ММФ Вучићу: Ако хоћеш и мало повећање плата и пензија – отпуштај у јавном сектору

И ХВАЛЕ ГА ЗА АПСОЛУТНУ ПОСЛУШНОСТ И ТОРПЕДУЈУ МУ ОБЕЋАЊА

* Заменик генералног директора ММФ-а Мин Џу : “Простор за повећање плата у јавном сектору и пензија у Србији је ограничен и условљен је спровођењем мера рационализације трошкова у јавном сектору, односно смањењем броја запослених

         БОРД директора Међународног монетарног фонда (ММФ) одобрио је данас Србији другу ревизију текућег стенд-бај аранжмана из предострожности, чиме јој је стављено на располагање 531,8 милиона евра.

         Како је саопштио ММФ, српске власти су потврдиле спремност да спроводе програм финансијске консолидације, утврдјен аранжманом са том финансијском институцијом.

         Србија је са ММФ-ом у фебруару ове године уговорила трогодишњи аранжман из предострожности у вредности 1,2 милијарде евра.

         Заменик генералног директора ММФ-а Мин Џу је изјавио да је Србија направила добар напредак у испуњавању услова из аранжмана, да је имала раст упркос мерама штедње и да је дефицит текућег рачуна смањен на одржив ниво, али да и даље остају ризици да се настави такав тренд.

         "Спровођење свих мера програма је од суштинске важности за постизање одрживости јавног дуга, јачање финансијског сектора и унапређење конкурентности", указао је Мин.

         По процени Одбора извршних директора ММФ-а, како је навео Мин Џу, "простор за повећање плата у јавном сектору и пензија у Србији је ограничен” и условљен је спровођењем мера рационализације трошкова у јавном сектору, односно смањењем броја запослених.

         У саопштењу Народне банке Србије (НБС) поводом позитивне оцене борда директора ММФ-а о другој ревизији текућег аранжмана из предострожности наводи се да је указано да је потребно побољшати реализацију капиталних инвестиција ради стимулисања привредног раста у Србији.

         "Оцењено је да је у условима ниске инфлације и текуће фискалне консолидације, постепено релаксирање монетарне политике НБС одговарајуће. ММФ поздравља посвећеност режиму таргетирања инфлације и флексибилности режима девизног курса динара", истакла је НБС.

         Додаје се да ММФ препоручује да се настави са дијагностичким студијама банака, користећи све аналитичке методе за унапређење надзорног и регулаторног оквира.

         Посебно важно је спровођење Стратегије за решавање проблематичних кредита и Стратегије за банке у државном власништву.

(Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари