Лилић и Срђан Сикимић
- Против су била три члана из опозиције (СНС, СПС и СРС) и један стручни члан Одбора, Слободан Орловић, који је предложен од стране опозиције, док представник ДС С у том Одбору није учествовао у гласању
- Представник СНС у Одбору Игор Мировић: Неприхватљиви су и сама Декларација и њен текст. Наставићемо да се боримо, а борба ће бити у складу са могућностима које Устав и закон прописују као видове политичке борбе
ОДБОР за питања уставно-правног положаја Војводине усвојио је данас текст Декларације о заштити уставних и законских права покрајине, допуњен са шест амандмана, а декларација ће бити прослеђена одборницима за наредну седницу Скупштине АП Војводине, заказану за 20. мај.
Текст Декларације допуњен је са једним амандманом који је предложила Лига социјалдемократа Војводине и са пет, од укупно 11 амандмана, Савеза војвођанских Мађара.
Највише полемике током расправе било је око амандмана ЛСВ-а који се односи на став 2 Декларације, који сада гласи: „Полазећи од тога, аутономија Војводине је историјско и природно право њених грађана, јер је настала и потврђена вољом њених народа на Скупштини изасланика народа Војводине у Новом Саду одржаној од 30. до 31. јула 1945. године, када су они јединствено одлучили да се Војводина, као Аутономна Покрајина, прикључи Србији“.
Првобитно је став 2 гласио: „Полазећи од тога, аутономија Војводине је историјско и природно право њених грађана и њиховом вољом Војводина је у саставу Србије. У том духу, аутономија Војводине је и Уставом Републике Србије уређено и обезбеђено право на различитост, при чему се подразумева децентрализација власти, подела надлежности и самостално уређивање одређених послова од интереса за грађане покрајине“.
Што се тиче амандмана које је поднео СВМ, а које је Одбор прихватио, највећи утицај на текст декларације има амандман којим се тражи да се из става 9 Декларације брише реченица која гласи:
„Неспоразуми су кренули узлазном линијом крајем 2012. године, а били су везани за уређивање питања финансирања Аутономне Покрајине Војводине“.
Остали усвојени амандмани СВМ односе се на управљачка права које Војводина има у Новосадском сајму и у пословима рударства и енергетике, а које су, како се наводи у образложењу, републички органи игнорисали.
Председник Владе Војводине Бојан Пајтић је рекао да су усвојени амандмани прихватљиви за предлагача и да доприносе побољшању текста предлога декларације, а суштински не мењају његов смисао.
За нови текст Декларације гласало је 10, од 15 чланова Одбора.
Текст Декларације подржало је седам чланова Одбора из редова странака које чине владајућу већину у Скупштини Војводине и три стручна члана Одбора: Момчило Грубач, Стеван Лилић и Срђан Сикимић.
Против су била три члана из опозиције (СНС, СПС и СРС) и један стручни члан Одбора, Слободан Орловић, који је предложен од стране опозиције, док представник ДС С у том Одбору није учествовао у гласању.
По завршетку седнице Одбора представници опозиције су изразили незадовољство усвојеним текстом Декларације, нагласивши да је лошији од основног, док су представници владајућих странака истакли да је амандманима текст Предлога декларације о заштити уставних и законских права АП Војводине знатно побољшан.
Представник СНС у Одбору Игор Мировић рекао је да је за ту странку неприхватљива Декларација, па и сам њен текст.
„Наставићемо да се боримо да до грађана Војводине стигне права истина“, рекао је Мировић, истичући да ће та борба бити у складу са могућностима које Устав и закон прописују као видове политичке борбе.
Упитан да ли то значи да ће напредњаци организовати протест, попут оног који је одржан 12. априла у Новом Саду, Мировић је казао да још није донета коначна одлука о начину политичке борбе.
Представник ДС С Бранислав Ристивојевић је нагласио да је текст Декларације који је Одбор данас усвојио неупоредиво лошији од првобитно предложеног.
„Свакакао да ДС С на седници Скупштине Војводине неће гласати за Декларацију, јер она није у интересу грађана Србије и Војводине“, рекао је он.
Потпредседник ЛСВ Бранислав Богарошки рекао је да странке опозиције имају намеру да непотребно „подигну температуру“ око питања Декларације.
Председник Скупштине Војводине и Одбора Иштван Пастор рекао је да верује да је СВМ својим амандманима помогао да текст Декларације буде бољи и јаснији.