КОВАЧ: И Вучић је знао да је подизање ограде за нас једно од решења

ПРОБЛЕМ СА МИГРАНТИМА КОЈИ ПРЕЛАЗЕ ПРЕКО СРБИЈЕ ДОБИО НОВУ ДИМЕНЗИЈУ

        ПОРТПАРОЛ мађарске Владе за међународне односе Золтан Ковач изјавио је данас да је Србија била упозната са свим опцијама, укључујући и изградњу ограде на граници, како би се спречио прилив илегалних имиграната.

        „Били смо у редовном контакту са српским властима више од годину дана, и то са министрима полиције, спољних послова, као и са премијером Србије. На нивоу експерата и министара све опције су биле на столу претходних недеља и месеци, укључујући и изградњу зида на граници“, рекао је телевизији N1 портпарол мађарске Владе за међународне односе.

ФИШЕР: Постављање ограда унутар Европе је корак у погрешном правцу

        ПРЕДСЕДНИК Аустрије Хајнц Фишер оценио је данас да је план мађарске да подигне жицу дуж мађарско-српске границе корак у погрешном правцу.

        Он је на конференцији за штампу после сусрета са председницом Хрватске Колиндом Грабар Китаровић, нагласио да никако не подржава тај корак.

        На другој страни Грабар-Китаровић није желела да коментарише план Мађарске, али је истакла да њена земља нема никакву намеру да успоставља баријере против избеглица.

        Према њеним речима, свеобухватни приступ азилу је у интересу њене земље.

Она је подсетила на високу стопу незапослености и финансијске границе Хрватске, које морају бити узете у обзир у дискусији о расподели азиланата унутар ЕУ.

        Грабар-Китаровић је истакла да се морају анализирати корени миграције.

        Фишер је, такође, нагласио да је потребно развити системе како би се ситуација у земљама порекла побољшала.

        Уколико су угрожени животи људи - они не смеју бити остављени на цедилу, поручио је он.

        „Идеја да се решава проблем избеглица жицама унутар Европе сматрам погрешном. Та политика води ка стварању нових зидова између држава“; уверен је он.

        Број избеглица у Аустрији је драматичан, констатовао је Фишер, додајући да се проблем може решавати само кроз европску координацију и солидарност, уз међусобно уважавање и узајамне напоре.            

КИРБИ: И Америка је пробала са оградом на граници - није успело

        ЈЕДНОСТАВНО решење попут подизања ограде између Мађарске и Србије не може решити комплексан проблем илегалног преласка границе, сматра амбасадор Сједињених Америчких Држава (САД) у Србији Мајкл Кирби.

        Присуствујући примопредаји миграната између мађарске и српске полиције у процесу реадмисије на Граничном прелазу Хоргош, он је подсетио да су САД пробале такав принцип, међутим то није задржало оне који су одлучни да пређу границу.

        „Комплексни проблеми захтевају комплексна решења. Сви бисмо волели да постоји неко једноставно решење, али никада није могуће тежак проблем решити једноставним решењем”, рекао је Кирби Тањугу.

        Он је охрабрио мађарске власти да о овоме разговарају са српским властима и да заједнички пронађу излаз из садашње ситуације и подсетио да су већ заказани разговори на ову тему између две земље.

        Кирби је приликом посете прелазу Хоргош имао прилику и да поразговара са мигрантима из Сирије, а у разговору је стекао утисак да су они разочарани због тога што нису могли да иду даље, али да нису разочарани третманом који имају у Србији, где су добро примљени.

        Амбасадор је посебно нагласио чињеницу да се у случајевима реадмисије породице не раздвајају.

        Решење овог проблема, по његовом мишљењу, треба тражити кроз разговоре с представницима Европске уније, за коју је оценио да не зна како да реши велики прилив људи, како Медитераном, тако и копном.

        „За све ово не постоји лако решење. Ситуација у Сирији је озбиљна и сви бисмо волели да се она што пре реши, али неко дугорочно решење свакако би било да се ситуација поправи тамо како људи не би морали да напуштају своје домове, већ да остану тамо где су“, рекао је амбасадор САД.

        По његовом мишљењу, они који беже од грађанског рата су у другачијем положају од оних који одлазе у Европу из економских разлога, због чега су потребна различита решења проблема.

        „Србија се због свог географског положаја налази у ситуацији у којој је и биће вероватно изложена новом приливу, али ви ћете бити и део одлуке која буде донета. Ја знам да званичници ваше владе разговарају са представницима Европске уније како би се пронашло решење”, оценио је Кирби.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари