ЈОВАНОВИЋ: Тадић једини има политичку тежину у ДС
ПРЕДСЕДНИК ЛДП И ЛИДЕР ПРЕОКРЕТА ЗА ПОЛИТИКУ
О ВЛАДИ, ТАДИЋУ, НИКОЛИЋУ И НЕУСПЕХУ У БЕОГРАДУ
- ДС сам треба да изабере кандидата за премијера, и у тај избор нико нема право да се меша, али ни обавезу да пристаје на позицију таоца
- Тадић је жртва своје странке и политике коју је сам таквом направио. Међутим и поред свих слабости, он је ипак једина озбиљна личност која има политичку тежину у ДС-у, ни од једног другог функционера ДС-а никада до сада нисмо чули ни назнаке целовитог и озбиљног политичког програма или идеје. Зато и даље очекујем од њега да прекине агонију и изађе пред друштво са планом
- Николић је изабрани председник и с њим ћемо сарађивати поштујући функцију коју обавља
- Ми смо у Београду били изложени невероватној и апсурдној ситуацији у кампањи. Истовремено су нас ударали са свих страна, најчешће уз потпуно супротну аргументацију. Од старих оптужби за „националну издају” до истовремених оптужби за наводну издају који су долазили од „квазиморалне жандармерије” која жели да монополизује став грађанске Србије
„ДИНАР и економија не могу да чекају да се победник председничких избора опорави од шока што их је добио, а Тадић од изненађења што их је изгубио. Брзе и ефикасне реформе нису у овом тренутку никакав хир или питање изборних резултата странака. Реформе су једини начин да Србија преживи. Налазимо се у веома тешкој кризи. Она није само политичка, али је у политици кључ за њено решавање. У другачијој политици, која мора да буде успостављена као правило после ових избора. У политици која ће имати петљу, која неће бежати од проблема, скривати се иза бедних изговора, тражити алиби у другима”, каже Чедомир Јовановић, председник ЛДП-а и лидер коалиције Преокрет у разговору за Политику.
Али да бисмо кренули у брзе реформе неопходно је да брзо добијемо и владу, колико је то могуће после избора Томислава Николића за председника Србије?
- Са Николићем или Тадићем на месту председника, свеједно, Србија неће опстати ако настави по старом. Светлосним годинама смо далеко од модерног света, од Европе која има огромне проблеме, али за разлику од нас, тражи начине да их реши, не статира, не пристаје на судбину и „белу смрт”. Нико од нас нема право да друштво оптерећује својим личним успесима или неуспесима, бавимо се политиком. Динар свакога дана све мање вреди, заустављене су инвестиције, постоји криза буџета, неизвесност разара економију. Због тога, политичари морају да преузму одговорност.
Да ли бисте пристали да будете у влади у којој су и напредњаци?
- Озбиљни политичари немају право да траже оправдање или тајм-аут због резултата председничких избора. Следећа Влада може да се разликује од претходне само у два различита сценарија. У њу може да уђе или ЛДП или СНС и да на тај начин промени њену политику. Ми верујемо да је за Србију боља Влада у којој би ЛДП могао да донесе нови ритам, да афирмише део онога о чему смо говорили у овој кампањи, а о чему су све друге странке ћутале, мислећи само о рејтингу. Никога нећемо да уцењујемо, али не можемо да будемо део неке већине, ако је циљ само да се направи Влада, битно нам је и шта ће та Влада да ради.
Што се Николића тиче, он је изабрани председник и с њим ћемо сарађивати поштујући функцију коју обавља.
Ваш позив Борису Тадићу да прекине „тиховање” и преузме одговорност за формирање владе, може се протумачити као да одбацујете могућност да неко други од демократа буде мандатар?
- ДС сам треба да изабере кандидата за премијера, и у тај избор нико нема право да се меша, али ни обавезу да пристаје на позицију таоца. Тадић је жртва своје странке и политике коју је сам таквом направио. Међутим и поред свих слабости, он је ипак једина озбиљна личност која има политичку тежину у ДС-у, ни од једног другог функционера ДС-а никада до сада нисмо чули ни назнаке целовитог и озбиљног политичког програма или идеје. Зато и даље очекујем од њега да прекине агонију и изађе пред друштво са планом.
Да ли је тачно да сте формирали ад хок политички блок са СПС-ом и УРС-ом и да планирате да истакнете мандатара уколико Тадић не одговори на ваш захтев?
- Место премијера припада ДС-у, али он мора бар да покаже жељу да формира и води Владу. Немају право да осуде земљу на пропадање, били бисмо поново једина земља у Европи која не схвата колике су размере кризе око нас, и која због превазиђености и себичности у унутрашњој политици пристаје да потоне још дубље у пропадање. Већ смо превише шанси пропустили.
Ивица Дачић има резерве да са вама буде у новој влади?
- Нисмо се кандидовали на изборима да бисмо продавали маглу, нити хоћемо у Владу да бисмо пред неким од коалиционих партнера полагали тест допадљивости у јавности. Избори су прошли, сада треба да се ради.
Зашто је Преокрет изгубио на изборима за скупштину Београда?
-ЛДП је на парламентарним изборима у Београду освојио око 64.000 гласова, а на градским око 39.000. О подршци општој политици странке одлучује се на парламентарним изборима, они су у том смислу много релевантнији, и ту је резултат био неупоредиво бољи него на градским изборима. У исто време, никада у једној кампањи није било толико отворене и јавне подршке јавне и интелектуалне сцене, најистакнутијих људи нашег јавног живота, једној политичкој идеји као што смо је ми имали у овој кампањи. То очигледно није био репер за одлучивање у граду који је у много чему, али пре свега захваљујући провинцијалној политици која је дуго вођена, по многим параметрима изгубио свој дух и динамичност и претворен у комуналну тему, сведен на мучење између великих потенцијала које има и таворења на маргини државне политике која је гурала целу земљу у заостајање.
Да ли је ваш неуспех у Београду знак да вам интелектуалци из такозваног „круга двојке” окрећу леђа?
- Ми смо били изложени и још једној невероватној и апсурдној ситуацији у кампањи. Истовремено су нас ударали са свих страна, најчешће уз потпуно супротну аргументацију. Од старих оптужби за „националну издају” до истовремених оптужби за наводну издају који су долазили од „квазиморалне жандармерије” која жели да монополизује став грађанске Србије, иако је богатство те Србије управо у томе што је толико различита, плуралистичка. То је један од парадокса данашње политике у Србији.
Миленко Пешић