Наташа Кандић тражи смењивање начелника Генералштаба Диковића

ФОНД ЗА ХУМАНИТАРНО ПРАВО ТВРДИ ДА

ШУТАНОВЧЕВ ИЗАБРАНИК НЕМА ЧИСТУ ПРОШЛОСТ

  • Током НАТО бомбардовања, ратни злочини које су вршили припадници ВЈ/МУП су се понављали. Иако је имао обавезу да спречи ратне злочине, командант 37. мтбр то није учинио. До данас, припадници и команданти јединица који су суделовали у извршењу ратних злочина у Ћирезу, Старом Чикатову, Баксу, Врбовцу и Глоговцу, где је у току четири недеље убијено најмање 200 цивила, нису процесуирани
  • Докази указују и на безобзирну пљачку албанске имовине током НАТО бомбардовања. Команданти и припадници ВЈ/МУП, међу којима и командант 37. мтбр Љубиша Диковић, суделовали су у одузимању и присвајању албанске имовине у циљу личног коришћења и богаћења.
  • ФХП сматра да официр попут Љубише Диковића није достојан да буде начелник Генералштаба Војске Републике Србије. Он нема професионални ни морални потенцијал да допринесе враћању поверења у Војску Републике Србије, како у региону, тако и на међународном нивоу

        ДОКАЗИ на којима се заснива пресуда Међународног кривичног суда за бившу Југославију (МКСЈ) у предмету Милутиновић и други, преживеле жртве из Дренице које су сведочиле у МКСЈ или дале изјаву ФХП-у, као и документа садржана у јавној Бази података МКСЈ, указују на бројне тешке и масовне ратне злочине, који су почињени према албанским цивилима у зони одговорности команданта 37. моторизоване бригаде Војске СРЈ, новопостављеног начелника Генералштаба Војске РС, генерал-потпуковника Љубише Диковића.

        Током НАТО бомбардовања, ратни злочини које су вршили припадници ВЈ/МУП су се понављали. Иако је имао обавезу да спречи ратне злочине, командант 37. мтбр то није учинио. До данас, припадници и команданти јединица који су суделовали у извршењу ратних злочина у Ћирезу/Qirez, Старом Чикатову/Çikatovё е Vjetёr, Баксу, Врбовцу/ Vёrboc и Глоговцу/ Gllogoc, где је у току четири недеље убијено најмање 200 цивила, нису процесуирани.

        Осим тога, поменути докази указују и на безобзирну пљачку албанске имовине током НАТО бомбардовања. Команданти и припадници ВЈ/МУП, међу којима и командант 37. мтбр Љубиша Диковић, суделовали су у одузимању и присвајању албанске имовине у циљу личног коришћења и богаћења.

        Генерал-потпуковник Љубиша Диковић је 12. децембра 2011. године, указом председника Републике Србије, постављен на место начелника Генералштаба Војске Републике Србије.

        ФХП сматра да официр попут Љубише Диковића није достојан да буде начелник Генералштаба Војске Републике Србије. Он нема професионални ни морални потенцијал да допринесе враћању поверења у Војску Републике Србије, како у региону, тако и на међународном нивоу.

        ФХП позива надлежне органе да председнику Републике Србије предоче чињенице о поступању некадашњег команданта 37. мтбр током рата, као и доказе МКСЈ о почињеним ратним злочинима у зони одговорности ратног команданта Љубише Диковића. Досије Љубише Диковића, који је сачинио ФХП, може да допринесе потпунијем сагледавању његове личне и командне одговорности.

        (ФХП је, уз ово, објавио читав досије којим покушава да докаже своје тврдње/оптужбе)

ШУТАНОВАЦ:

Досије ФХП је лажан, Диковићева прошлост је проверена и чиста

  • Министар одбране оценио да је досије Фонда у појединим сегментима, не само непримерен, него и „монструозан“
  • „Верујте ми да се и лаичким увидом у персонални досије Диковића може видети да он није био на позицијама за које се оптужује“, нагласио је Шутановац у Нишу, напомињући да су проверени и наводи из тог досијеа

        НИШ, (ФоНет) - Пре постављања Љубише Диковића на функцију начелника Генералштаба Војске Србије, проверен је његов рад у прошлости, изјавио је министар одбране Србије Драган Шутановац и назвао „лажним“ досије који је о Диковићу објавио Фонд за хуманитарно право.

        „Верујте ми да се и лаичким увидом у персонални досије Диковића може видети да он није био на позицијама за које се оптужује“, нагласио је Шутановац у Нишу, напомињући да су проверени и наводи из тог досијеа.

        Како је рекао, Диковић „чак није био ни на локацијама које Фонд помиње, реч је о 1994. и 1995. и подручју Западне Србије, као и 1998. години и подручју Косова и Метохије“.

        Према извештају РТС, Шутановац очекује од Диковића да затражи судску заштиту због изношења неистина о њему.

        „Сматрам да у Србији не може да буде све дозвољено и да свако мора да одговара за оно што каже, напише или учини“, поруèио је Шутрановац.

        Он је оценио да је досије Фонда у појединим сегментима, не само непримерен, него и „монструозан“. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари