ОБРАДОВИЋ: Не расипајте гласове на СНС, Србији не треба Тадић после Тадића!
ДВЕРИ УПОЗОРИЛЕ БИРАЧЕ ДА СЕ СПРЕМА ИЗБОРНА КРАЂА
Бранимир Нешић, Бошко Обрадовић и Владан Глишић
- Бошко Обрадовић позвао бираче да не расипају гласове на Српску напредну странку, мислећи да тако гласају за промене, јер је основна политичка мисија те партије да настави политику Демократске странке
- Најеклатантнији пример неажурног вођења података о јединственом бирачком списку представља чињеница да према решењу укупан број бирача износи 7.026.000, што је готово идентично са бројем пописаних становника на територији Републике Србије не узимајући у обзир територију Косова и Метохије
- Из тога следи јасан закључак да је број бирача вишеструко нереално увећан, што за конкретну последицу у изборном процесу има већи број одштампаних гласачких листића, те веће непотребне трошкове и што је још битније огромну могућност злоупотребе вишка гласачких листића
ПОКРЕТ Двери -ЗА живот Србије позвао је бираче да не расипају гласове на Српску напредну странку, мислећи да тако гласају за промене, јер је основна политичка мисија те партије да настави политику Демократске странке: „Не треба нам после Тадића Тадић“, објаснио је Бошко Обрадовић, члан најужег руководства Двери.
„Важно је да поручимо грађанима, бирачима, али и свима онима који су на локалном нивоу у нашим повереништвима, да Двери након избора неће правити коалиције са странкама које су чиниле досадашњи режим, као ни са ЛДП-ом, а сви они који се оглуше о обећање дато бирачима неће више моћи да се појављују и говоре у име Двери“, упозорио је Обрадовић.
На конференцијипокрета указано је на велики број пропуста у предизборним радњама које спремају терен за потенцијалну изборну крађу, а на које је указао Срђан Ного, шеф изборног штаба и правног тима Двери.
Истакао је да су Србима у расејању одбијани захтеви за упис у бирачки списак, затим да велики број грађана у Србији, старости од 18 до 21 годину, није уписан у бирачки списак, као и да из бирачког списка нису уклоњени они бирачи који су изгубили бирачко право. При том је позвао на одговорност Министра за државну управу и локалну самоуправу, Милана Марковића.
Двери су истовремено иступиле са ШЕСТ ПИТАЊА ЗА РЕЖИМ О ПОТЕНЦИЈАЛНОЈ МАНИПУЛАЦИЈИ И КРАЂИ НА ИЗБОРИМА.
Како је актуелни режим у току самог изборног процеса, односно у току спровођења изборних радњи, испословао промене процедуре у вези са гласањем на Косову и Метохији, а у чему Двери нису ни на који начин учествовале, а нарочито имајући у виду грубо непоштовање прописане процедуре за гласање у иностранству, као и због невероватно великог броја формалних и суштинских мањкавости везаних за Јединствени бирачки списак, Двери свим надлежним институцијама постављају следећа питања и на иста оправдано очекује брзе и прецизне одговоре, ЈЕР ОД ОВИХ ПИТАЊА ЗАВИСИ РЕГУЛАРНОСТ ИЗБОРА:
Срђан Ного, шеф правног тима Двери
1. Зашто по великом броју благовремено поднетих захтева за гласање у иностранству, односно за упис у бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у иностранству, чак и са претходно поднетим захтевом за упис у Јединствени бирачки списак, уопште није поступано од стране општинских и градских управа по месту пребивалишта у земљи? Зашто су многи подносиоци захтева одбијени без икакве одлуке и образложења? Колико је грађана уопште евидентирано да ће гласати у иностранству?
2. Коме је у интересу да се на описани начин осујети и погази уставно и законско право великог броја наших грађана из дијаспоре да гласају у иностранству? Да ли су и сама правила за гласање у иностранству постала средство правне и политичке неједнакости и маргинализације српске дијаспоре која би с обзиром на своју бројност могла значајно утицати на коначан резултат предстојећих избора?
3. Зашто је на подмукао начин одступљено од важећих одредаба Закона о избору народних посланика када су у питању изборне радње и избори у јужној српској покрајини Косово и Метохија? Зашто је актуелни режим потпомогнут лажном опозицијом у изборне радње на неуставан начин умешао и међународну организацију ОЕБС која по домаћим прописима не може активно учествовати у изборним радњама? Посебно истичемо да је усвојеним Упутством за спровођење избора на територији Косова и Метохије предвиђено да се бирачки одбори састоје свега од 3 члана што је недовољно чак и за физичко обављање свих радњи потребних за прописно одржавање гласања на бирачком месту. А да и не говоримо о пребројавању гласова у Рашки и у Врању, где постоји основана сумња да се гласови успут могу заменити и кривотворити. Ко ће пратити те гласове на путу са Косова и Метохије у Врање и Рашку и како можемо имати контролу над тим гласовима?
4. Будући да је решење којим се утврђује укупан број бирача који имају активно и пасивно бирачко право за учешће на изборима заказаним за 6. мај потписано од стране министра Марковића, који се налази на челу Министарства за људска и мањинска права, државну управу и локалну самоуправу, а сходно прописима, Двери сматрају да је поменуто министарство одговорно за вођење једниственог бирачког списка, те целокупна одговорност за неправилности и пропусте приликом формирања јединственог бирачког списка лежи на ресорном министарству, и актуелни министар не може побећи од те одговорности.
5. Најеклатантнији пример неажурног вођења података о јединственом бирачком списку представља чињеница да према решењу укупан број бирача износи 7.026.000, што је готово идентично са бројем пописаних становника на територији Републике Србије не узимајући у обзир територију Косова и Метохије. Из наведеног се може извести јасан закључак да је број бирача вишеструко нереално увећан, што за конкретну последицу у изборном процесу има већи број одштампаних гласачких листића, те веће непотребне трошкове и што је још битније огромну могућност злоупотребе вишка гласачких листића.
6. У пракси се такође показало да велики број становника старости између 18 и 21 година није уписан у јединствени бирачки списак, што је посебно евидентно на територији Косова и Метохије. У наведеном случају се такође ради о пропусту Министарства за људска и мањинска права, државну управу и локалну самоуправу, које није у потребној мери путем управне инспекције контролисало уношење и ажурирање података у једниствени бирачки списак од стране органа јединица локалне самоуправе. На тај начин су многи млади људи лишени права гласа, што директно утиче на регуларност избора.
Покрет Двери је у потпуности уверен да ће режим у случају да процени да пада са власти прибећи свим видовима манипулације, поткупљивања гласача и крађе на изборима, и зато ова питања од којих зависи регуларност избора постављамо сада јер ће након избора бити касно.