Носаче „Тадићеве штафете“ подржали и ДС, и СПО, и ЛДП, и Мађари, и Халими

ПРОТИВ „БРИСЕЛСКОГ СПОРАЗУМА“ У НАРОДНОЈ СКУПШТИНИ

САМО ДСС И САМОСТАЛНИ ПОСЛАНИКА БОРИСЛАВ ПЕЛЕВИЋ

  • Демократска странка Србије: Бриселски споразум је акт издаје националних интереса
  • Борко Стефановић: Споразум није идеалан ни добар, мањкав је, али ће га ДС подржати, јер сматра да би у овој ситуацији недостатак подршке водио даљем пропадању Србије и грађана, угрозио би безбедност на Косову, изоловао Србију и прекинуо евроинтеграције, а све то би било катастрофално

          НИШТА ново у Народној скупштини, иако све сондаже говоре да незаустављиво пада подршка народа уласку земље ЕУ и да убедљива већина жели Косово и Метохију у Србији.

         Све странке представљене у републичком парламенту најавиле суподршку предложеном споразуму Београда и Приштине, изузев ДС С-а и самосталног посланика Борислава Пелевића!

         Седници присуствују и премијер Србије Ивица Дачић, министарка енергетике Зорана Михајловић, министар рударства Милан Бачевић, министар саобраћаја Милутин Мркоњић, министарка регионалног развоја Верица Калановић, министар пољопривреде Горан Кнежевић, министарка здравља Славица Ђукић Дејановић.

         И шеф посланичке групе ДС Борислав Стефановић најавио је да ће та странка подржати бриселски споразум због - како је рекао - будућности земље.
„Споразум није идеалан ни добар, мањкав је, али ће га ДС подржати, јер сматра да би у овој ситуацији недостатак подршке водио даљем пропадању Србије и грађана, угрозио би безбедност на Косову, изоловао Србију и прекинуо евроинтеграције, а све то би било катастрофално“, рекао је он.

         Демократска странка Србије је - како се и очекивало - упозорила да је бриселски споразум „акт издаје националних интереса“.

         Шеф посланичке групе те странке Слободан Самарџић додао је да се о том споразуму мора изјаснити народ на референдуму. Самарџић је за 10. мај најавио митинг на београдском Тргу Републике, после којег ће почети скупљање потписа за расписивање референдума.

         Иначе, на излагање шефа посланичког клуба ЛДП Чедомира Јовановића, који је у дебати рекао да је странка коју води све време имала исту политику о Косову, за разлику од неких других, међу којима је и ЈС, Драган Марковић Палма реаговао речима:

         „Ја нећу да говорим о људима из његовог блиског окружења, ти људи су 1999. године позивали НАТО да бомбардује Србију“.

         Посланик ЛДП Бојан Ђурић од Марковића је затражио да каже ко су ти људи који су призивали НАТО бомбе, али Марковић није на то одговорио.

         Иван Андрић протестовао што председник парламента Небојша Стефановић није реаговао на, како сматра, увреду парламента, пошто је Марковић, према његовим речима, изнео став да је „Зоран Ђинђић тражио бомбардовање“.

         Такође према очекиваwима, и Савез војвођанских Мађара ће подржати споразум зато што га доживљава као први корак ка бољој будућности и нормализацији живота свих грађана Србије и грађана на КиМ.

         Посланик Коалиције Албанаца прешевске долине Риза Халими оценио је да је бриселски споразум једини начин не само да се нормализују односи између Србије и Косова и ситуација на северу Косова, већ и основ за општи напредак грађана.

         „Ми у прешевској долини смо заинтересовани да се нормализује политичка и безбедносна стуација јер смо ми дуго у ванредном стању, а споразум отвара могућност за стварање просперитета за грађане Србије и Косова“, рекао је Халими.

         И Уједињени региони Србије (УРС) подржаће извештај владе јер у њему препознаје гаранцију будућег мира и стабилности у овом делу Европе и сигурне будућности за све грађане Србије. Шеф посланичке групе УРС Владимир Илић изјавио је у парламенту да је Србија на прагу постизања историјског споразума са косовским Албанцима, и да је далеко боље за српски народ да с њима има историјски споразум него историјски конфликт.

         Лидер Нове Србије Велимир Илић очекује да ће владин извештај добити убедљиву подршку у парламенту, а да о референдуму о бриселском споразуму треба размишљати „уколико воља скупштине буде на граници“. Илић је рекао да ће посланици његове странке подржати владин извештај јер тренутно за државу нема бољег решења.

         Самостални посланик Борислав Пелевић изјавио је да ће гласати против извештаја Владе јер бриселски споразум значи предају севера Косова „у руке шиптарских терориста на челу са Хашимом Тачијем“.

         „Овим споразумом се Влада Србије одриче свог народа на КиМ, повлачи своје институције са севера КиМ и осуђује наш народ да живи на такозваном независном Косову“, изјавио је Пелевић новинарима у Скупштини Србије. 

         Посланички клуб „Заједно за Србију“ подржаће предложени бриселски споразум, најавио је шеф тог посланичког клуба Душан Петровић, наводећи да је у питању тешка одлука, али одлука која није имала никакву алтернативу.

         Посланички клуб СПО-ДХС С подржао је предлог споразума Београда и Приштине и његову пуну примену.

         Премијер Ивица Дачић је посланичкој групи ДС С поручио да су у огомној мањини и да та чињеница не значи и да су у праву, већ да треба да поштјују мишљење већине да раде и интересу Србије. 

         „То што неко неће да лаже о Косову не значи да га мање воли од вас. Ратовали смо, земља се мучила под санкцијама, губили смо битке и територије, сами себе пљачкали током тразнзијиције И само ако будемо имали храбрости и сами себе не будемо лагали, имали визију, наша генерација ће успети да од Србије направи просперитетну Србију”, рекао је Дачић.

         „У истоији смо имали неколико пропуштених прилика, то је био Дејтонски споразум, то је био 5. октобар и ово је сада прилика да пробамо на другацицји начин да бранимо наше нациоалне и дрзавне интересе, а не да након свега славимо наше поразе”, рекао је Дачић.

         Одбор Скупштине Србије за Косово и Метохију усвојио је извештај Владе Србије о досадашњем дијалогу са Приштином, а на тренутке жучна расправа чланова одбора наговестила је атмосферу која ће данас по свему судећи владати у парламенту током полемике о владином извештају.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари