Николић спреман да у Сребреници са члановима Председништва БиХ ода пошту жртвама свих вера

СРПСКИ ЧЛАН ПРЕДСЕДНИШТВА БИХ МЛАДЕН ИВАНИЋ МУ (НЕ)ОЧЕКИВАНО „ВРАТИО ЛОПТУ”

  • ИВАНИЋЕВА ПОРУКА БЕОГРАДУ: „Позивам господина Николћа да своју политичку строгоћу мало више тренира тамо, јер смо ми овде озбиљни политичари и имамо пуно игара у ногама, да се боље припреми и не дели српски народ западно од Дрине. Јер, бојим се да је наступом који је имао са Додиком ушао у ту причу”

         ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић спреман је да оде у Сребреницу да ода почаст жртвама страховитог злочина, као и да заједно са члановима Председништва БиХ ода почаст страдалима свих вероисповести, а од српског члана колективног шефа државе БиХ да обезбеди сарадњу и разумевање у интересу Срба у БиХ.

         У одговору Николића члану председништва БиХ Младену Иванићу, који је данас рекао да српски председник дели Србе са ове и оне стране Дрине, стоји да не постоји ниједан аргумент за такву констатацију.

         „Председник Србије позива на јединство свих релевантних политичких чинилаца да усмере своје активности, било да се ради о изјавама, или радњама на постизање компромиса у интересу свих грађана, помирења и мира у региону. Председник је био спреман да дође у Сарајево и сад је спреман да оде и у Сребреницу да ода почаст жртвама страховитог злочина”, наводи се у саопштењу Прес службе Председника.

         Истиче се и да је Председник истовремено изразио спремност да заједно са члановима Председништва БиХ ода почаст страдалима свих вероисповести на местима које они изаберу.

         „Од српског члана Председништва БиХ, председник Николић очекује сарадњу и разумевање у најбољем интересу Срба у Босни и Херцеговини. Што се тиче навода Иванића о тренирању строгоће, председник Републике то не жели ни да коментарише”, наводи се у саопштењу.

         Иванић је раније данас на конференцији за новинаре у Бањалуци рекао да није разумео поруке из Београда, које су на обележавају Видовдана послали председник Србије и Републике Српске Николића и Милорада Додика Иванић је рекао да превасходно није разумео председника Николића, те да је очекивао „да га његови саветници саветују како се води спољна политика у БиХ”, односно да се одлуке доносе консензусом.

         „Позивам господина Николћа да своју политичку строгоћу мало више тренира тамо, јер смо ми овде озбиљни политичари и имамо пуно игара у ногама, да се боље припреми и не дели српски народ западно од Дрине. Јер, бојим се да је наступом који је имао са Додиком ушао у ту причу”, рекао је Иванић, који је претходно саопштио да је Савету безбедности УН упутио писмо у којем је рекао да британска резолуција о Сребреници поделила народ у БиХ и да сви сада причају о прошлости, а нико о будућности.

         Он је додао да би Николић, „да је читао дипломатску пошту и медије, видео да се и о декларацији и о резолуцији одредио пуно пре њега”.

         Николић је, поводом британске иницијативе да се у Савету безбедности УН усвоји резолуција о Сребреници, оценио као поражавајуће покушаје да се један народ означи као геноцидан.

         „Срби су народ који је током два светска рата далеко више страдао од осталих, који је страдао и током сукоба у БиХ. Застрашујућа је неправда да се Србима ускраћује право на исказивање поштовања према сопственим жртвама, штавише покушаји иду у правцу означавања српског народа као геноцидног”, сматра Николић а преноси Служба за сарадњу са медијима председника Републике.

         Николић сматра да иницијатива Велике Британије да СБ УН усвоји Резолуцију о Сребреници „нимало неће допринети помирењу у региону, нити ће спречити да се слични злочини десе у будућности”.

         „Напротив, на тај начин незадовољство ће само додатно ескалирати, зато што породице жртава неће добити моралну сатисфакцију и разумевање за свој бол”, навео је Николић.

         Сукоб на територији БиХ је, како је додао, изазвао страдања цивила свих националности и вера и "било какво негирање те чињенице, извртање истине, њено увеличавање или умањење, неће се негативно реперкутовати само на народе који су непосредно погођени, већ и на иницијаторе".

         „У основи помирења мора бити правда, а у основи правде је истина и човечност. Да не спомињемо бол народа који су поред српског били жртве, као што су Јевреји, Јермени, Роми, ако Сребреница постане симбол геноцида", казао је Николић, наводи се у саопштењу.

         Председник Србије је апеловао и да „престану вербални сукоби и иницијативе које још више продубљују ожиљке породица страдалих и онемогућавају помирење у региону”.

         (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари