НИШ: Чак 63 одсто студената намерава да напусти Вучићеву напредну Србију

ПОЛОВИНУ СТУДЕНАТА СА ТАКВИМ ПЛАНОВИМА – ПОДРЖАВАЈУ РОДИТЕЉИ

         ПРЕМА истраживању Канцеларије за сарадњу са дијаспором и Омладинског центра за демократију у Нишу, 63 одсто студената претежно Правног, Филозофског и Медицинског факултета размишља о одласку из земље, док, према оцени са Електронског факултета, истовремено стагнира или опада проценат стручњака у области информационих технологија који налазе ухлебљење у другим земљама.

         Истраживање је спроведено јуна ове године на узорку од 597 студената, претежно оних на завршним годинама студија, 67 одсто то су били студенти из Ниша, а 33 одсто студенти из других места.

         Међу онима који размишљају да напусте Србију 20 одсто је предузело конкретне кораке да напусти земљу.

         Половину анкетираних студената родитељи подржавају у одлуци да оду из земље.

         Декан Електронског факултета у Нишу проф. др Драган Јанковић рекао је Тањугу да стручњаци за ИТ сектор одлазе у мањем броју сада, а разлог за то је што имају могућност да своју професионалну каријеру започну у Србији и пре дипломирања, као и да је евидентан недостатак ИТ кадрова, како у Србији, тако и у иностранству.

         Инжењери за ИТ сектор могу да оду без икаквих препрека, док се остали дипломци у иностранству суочавају са компликованим процедурама нострификације својих диплома.

         У Нишу и околини је, према речима Јанковића, око 150 фирми у ИТ сектору које углавном раде за страног партнера, а за прилике у Србији ИТ кадрови су добро плаћени.
Почетна плата је око 400 евра, а они старији зарађују и више од 1.000 евра месечно у Србији, наводи декан.

         Прошле седмице на Електронском факултету били су представници једне израелске фирме у потрази за ИТ кадровима, пре њих Електронски факултет обилазили су представници фирми из Београда и Новог Сада из истих разлога, казао је Јанковић.

         (Танјуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари