ЉАЈИЋ: Боље и влада са СНС него нови избори

ШТА ШТАМПА ШТАМПА

ПРЕДСЕДНИК СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКЕ ПАРТИЈЕ СРБИЈЕ ЗА БЛИЦ

  • Ако говоримо о стабилности владе, онда би ова коалиција била најбоља. Поред тога, апсолутно бих отворио простор за друге странке да се прикључе. Земља је у великој кризи, па је неопходна што већа стабилност и сагласност око кључних питања у овој земљи

         ДА се ја питам и одлучујем, уколико не би брзо успело формирање владе са СПС, ЛДП и УРС, отпочео бих преговоре са СНС око формирања велике коалиције. Јер, све је боље од нових избора - рекао је за „Блиц” Расим Љајић, председник Социјалдемократске партије Србије, која је била на изборној листи „Избор за бољи живот - Борис Тадић”.

         Иако је, каже, најреалније да ДС направи коалицију са СПС, ЛДП и УРС, сигурно је да ће и СНС настојати да дође до већине.

         Колико би била стабилна велика коалиција?

         - Ако говоримо о стабилности владе, онда би ова коалиција била најбоља. Поред тога, апсолутно бих отворио простор за друге странке да се прикључе. Земља је у великој кризи, па је неопходна што већа стабилност и сагласност око кључних питања у овој земљи. Ми смо мањински партнери у коалицији и прихватићемо сваку одлуку око формирања владе.

         Како гледате на улазак ЛДП и УРС у владу на челу са ДС?

         - То јесте у овом тренутку прва опција. Сигуран сам да коалиција око ДС и даље има иницијативу око формирања владе. Мада и даље свако са сваким преговара.

         Које опције су у игри?

         - Све. Најреалнија је коалиција око ДС са коалицијом СПС, ЛДП и УРС. Друга је да СНС и СПС са трећим партнером направе коалицију. Једина опција за коју мислим да је искључена су нови избори, јер су штетни. Ниједној странци то не би одговарало, осим можда СНС.

         Како ће се спојити СПС и ЛДП, али и ДС и УРС?

         - Спојиће се тако што би ДС могао да потпише споразум са ЛДП, а СПС са УРС, а онда би све четири странке ушле у владу.

         Када ће се формирати влада?

         - Очекујем да бисмо до краја јуна могли да имамо договор о влади. Свако одуговлачење је неодговорно, мада се не бих зачудио да се тај договор не испоштује. Ми смо по много чему чудна земља, као и по томе што после избора настављамо кампању. Странац који би сада дошао у Србију, могао би да поверује да нисмо завршили изборе.

         Да ли је Србија са Николићем на челу ближа ЕУ?

         - Рано је сад о томе говорити. Искуство са нашим кохабитацијама није позитивно. Ми смо од 2000. године имали две кохабитације које су често биле узрок успоравања реформи. Али, у овим тренутку то би могло да буде нужност.

         Како коментаришете Николићеве изјаве о Сребреници и Вуковару?

         - Николић и даље даје изјаве као да је опозициони политичар, а не председник државе. Сасвим је сигурно да ће те изјаве повећати пажњу међународне заједнице, која ће под лупом пратити његове наступе. Мислим да је Николић увидео, после његове посете Бриселу, колико је тешко решавати питања из прошлости за које врло често немате подршку ни властите јавности, а истовремено сте под сталним међународним притиском.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари