Мађари најавили да ће искористити „ревизију Устава Србије“ да тражe већу аутономију
ГОЈКОВИЋ: НОВИ СТАТУТ НЕЋЕ УМАЊИТИ АУТОНОМИЈУ ВОЈВОДИНЕ,
А СКУПШТИНА СРБИЈЕ ЋЕ ГА САМО ПОТВРДИТИ
Балинт Пастор
ПРЕДСЕДНИЦА Скупштине Србије Маја Гојковић изјавила је данас да нови предлог Статута АП Војводине, о којем ће у петак расправљати републички парламент, не умањује аутономију покрајине и да ће тај документ бити усвојен онако како га предложи Скупштина Војводине.
Она је новинарима у парламенту рекла да Скупштина Србије даје мишљење о предлогу Статута, а да се тај документ проглашава у покрајинској скупштини, која ће се о томе изјаснити сутра.
„Скупштина Србије нема права на улагање амандмана и овде ће бити потврђен у оном облику у којем буде усвојен у Скупштини Војводине”, додала је Гојковић.
Према њеним речима, Статут је усаглашен са одлуком Уставног суда, али ниједним решењем покрајини није умањена аутономија.
Истакавши да је тиме превазиђена политичка и правна криза у држави, председница скупштине је истакла да је радни тим имао само неколико дилема - у вези са Новим Садом као главним градом, који је сада административни центар покрајинске власти, а када је реч о грбу и застави одлучено је да се задрже официјелни симболи, али додају и традиционални.
„Као што је, у складу са Уставом, Скупштина Војводине главни чинилац власти, из тога проистиче, као и у Србији, извршна власт”, рекла је Гојковић.
Маја Гојковић
Савез војвођанских Мађара није у потпуности задовољан новим предлогом Статута Војводине, јер се та странка залаже за већу аутономију покрајине, изјавио је данас шеф посланичке групе СВМ Балинт Пастор.
Пастор је новинарима у парламенту рекао да је задовољан тиме што је постигнут договор и компромис и подсетио да „није тајна да се СВМ залаже за што већу аутономију Војводине”.
Он је указао да „то сада није могуће због одлуке Уставног суда и постојећих уставних решења”, али да ће се СВМ, уколико дође до, како је навео, ревизије Устава, за то свакако борити.
Према његовим речима, важно је што је избегнуто да на снагу ступи одлука УСС, јер би то довело до правне и политичке кризе не само у Војводини, већ и у Србији.
Оценивши да предложеним решењем није задовољна не само СВМ, већ и остале странке, укључујући и СНС, Пастор је подсетио да ће се о предложеним изменама Статута сутра изјаснити Скупштина Војводине, а у петак и републички парламент
Тањуг