ЈОКСИМОВИЋ: Непопуларне реформе се морају спровести независно од социјалних последица

СТАРА МАНТРА НА 14. ЕКОНОМСКОМ САМИТУ СРБИЈЕ: БЛИЖЕ ЕУ ЋЕ ДОНЕТИ БОЉИ ПОСЛОВНИ АМБИЈЕНТ, А ТО - ВИШЕ РАДНИХ МЕСТА И…

  • Шеф делегације ЕУ Мајкл ДЕВЕНПОРТ обећао да ће ЕУ дати Србији највише за санирање последица поплава и упозорио да ће систематичније радити са земљама региона на макроеконоомији, питањима пословног окружења, социјалног окружења и права радника

         ЕВРOНТЕГРАЦИЈЕ и економски опоравак Србије су два комплементарна процеса, јер усклађивање са правним тековинама ЕУ за последицу има побољшање пословног амбијента и мотивисање страних инвеститора, констатовано је данас на 14. економском самиту Републике Србије.

         Министарка без портфеља задужена за евроинтеграције Јадранка Јоксимовић констатовала је да је за државе региона заједничко то што се животни стандард и нова радна места доживљавају као приоритетна питања, међутим, како је истакла, радна места не падају са неба, већ се стварају озбиљним системским реформама.

         „Непопуларне економске реформе морају да буду спроведене независно од социјалних последица. То је потреба овог друштва, то ће значити вероватно пад популарности једне странке, али ако имате јасан циљ пред собом морате да га остварите“, рекла је Јоксимовић.

         Закони који ће ускоро бити усвојени ће, уверена је, створити боље пословно окружење у Србији и истовремено бити корак унапред у процесу прикључења ЕУ.

         Будући закон о раду ће, међутим, како је рекла, бити прелазно решење, којим се уважава социјални и економски контекст Србије, тако да су европске правне тековине делом имплементиране у предлогу закона, због чега ће он морати да буде предмет још једног усклађивања пре уласка у ЕУ.

         Она је нагласила да бројке најјасније говоре о међусобној повезаности евроинтеграција и привредног раста, навевши да је од потписивања Споразума о стабилизацији и придруживању до 2013. извоз из Србије порастао за 71 одсто, са четири милијарде евра у 2008. на 6,9 милијарди у 2013., а да је покривеност увоза извозом порасла са 40,4 одсто на 72,25 одсто у истом периоду.

         Шеф делегације ЕУ Мајкл Девенпорт оценио је да Србија, уз помоћ ЕУ и посвећеност реформама, може да изађе ојачана из изазова са којима се сада суочава.

         Он је објаснио да је Брисел почео да ставља значајнији фокус на питања економског раста у земљама кандидатима, а то значи да ће од сада ЕУ систематичније радити са земљама региона на макроеконоомији, питањима пословног окружења, социјалног окружења и права радника.

         „Постоји директна веза између онога што Србија покушава да ради у поглављима 23 и 24 и раста привреде и стварања радних места. Ако не понудите потенцијалним инвеститорима предвидљивост, ограничићете потенцијал за привлачење инвестиција“, рекао је Девенпорт.

         Србија, како је додао Девенпорт, може да рачуна на ЕУ и њену помоћ у јачању економије и побољшању пословног амбијента, а биће, уверен је, и највећи контрибутор када је реч о санирању последица поплава.

         Тањуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари