Може ли се догодити да Вучић Дачићу покаже „Динкићева врата“?

СМЕ ЛИ СЕ ВУЧИЋ - ПРИ ТАЈНОМ ПАКТУ ДАЧИЋ-НИКОЛИЋ - ОДЛУЧИТИ ЗА ФОРМИРАЊЕ МАЊИНСКЕ ВЛАДЕ?

         УПУЋЕНИ у страначку „кухињу“ СНС тврде да министарка енергетике Зорана Михајловић говори оно што Александар Вучић одлучи. А она је премијеру Ивици Дачћићу поручила: да би требало да се одрекне положаја министра унутрашњих послова.

         Са убитачно простом „аргументацијом“: ако геније какав је Вучић не може истовремено да успешно обавља две функције – не може нико под капом небеском...

         Многи су из овога извели закључак: да Дачић, који је ионако Вучићева „енглеска краљица“, не сме из руку испустити МУП, па да ће СНС – којем странци не дозвољавају ванредне изборе – „отпустити премијера“. Другим речима: да ће Вучић Дачићу показати „Динкићева врата“ и да ће формирати мањинску владу...

         Мислите ли да је реалан овакав расплет реконструкције са елементима владине кризе?

         Може ли се догодити да се Вучић одлучи за ризик мањинске владе, поготово кад Томислав Николић демонстрира да је на Дачићевој страни, а прфемијер – да су њих двојица у истом чамцу?

         Нису ли веће шансе да Србија ове године добије реконструисану, а 2014. мањинску владу СНС или „велику коалицију“ СНС-ДС у којој би Демократска странка била више млађи брат (по Бриселу и Вашингтону) него равноправан партнер?

_____________________________________________________________________________________________

Чедомир АНТИЋ, историчар, председник Напредног клуба

Предали су Косово, ништа друго нису постигли

  • Не видим простор да СПС буде избачен из Владе, сем да се иде на изборе. А не верујем у скоре изборе. СНС их је свакако желео, али ЕУ и САД - од којих Србија по много чему завси - нису имале интерес да тако нешто дозволе

         НЕ верујем да је Влада без Дачића математички могућа. Са 73 посланика уз све пребеге и рестлове, мислим да не могу да имају 126 посланика. И сада имају тесну већину.

         Циљ реконструкције је био козметички. Влада јесте популарна, али сем похвала из ЕУ - јер су предали Косово - ништа нису постигли!

         Не разликују се од достигнућа претходних влада.

         Ипак, реконструкција је зналачки направљена. Популарни СНС је заменио своја три за јавност небитна министра. Онда су очекивали да друге странке учине исто и одрекну се истог процента министара, али пошто нема више спортова и култура, онда се рачунало на то да ће те странке бити још слабије и непопуларније - због оклевања да се одрекну министарстава и да ће бити зависније од Владе.

         Дачић је онда смислио трик који подсећа на трик из 2004. године када се преговарало о мањинској влади: искључио је једног коалиционог партнера.

         Тако су СНС И СПС нешто и добили, а не само изгубили.

         То је био начин да Дачић не престане да буде шеф МУП-а.

         Не видим простор да СПС буде избачен из Владе, сем да се иде на изборе. А не верујем у скоре изборе. СНС их је свакако желео, али ЕУ и САД - од којих Србија по много чему завси - нису имале интерес да тако нешто дозволе.

_____________________________________________________________________________________________

Душан ЈАЊИЋ, научни сарадник Центра за социолошка истраживања

Није реално да Дачић не буде у Влади

  • СПС мора да учествује у Влади јер без тога не може да се консолидује. Догађаји на Косову показују распад СПС. Покрајинска организација се распала јер су чланови суочени са последицама лоше политике према Косову
  • Није објективно да ће неки, као  Верко Стевановић, ризиковати своје позиције у Београду или парламенту само да би остали са Динкићем. Чини ми се да ће Стевановић пре да сарађује са Душаном Петровићем него са Динкћем...

         НИЈЕ реално да Дачић не буде у Влади и очекујем да ће се већ за 15 дана потписати нови коалициони споразум.

         Реконструкција је била почетак озбиљне реконструкције партијско-политичке сцене, односно тиче се и унутрашњих односа у странкама. Најновији пример је нервоза у СНС, пошто је Николић, председник државе, разговарао са премијером Дачићем око тока реконструкције.

         Такав догађај у стабилним друштвима не би изазвао потрес, већ би био нормалан.

         Даље, спекулације које долазе из СНС о Дачићевом напуштању места министра унутрашњих послова су израз нормалног неповерења, јер је СПС више пута мењао стране.

         СПС мора да учествује у Влади јер без тога не може да се консолидује.

         Догађаји на Косову показују распад СПС. Покрајинска организација се распала јер су чланови суочени са последицама лоше политике према Косову.

         У СНС наравно да део мисли да је боље да се иде на изборе док су популарни и тај део драматизује ствар. Али, озбиљне анализе показују да СНС не треба да сада иде на изборе.

         Јер, сви вас воле кад сте власт, али кад се на изборима више малих удружи против вас, онда „десет лоша убише Милоша“.

         То је прича на којој је Тадић изгубио власт -  пратио је рејтинге!

         Да закључимо: народ нема мотивацију, међународна заједница не да изборе, јер би они заблокирали институције на шест месеци и СНС, дакле, мора да прави Владу.

         Сада ће се многе малобројне посланичке групе надати се љубави Вучићевој и гласаће како њему одговара.

         У случају УРС није објективно да се очекује да ће неки, као  Верко Стевановић, ризиковати своје позиције у Београду или парламенту само да би остали са Динкићем. Чини ми се да ће Стевановић пре да сарађује са Душаном Петровићем него са Динкићем...

_____________________________________________________________________________________________

Бранко РАДУН, политички аналитичар

Мањинска влада са спољном подршком - то је сценарио за 2014.

  • Вучић је рекао да он не жели да буде премијер без избора и за сада је такав однос да Дачић има функцију премијера, а власт Вучић. Тачно је оно што је рекао Динкић: да је Вучић суштински премијер и не жури да то буде и формално
  • Не искључујем нови лом и раскид коалиције, али засад то није на дневном реду. Постигнут је договор Вучића и Дачића, уз Николића који има улогу арбитра

         ДЕЛУЈЕ да је коалиција стабилна и да нова реконструкција неће бити брзо. Постоји могућност да Дачић изађе из Владе, али пошто је он премијер, то би била нова влада.

         Не би морали да буду нови избори, већ би се ишло на Скупштину: председник даје мандат, сви су у игри и то много компликује ствар, за разлику од одласка Динкића што је прошло једноставније.

         Вучић је рекао да он не жели да буде премијер без избора и за сада је такав однос да Дачић има функцију премијера, а власт Вучић. Тачно је оно што је рекао Динкић: да је Вучић суштински премијер и не жури да то буде и формално.

         Дакле, могуће је да Влада буде мањинска уз спољну подршку, али то је сценарио за следећу годину. Сада се ради реконструкција, мењају се министри и још доста других људи. То нису само формалне промене. Зато би било претерано да се за месец дана потеже питање односа између ове двојице.

         Мада, то ће зависити од њиховог односа, али и разних играча споља. Истина је између: имају значаја и унутрашњи односи у коалицији и фактори из иностранства, тако што се смењују у првом плану.

         Пре је било у моди да се верује и све се своди на то какви су односи власти и опозиције, па су били у моди тајкуни, односно мишљење да они кроје политику, па онда да су то страни фактори, а сада се све враћа на то да су пресудни односи главних играча унутра.

         Не искључујем нови лом и раскид коалиције, али у овој ситуацији то није на дневном реду. За сада: постигнут је договор Вучића и Дачића, уз Николића који има улогу арбитра.

_____________________________________________________________________________________________

Милорад ВУЧЕЛИЋ, главни уредник недељника „Печат“

Дачић не излази из владе јер га Николић чврсто подржава

  • А странци: ако би дошао руски министар за енергетику , био бих спреман да то подржим, па да примени искуство са НВО и са њиховим финансирањем из иностранства...

         НЕ верујем да је могуће да Дачић изађе из Владе, јер је очигледно да га Николић подражва. И то је чврста подршка.

         Не верујем ни да би Вучић без избора пристао да буде пемијер, мада има снагу за то.  

         А странци: ако би дошао руски министар за енергетику , био бих спреман да то подржим, па да примени искуство са НВО и са њиховим финансирањем из иностранства, или да се бави ванредним ситуацијама. Та врста странаца би добро дошла, али ваљда они нису довољно странци.

         А странци у смислу фактора који треба да каже да ли ће у Србији бити избора или неће - нису нешто на шта мислим да треба да се обазиремо.

         Уосталом, не видим за што би се бежало од избора, пошто ништа не би стало - с обзиром на то да су све наше странке сем ДСС за то да ЕУ нема алтернативу, три четвртине парламента према статистици и анкетама је за НАТО...

 

         Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари