На Врачару „гласали“ и Албанци одсељени пре две деценије!

ДВЕРИ ТРАЖЕ НОВЕ ИЗБОРЕ И ДА ДРИ ПРЕГЛЕДА ЦЕО БИРАЧКИ МАТЕРИЈАЛ
И УТВРДИ ОСНОВ ЗА КРИВИЧНУ ОДГОВОРНОСТ ВЕЛИКЕ ОРГАНИЗОВАНЕ ГРУПЕ
ЛИЦА КОЈА ЈЕ УЧЕСТВОВАЛА У ИЗБОРНОЈ КРАЂИ

  • На основу увида у број тзв. белих листића, основано сумњамо да је ова изборна крађа дуго припремана и заснована на манипулацији бројем неважећих листића. Цела кампања такозваних белих листића је осмишљена тако да буде оправдање и параван за изборну крађу
  • Огроман је број бирачких места широм Србије (по нашој процени преко 2000) на којима број неважећих листића иде од 4,5 па и до 20 одсто
  • Уочљиво је и намештање броја гласачких листића за УРС са циљем да се њихов резултат подигне изнад цензуса
  • Крађа на КиМ је посебна прича и многе детаље ћемо саопштити следећих дана јер је анализа управо у току. Издвајамо типичан  случај бирачког места 6 у Гњилану где су гласало 252 грађанина, а од тога - 34% за УРС и  29% за ДС,  а за све остале листе 48%
  •  Било је много замењивања оригиналног записника. Пример: бирачко место Врачар 17.  где је извршена замена изборних резултата јер постоје значајне разлике између оригинално добијеног записника и оног у који смо имали увид у РИК-у. Број неважећих листића порастао је са 41 на 51, број листића за листу СРС смањен је са 26 на 12 а број листића за Двери смањен је са 42 на 37. Претпоставља се да је замена одрађена у општинској изборној комисији  Врачар или у згради Службеног гласника.
  • На бирачком месту Палилула 63 листа Двери није имала контролора због смртог случаја - а у записнику је забележено 0 (нула) гласова док се у бирачком материјалу налази 34 гласова за нашу листу
  • На бирачком месту Врачар 59 у бирачки списак је уписано 20 Албанаца који су по иформацијама које смо добили од грађана некада живели на адресама са тог бирачког места, али су се одселили пре око двадесет година
  • На појединим бирачким местима уочен је статистички неубичајено већи проценат незаокружених гласачких листића који су убацивани на рачун избацивања листића Двери и осталих листа
  • Основано сумњамо да се крало на бирачким местима где није омогућена контрола и у ошптинским изборним комисијама где су се сливали резултати
  • Сумња се да и се центар додатног штимовања налази у Службеном гласнику јер се тамо налази део бирачког материјала који би требао да се налази искључиво у РИК-у  што је преседан у изборној пракси
  • На појединим бирачким местима уочен је неубичајено велики број празних гласачких листића међу неважећим, што асоцира да је корекција учињена тако што је убачен већи број празних а избачен идентичан број листића за Двери и друге изборне листе које су покрадене
  • ДВЕРИ ЗАХТЕВАЈУ: Да се пониште и поново распишу избори на свим нивоима и да државна ревизорска институција детаљно прегледа цео бирачки материјал и утврди основ за кривичну одговорност велике организоване групе лица која је учествовала у изборној крађи

         ПРАВНИ тим Двери - Срђан Ного и Дејан Живановић - изнели су конкретне доказе и примере о методама изборне крађе.

         За само три дана проведена у РИК-у, представници Двери тврде да су дошли до „несумњивих доказа о испланираној крађи гласова“. При том су оценили: да то нису били спорадични случајеви, већ организована акција намештања изборних резултата.

         Представници Двери су и на јучерашњој конференцији за медије још једном подвукли: да за њих нема другог круга председничких избора, да захтевају поништење избора на свим нивоима, а да од опозиционих странка - које су такође изнеле доказе о крађи гласова - очекују да не верификују своје мандате у Скупштини Србије.

         Без обзира на одлуку других опозиционих странака, Двери настављају своју борбу за доказивање истине, јер ово није борба за мандате, већ за будућу Србију која не сме почивати на лажима и крађи.

Дејан Живановић и Срђан Ного

         Извештај тима Двери за преглед бирачког материјала за 9. маја 2012. године

         Већ на малом узорку прегледаног бирачког материјала у Републичкој изборној комисији, потврдило се све што смо претпостављали о огромној крађи на овим изборима.

         Наш тим који прегледа бирачки материјал је саботиран у нормалном раду: сатима се чека материјал, није дозвољено снимање ни фотографисање уочених неправилности, а сви ти докази на основу чега ћемо поднети кривичне пријаве против одговорних накнадно могу бити уклоњени или замењени као доказни материјал. Ево само неколико примера до којих смо до сада дошли:

         Прегледом дела бирачког материјала - из 10 општина са укупним узорком од 195 бирачких места - установљено је да постоји веома основана сумња да је извршена озбиљна изборна крађа великих размера.

         На основу увида у матаријал, разоткрили смо основну методу крађе избора која се заснивала на манипулацији бројем неважећих листића чији је број био неубичајено велики. То се посебно види на појединим бирачким местима где је број неважећих листића био од 4.5% до чак 17%.

         Установљено је да је велики број листића грађана који су гласали за Двери очигледно претворен у неважеће гласачке листиће. Поред осталог, установљено је да је то урађено и за не мали број гласачких листића листа: СРС, СВМ, СНС, НОПО и осталих. Исто тако, уочен је и велики број листића који су били исправни, али за које се не може утврдити за коју је листу гласач иницијално гласао. Коначно, на појединим бирачким местима уочен је статистички неубичајено већи проценат незаокружених гласачких листића који су убацивани на рачун избацивања листића Двери и осталих листа.

         Основано сумњамо да се крало на бирачким местима где није омогућена контрола и у ошптинским изборним комисијама где су се сливали резултати. Сумња се да и се центар додатног штимовања налази у Службеном гласнику јер се тамо налази део бирачког материјала који би требао да се налази искључиво у РИК-у  што је преседан у изборној пракси. 

         Поред осталих коришћене су и следеће технике на готово свим бирачким местима за која смо имали увид а за које наводимо карактеристичне примере:

         • Потпуно регуларани листићи са заокруженим бројем 8 за Двери међу неважећим листићима. Пример бирачко место Ваљево 28.

         • Листићи где су заокружене Двери, али онда на карактеристично идентичан начин - шарањем - претварани у неважеће. Пример бирачко место Књажевац 22.

         • Неважећи листићи код којих су поред Двери заокруживане још најчешће једна, али и две па и три листе. Пример бирачко место Ваљево 58. Ове комбинације су се понављале и за СРС, СВМ, НОПО и сл. Занимљиво је да је на овај начин пронађен готово занемарљив број гласачких листића у којима поред других учествују и УРС, ДС и ЛДП.

         • Из ове групе наводимо посебну технику код којих су поред  Двери заокруживане и листа изнад и листа испод тј. СПС и СВМ.

         • Посебно је провидан случај са бирачког места Ваљево 16 у коме је листић за Двери заокружен Дверјанским симболом Богородице са Христом. Накнадно су заокружене још три листе класичним начином заокруживања.

         • Неуобичајено је много поништених гласачких листића на великом броју бирачких места на којима су уредно заокружене све листе. Уочава се да сви овакви листићи за одређено бирачко место рађени истим стилом заокруживања. Пример бирачко место Врачар 34.  На овај начин се најбоље крије чија је листа оштећена.  Напомињемо да смо уочили и праве поништене гласачке листиће и то  углавном брзо прецртане, дописане неком новом листом, написане уврдељивим садржајем или цртежом и сл. Тешко се може закључити да има много доконих незадовољних и неопредељних гласача који би редом заокруживали све листе.

         Случај непопуњених белих гласачких листића међу неважећим:

         • На појединим бирачким местима уочен је неубичајено велики број празних гласачких листића међу неважећим, што асоцира да је корекција учињена тако што је убачен већи број празних а избачен идентичан број листића за Двери и друге изборне листе које су покрадене. На ован начин се не би мењао број гласача који је гласао.

         • Као посебно карактеристичан случај је бирачко место Љиг -  10 у коме је скинут листић са бирачке кутије који је био излепљен селотејпом и као незаокружен стављен међу неважеће листиће.

         • Исто је карактеристично да је на појединим бирачким местима, вероватно због мањка времена ова техника коришћена као једина или доминантна.

         • Бирачко место Сопот 11 где је од свих 9 неважећих листића свих  100 % неупотребљених листића.

         • Бирачко место Ваљево 40 од 10 неважећих листића 7 тј. 70% су непопуњени гласачки листићи.

         • Бирачко место Стара Пазова 17 где је од укупно 39 неважећа листића укупно 17 непопуњених што је око 39%

         • Бирачко место Стара Пазова 12 где је од укупно 34 неважећа листића 12 непопуњених што је око 35%.

         • Карактеристични су и случајеви где је изузетно велики број сумњивих неважећих листића као на пример бирачко место Сопот 17 где је од укупно 28 неважећих гласача било 9 непопуњених и 10 очигледно поништених због Двери.

         На основу увида у број тзв. белих листића, основамо сумњамо да је ова изборна крађа дуго припремана и заснована на манипулацији бројем неважећих листића. Цела кампања такозваних белих листића је осмишљена тако да буде оправдање и параван за изборну крађу. Дуго се на појединим форумима (пример дискусија о Дверима на сајту  www.parapsihopatologija.com) расправљало се о томе да бели листићи служе да се Двери, СРС и ДСС спусте испод цензуса. Сматрамо да је кампања белих листића дала неки резултат у урбаним градским срединама што се могло уочити нешто повећаним бројем листића са увредљивим садржајем. Међутим, то никако не може оправдати огроман број бирачких места широм Србије (по нашој процени преко 2000) на којима број неважећих листића иде од 4,5 па и до 20%.

         Уочени су и разни други случајеви:

         • Контролни листић у бирачкој кутији са истим рукописом за све чланове бирачког одбора. Пример бирачка места Књажевац 54 и Књажевац 38

         • Недостатак контролног листића, као на пример на бирачким местима Пријепоље 66, Пријепоље 69.

         • Број гласова за Двери у кутији различит од оног у записнику.

         • Грешке на записнику. Пример: бирачко место Зајечар 7 где је број листића у кутији за шест већи него броја бирача који су гласали.

         Уочљиво је и намештање броја гласачких листића за УРС са циљем да се њихов резултат подигне изнад цензуса.

         Поред осталих наводимо следеће технике:

         • Гласачки листићи заокружени за УРС са другачијом нијансом боје и грамажом папира у односу на друге листиће.

         • Гласачки листићи заокружени за УРС на видно идентичан  и карактеристичан начин. Пример бирачко место Лесковац 165 и бирачко место Зајечар 47.  

         • На многим бирачким местима гласачки листићи за све листе су смештени у само један коверат од чега су листићи за УРС на врху. Пример бирачка места Соко Бања 3, 4, 5, 6, 11, 12, 16, 29 и 30.

         • Исто тако, на појединим другим бирачким местима гласачки листића за УРС су у једној коверти док су гласачки листићи за све друге листе у другој коверти.

         Посебан су случај бирачка места у срединама где живе Албанци. Број неважећих листића на неким местима у  Бујановцу иде и до 50%. То врло јасно указује или на злоупотребу на бирачким местима  у Бујановцу и Прешеву или на заједничко учешће  Албанаца у акцији  да се на неважећим листићима покраду избори. То указује на много дубљи чин националне издаје организатора и помагача овог срамног дела.

         Крађа на КиМ је посебна прича и многе детаље ћемо саопштити следећих дана јер је анализа управо у току. Издвајамо типичан случај бирачког места 6 у Гњилану где је гласало 252 грађана, а од тога 34% за УРС,  29%  за ДС  а за све остале листе 48%.

         Извештај тима Двери за преглед бирачког материјала за 10. и 11. маја 2012. године

         Настављен је преглед бирачког материјала са додатних 26 општина са укупним узорком од 412 бирачких места.  Другог и трећег дана прегледа материјала потврђено је да су технике крађе које су уочене првог дана масовно коришћене на великом броју бирачких места из узорка у готово свим општинама.  Међутим откривене су и нове технике и неправилности:

         • Незапечаћен и неправилно спакован бирачки материјал. У готово свим општинама на бирачким местима које смо прегледали нађен  је веома мали број прописно спакованог и запечаћеног бирачког  материјала.

         • Замена оригиналног записника. Пример бирачко место Врачар 17.  На овом бирачком месту очигледно је извршена замена изборних резултата јер постоје значајне разлике између оригинално добијеног записника и оног у који смо имали увид у РИК-у. Број неважећих листића порастао је са 41 на 51, број листића за листу СРС смањен је са 26 на 12 а број листића за Двери смањен је са 42 на 37. Са друге стране, постоји и одређене мање разлике између стања у кутији и новог - фризираног записника. Претпоставља се да је замена одрађена у општинској изборној комисији  Врачар или у згради Службеног гласника.

         • Загубљен бирачки материјал. За бирачко место Врање 12 смо посредно добили информацију да бирачки материјал недостаје тј. да је загубљен. Затражили смо од РИК-а да добијемо бирачки материјал са овог бирачког места, али смо добили информацију да материјал још увек  није стигао.

         • Неважећи листићи приказани у записнику а недостају у бирачком материјалу. На бирачком месту Зрењанин 59 у записнику је евидентирано 65 неважећих листића који се нису могли пронаћи у бирачком материјалу.

         • Број гласова за Двери у записнику једнак нули, а постоји у бирачком материјалу. Пример: На бирачком месту Палилула 63 где листа Двери није имала контролора због смртог случаја - у записнику је забележено 0 гласова док се у бирачком материјалу налази 34 гласова за нашу листу.

         • Листић са кутије убачен у важеће листиће. За разлику од јучерашњег случаја где је листић са кутије убачен међу неважеће листиће имали смо прилике да видимо посебан безобразлук  на бирачком месту Нови Сад 14 на коме је заокружена листа Преокрет на листићу који је скинут са кутије тј. који је очигледно био залепљен по рубовима селотејпом.

         Неправилности  на Косову и Метохији:

         • Грађани на Косову и Метохији неуписани у бирачки списак. Веома велики број грађана са Косова и Метохије није био убачен у бирачки списак.

         У записницима је пронађено доста примедби које јасно указују на масовну спречавање грађана да гласају. Примери:

         • Примедба из записника са бирачког места Пећ 2 (Гораждевац - Дом Културе):  „Око 150 бирача се није налазило на бирачком списку, па се некима није омогућило гласање

         • Примедба из записника са бирачког места Клина 3 : „Велики број бирача није уписан у бирачки списак због чега нису гласали. Гласачи тврде да су проверавали и да су били на бирачком списку. Бирачке кутије нису биле запечаћене поптребним воском, јер га није било у материјалу“

         • Примедба из записника са бирачког места Лепосавић 7: „Око 200 људи није уписано“

         У многим записницима није наведен овај проблем, али се по нашим информацијама то дешавало и на готово свим бирачким местима на Косову и Метохији. Карактеристичан пример је на бирачком месту Липљан 3 где укупно 76 грађана није могло да искористи своје бирачко право јер није уписано у бирачки списак.

         Са друге стране, на бирачком месту Врачар 59 у бирачки списак је уписано 20 албанаца који су по иформацијама које смо добили од грађана некада живели на адресама са тог бирачког места, али су се одселили пре око двадесет година.

         • Међу двојезичним листићима намењеним изборима на КиМ, пронађени су и једнојезични. Пример: бирачко место Косовска Каменица 4. Међу двојезичним гласачким листићима пронађено у кутији и десетак употребљених стандардних једнојезичних листића заокружених углавном за УРС.  

         • Грађани спремни да изјавом оповргну преправљани изборни резултат за Двери. Увидом у бирачки материјал и записнике са бирачких места Витина 1 и Витина 2 установљено је да је за листу Двери гласало 20 и 11 тј. укупно 31 грађана. Овај резултат не одговара истини и чињеничном стању. Двери у Витини имају веома јако повереништво и знатно јачу подршку. По интерним информаијама, за листу Двери је гласало најмање 80 грађана од који је 49 спремно да под материјалном и кривичном одговорношћу потпише да је гласало за нашу листу.

         Захтевамо:

         - да се пониште и поново распишу избори на свим нивоима

         - да државна ревизорска институција детаљно прегледа цео бирачки материјал и утврди основ за кривичну одговорност велике организоване групе лица која је учествовала у изборној крађи.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари