Ојданић повукао жалбу, стекао право да тражи превремено ослобођење
ОСУЂЕН НА 15 ГОДИНА ЗАТВОРА, ЖАЛБУ ПОВУКЛО И ХАШКО ТУЖИЛАШТВО
Драгољуб Ојданић
-
Ускоро пуним 72 године и здравље ми се током боравка у притвору погоршало. Изражавам своје искрено жаљење свима који су патили због исхода понашања за које сам осуђен, написао је трибуналу генерал Драгољуб Ојданић
БИВШИ начелник Генералштаба Војске Југославије Драгољуб Ојданић повукао је жалбу и прихватио првостепену пресуду Хашког трибунала којом је осуђен на 15 година затвора због злочина над косовским Албанцима 1999. године.
Како је данас саопштио Трибунал, жалбу на првостепену пресуду Ојданићу затим је повукло и тужилаштво.
Првостепена пресуда генералу Ојданићу (71) тиме је постала правоснажна, што му омогућава да одмах затражи превремено ослобађање будући да је већ издржао две трећине казне. Ојданић је у притвору Трибунала од пролећа 2002, када се добровољно предао.
Пресудом изреченом 26. фебруара 2009, Ојданић је био проглашен кривим за помагање и подржавање депортације и присилног премештања албанског становништва с Косова.
У поднеску који је суду упутио његов бранилац Томислав Вишњић наглашено је да Ојданић прихвата пресуду и да изражава кајање пред „свима онима чије су патње биле резултат радњи за које је он осуђен“.
„У потпуности прихватам све налазе из пресуде. Све што ми преостаје је да одслужим своју казну. Ускоро пуним 72 године и здравље ми се током боравка у притвору погоршало. Изражавам своје искрено жаљење свима који су патили због исхода понашања за које сам осуђен“, написао је суду сам генерал Ојданић.