МИШКОВИЋ: Блокирали сте ми личну имовину од 45€ милиона, а теретите ме за 16,5 милиона!
ПОЗВАО НИКОЛИЋА, ВЛАДУ И ПРАВОСУЂЕ
ДА МУ ОБЕЗБЕДЕ „ПРЕТПОСТАВКУ НЕВИНОСТИ“
Мирослав Мишковић
- „Остајем овде, нећу нигде да бежим, доказаћу своју невиност. Иако би многи волели да одем, нећу нигде да одем зато што сам невин и зато што је је Делта мој понос“, рекао је данас у Специјалном суду Мирослав Мишковић
- Суђење, као и на почетку процеса, прате страни посматрачи - еминентни правни експерти, које је довела одбрана Мишковића, а којима је обезбеђен превод о трошку власника „Делта холдинга“. Они немају никакву процесну улогу у поступку и суђење прате као јавност
- Суд је обезбедио преводиоце за енглески језик пуномоћницима фирме „Хемслејд“ са Кипра, која је у власништву Мишковића, а која је у овом случају предузеће од кога би могла да буде одузета одређена имовина уколико се утврди кривица оптужених
ВЛАСНИК „Делта холдинга“ Мирослав Мишковић данас је, у наставку суђења, позвао председника Србије, владу и цело српско правосуђе да га заштите и обезбеде му претпоставку невиности, јер су он и његова компанија, како тврди, онемогућени да нормално раде и поручио да не намерава нигде да бежи.
Мишковић је у Специјалном суду рекао да је пасош његово основно средство за рад и додао да је подигнута медијска хајка пошто му је суд недавно привремено вратио пасош ради пута у Лондон.
„Остајем овде, нећу нигде да бежим, доказаћу своју невиност. Иако би многи волели да одем, нећу нигде да одем зато што сам невин и зато што је је Делта мој понос“, казао је Мишковић.
Он је опет тражио да суд констатује његову претпоставку невиности, односно да није крив док се то не докаже, јер му, како је навео, треба због пословних односа с партнерима, банкама и људима који су запослени у његовим фирмама.
Пожалио се и на блокирана средства у фимама и позвао суд да реши то питање.
„Блокирали сте ми личну имовину од 45 милиона евра, а штета за коју се теретим износи 16,5 милиона евра. Блокиране су и фирме које немају везе са овим, не можемо да исплатимо плате радницима, пребацујемо их...молим вас немојте то да радите...“, рекао је Мишковић.
Претходно је председник судског већа Владимир Вучинић констатовао је да се Мишковић вратио са пута у Лондон.
„О, ви сте ту, вратили сте се, нисам имао прилике да вас видим“, рекао је Вучинић Мишковићу.
Власник „Делте“ је наставио да негира оптужбе које му се стављају на терет у вези са кривичним делом злоупотреба положаја одговорног лица и утаја пореза.
Суђење, као и на почетку процеса, прате страни посматрачи - еминентни правни експерти, које је довела одбрана Мишковића, а којима је обезбеђен превод о трошку власника „Делта холдинга“. Они немају никакву процесну улогу у поступку и суђење прате као јавност.
На почетку суђења у новембру Мирослав Мишковић је негирао оптужбе да је са сарадницима оштетио путарска предузећа за више милиона евра и да је на тај начин извршио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица, наводећи да је његово пословање у том случају „пример како треба да се ради“.
Он детаљно негира и кривично дело пореска утаја за које је такође оптужен, тврдећи да му је то дело касније „накачено“, јер је оптужница за злоупотребу „ танка“, да би страни амбасадори и његови пословни партнери видели да ту, ипак, има нечег. Након излагања одбране, власник „Делта холдинга“ ће одговарати на питања бранилаца, тужилаштва и суда.
На оптуженичкој клупи у овом случају су и Мишковићев син Марко, власник „Нибенс групе“ Мило Ђурашковић и још осам оптужених за малверзације за путарским предузећима.
Суд је обезбедио преводиоце за енглески језик пуномоћницима фирме „Хемслејд“ са Кипра, која је у власништву Мишковића, а која је у овом случају предузеће од кога би могла да буде одузета одређена имовина уколико се утврди кривица оптужених.
Оптужница терети Мишковића и остале да су од 2005. до 2010. године незаконитим извлачењем новца из путарских предузећа и утајом пореза оштетили путарска предузеца за 16,95 милијарди динара, а буџет за 472 милиона динара. Мирославу и Марку Мишковићу и Милу Ђурашковићу на терет се стављају кривична дела злоупотреба положаја одговорног лица у саизвршилаштву и пореска утаја.
За оба дела законом је запрећена казна до 10 година затвора. Оптужница обухвата и Риста Ристића, Милутина Гашевића, Зорана Михаиловића, Дејана Јевтића, Здравка Раша и Предрага Филиповића који се терете за помагање у извршњу кривичног дела злоупотреба положаја одговорног лица. Живојин Петровић и Јадранка Бардић оптужени су за кривично дело пореска утаја.
Сви оптужени су на саслушању у истрази негирали да су извршили кривична дела, али тужилаштво сматра да су њихове одбране усмерене на избегавање кривичне одговорности, као и да су оповргнуте исказима испитаних сведока, писаном документацијом, као и налазом и мишљењем судског вештака економско-финансијске струке.
Власник „Делта холдинга“ пуштен је 23. јула из притвора, који му је замењен јемством од 12 милона евра у динарској противвредности, а које је уплатила његова компанија да би се бранио са слободе. Мишковићу је привремено одузет пасош и одређена мера забране напуштања боравишта, уз обавезу јављања Полицијској управи за град Београд - ПС Савски венац, сваког првог радног дана у месецу.
Иста ова мера предвидена је и за његовог сина Марка, коме је 7. октобра укинут кућни притвор за јемство хипотеком на локал врености 3,3 милиона евра.
У кућном притвору је остао власник Нибенс групе Мило Ђурашковић, док се остали оптужени бране са слободе. Мишковићу је, међутим, почетком децембра привремено био враћен пасош ради пута у Лондон. Мишковић је по повратку из иностранства суду вратио путну исправу.