Оливер Ивановић може бити пуштен 26. августа - да се брани са слободе

ЗА ИЗВЛАЧЕЊЕ ИЗ ШИПТАРСКОГ И ЕУ-КАЗАМАТА

ПУКОВНИКА ДЕЛИБАШИЋА НИКО СЕ НЕ БОРИ

        АПЕЛАЦИОНО веће суда у Косовској Митровици одбацило је решење о продужетку притвора лидеру Грађанске иницијативе СДП Оливеру Ивановића - изјавила је данас његова супруга Милена Ивановић Поповић.

        „Суд је одбацио решење о продужетку притвора до 6. октобра и на снагу вратио претходно решење према коме Оливеру притвор истиче 26. августа. Они ће да преиспитују притвор непосредно пре 26. Октобра“, рекла је Ивановић Поповић Тањугу.

        Ивановићев адвокат Небојша Влајић прецизирао је да његовом брањенику није укинут притвор, већ да он истиче 26. августа, по претходном решењу.

        „Враћено је на снагу првобитно решење којим је прецизирано да притвор Ивановићу траје до 26. августа. То значи да ће суд најкасније до тог датума морати поново да решава о притвору и одлучи да ли ће му притвор бити продужен“, рекао је Влајић новинарима у Косовској Митровици.

        Осврнувши се на последња образложења из Еулекса о упорном продужавању притвора Ивановићу, Влајић је рекао да су те одлуке изгубиле смисао.

        „Након саслушаниих 47 сведока, од којих нико није рекао да је икада на њих неко вршио икакав утицај или притисак, веровати да ће неко да утиче на ових десет преосталих је нелогично", сматра Влајић.

        Ивановић је јуче, након осам дана штрајка глађу у затвору, пребачен у болницу у Косовској Митровици., али није здравствено угрожен.

        Ивановић је штрајк глађу у затвору у Косовској Митровици започео 7. августа са захтевом да му се омогући одбрана са слободе у процесу који се води против њега пред међународним судским већем Основног суда у овом граду.

        Он је започео штрајк глађу након што је Еулексово судско веће донело одлуку да му продужи притвор за још два месеца, до 6. октобра.

        Ивановић је ухапшен 27. јануара прошле године и ово је други пут да се одлучује на овакав корак. Претходно је штрајковао глађу недељу дана у Приштини, захтевајући премештање из приштинског у митровички затвор, што му је на крају и омогућено.

        Ивановић је оптужен да је 14. априла 1999. године и 3. фебруара 2000. године починио ратни злочин против цивилног становништва и подстицао на тешко убиство више Албанаца у Косовској Митровици.

        Његов случај повезан је са још четворицом Срба - српским полицијским пуковником Драгољубом Делибашићем, којем је Еулекс у среду такође продужио притвор за још два месеца.

        Случај је повезан и са оцем и сином Илијом и Небојшом Вујачићем и Александром Лазовићем који су оптужени за убиство и покушај убиства а којима је Еулекс омогућио да се бране са слободе.

        Суђење овој петорици Срба, који су негирали кривицу, званично је почело 18. децембра, до сада је саслушано близу 50 сведока тужилаштва а наставак суђења у Основном суду у Косовској Митровици заказан је за 10. септембар.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари