Немачки амбасадор хвали Вучићеву Србију зато што ни милиметар не скреће са „немачке линије“
„ЕКОНОМСКИ ОДНОСИ СРБИЈЕ И РУСИЈЕ НИСУ ТОЛИКО ОБУХВАТНИ
КОЛИКО СРБИ МИСЛЕ“
Хајнц Вилхелм
- Хајнц Вилхелм на скупу „Српско-немачки односи из угла медија“ изразио задовољство што је имиџ Србије у Немачкој побољшан, али и обрнуто, и закључио да може задовољно да оде са места амбасадора из Србије у којој су, како је рекао, сви према њему били срдачни
АМБАСАДОР Немачке у Србији Хајнц Вилхелм изјавио је данас да су немачко-српски односи добри „као никад пре“ и да је заслуга актуелне владе што је слика Србије у Немачкој, Европи и целом свету много боља него пре три године.
Вилхелм је на скупу „Српско-немачки односи из угла медија“ подсетио да немачка канцеларка Ангела Меркел ускоро долази у Србију, што је, како је указао, и вид признања за конструктивну улогу коју Србија данас има.
„Србија је отворила преговоре са ЕУ, покренути су преговори са Приштином који су омогућили отварање преговора са ЕУ, Србија је конструктиван партнер у региону... и то даје позитивнију слику Србије у Немачкој и Европи“, рекао је Вилхелм.
Амбасадор је истакао да су немачко-српски односи“"живи у оба правца“ и да осим што немачки званичници често долазе у Србију, и премијер Александар Вучић често борави у Немачкој, где је имао разговоре и са канцеларком.
Вилхелм је рекао и да српски премијер често наглашава да је Немачка узор у економском домену и да често, када се отварају немачке фирме у Србији, долази и гледа како су оне организоване и како послују на терену.
Немачки предузетнички дух је, сматра Вилхелм, можда нешто што недостаје у довољној мери, односно, што се загубило током деведесетих година.
Амбасадор Вилхелм је рекао и да је Немачка други по величини трговински партнер Србије, далеко пре Русије, иако се Русија међу српским становништвом види као велики донатор, што, како тврди, није баш тачно.
„Економски односи Србије и Русије нису толико обухватни колико се перципира у становништву“, рекао је Вилхелм.
Вилхелм је подсетио и да је Немачка својевремено била први трговински партнер Србије, али да ју је Италија престигла због Фијата. Немачка је, додао је, и највећи билатерални донатор, који је кроз развојну помоћ од 2000. године Србији ставио на располагање 1,8 милијарди евра.
Он је изразио задовољство што је имиџ Србије у Немачкој побољшан, али и обрнуто, и закључио да може задовољно да оде са места амбасадора из Србије у којој су, како је рекао, сви према њему били срдачни.
Танјуг